MUSIK Håkan Steen skriver om pop
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
MÅNDAG 31 MAJ 1999
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
  

Jackie Arklöv sköts ned


RYGGSÄCKEN TAS OM HAND
Enligt obekräftade uppgifter sköt poliserna för att Arklöv grep efter något i sin ryggsäck.
  Ryggsäcken visade sig dock inte innehålla något vapen – däremot en större mängd 500-kronorssedlar.


SKÖTS NED
Vid lunchtid sköts mordmisstänkte Jackie Arklöv ner av Nackapolisen. Han fördes till Södersjukhuset - skjuten i bröstet.
Den efterspanade 25-åringen sköts ned i Tyresö utanför Stockholm. Tredje mannen tros befinna sig i området.
Han jagades mitt i city. Poliser med dragna vapen sökte efter den misstänkte mördaren.
Rånaren tog in på lyxhotell. Mamman i natt: Du måste ge upp.
”Jag älskade dödandet.” Aftonbladet träffade Jackie Arkelöv 1995 - då dömd för krigsförbrytelser i Bosnien.
Datalärare – och bankrånare. I dag häktas Andreas Axelsson för mord.
– Nazisten är tredje mannen. Polisen: Han känner Arklöv.
Här hittades rånarnas flyktbil. Hittades med blodfläckar på lacken – i en lada.



Sköts ned i Tyresö
Polisen sköt i dag den misstänkte polismördaren Jackie Arklöv, 25, som efterspanats hela natten och förmiddagen.
  Klockan 12.08 kom han gående uppför en trappa vid Nybodahallen i Tyresö centrum. En civil spaningspatrull fick korn på honom och vid gripandet avlossades ett skott.
   Han fördes i ambulans till Södersjukhuset träffad i lungan. Skadorna är inte livshotande.
  När patrullen upptäckte Jackie Arklöv försökte han fly via ett trapphus, men hann bara ta ett par steg.
  – Han bar på en väska, berättar polisens yttre befäl, Hannes Kinnunen, för Aftonbladet. På platsen där han sköts låg hans svarta keps kvar på marken.
   När 25-årige Jackie Arklöv greps hade han inget vapen på sig, berättar Bruno Järlestad, polismyndigheten i Stockholms län.
   Polisen sköt när mannen i ett kritiskt ögonblick halvreste sig upp och gjorde en hastig rörelse som de två civilklädda poliserna uppfattade som hotfull.
   I detta läge uppstod tumult. En av polismännen hördes skrika ”akta” och ett skott avlossades som träffade Arklöv på vänstra sidan av ryggen nere vid midjan. Enligt obekräftade uppgifter ska Arklöv ha gripit efter sin ryggsäck och detta ska ha fått polisen att skjuta.
     – Han sköts med ett skott i ryggen som gick genom lungan och även skadade levern, berättar chefsöverläkare Thomas Ihre på Södersjukhuset. Mannen har inte livshotande skador och kan vara på benen om en vecka.
   – Att döma av vad som stått att läsa i media rör det sig ju om en ung man i som man kan förmoda tämligen god fysisk grundkondition, säger Thomas Ihre.
  Arklöv har förhörts men tiger och säger bara sitt personnummer och sitt namn.
  I rygsäcken hittades inget vapen. Däremot en större summa pengar i kontanter.
  Polisen har haft över hundra spanare i jakten på den misstänkte polismördaren.
  – Hela natten och morgonen spanade polisen på en rad olika adresser där Jackie Arklöv kunde förväntas dyka upp, säger Lars Richter, polistalesman i Nacka.
  Jackie Arklöv sköts i hörnet Granängsvägen– Övre Mellanbergsvägen.
  – En civil spaningspatrull fick korn på honom, säger Lars Richter.

Vid medvetande
   Inte långt från platsen där Arklöv sköts ligger Granängsringen 58 – där är den anhållne kumpanen Andreas Axelsson skriven.
  Adressen är ett känt tillhåll för nazister och har länge stått under polisens uppsikt.
  På Granängsringen finns ytterligare två lägenheter där kända nazistsympatisörer bor.
  Jackie Arklöv var vid medvetande när han kom till Södersjukhuset. Han är svårt skottskadad, men polisen har talat med honom.
  Polisens kula träffade bröstkorgen och gick igenom ena lungan. Eventuellt kan levern också ha skadats.
  Rickard Larsson som arbetar på City-mail såg hela händelsen.
  Han stod på en loftgång 10 meter ifrån mannen och delade ut post när han såg två civilklädda poliser komma emot mannen.
  De bad honom lägga sig ner, gick sedan fram med dragna vapen och pekade på honom med vapnen. Sedan skrek den ene polisen ”akta” och ett skott avlossades.
  Enligt vittnet troligtvis genom ryggen in i buken.


Tredje misstänkte identifierad
  – Så hemskt. Jag trodde det var en kriminell uppgörelse, säger han.
  En 13-årig elev på Nybodaskolan som hade rast när skotten ekade, rusade till och stod bara fyra meter ifrån den misstänkte polismördaren.
  – Han levde men var skjuten i magen och stönade högt, berättar hon.
  En annan elev på skolan, 13-årige Daniel Edström berättar att lamporna i ICA-butiken alldeles i närheten blinkade till när mannen sköts ner.
  – Jag hörde ett skott och trodde först att det var smällare. Men sedan tyckte jag att ljudet var för högt och gick ut för att kolla.
  Bruno Järlestad anser att poliserna agerat riktigt när de grep den misstänkte mördaren, men vill i övrigt invänta polisens egen internutredning. Förhör kommer att hållas med de båda polismännen för att fastställa om skottet var befogat.
  – Det har varit en spontan lättnad att det inte blev en svårare konfrontation, säger Bruno Järlestad.
  Säkerhetschefen på Södersjukhuset uttryckte en viss oro i dag:
  – Jag utgår från att polisen skyddar mannen och ser till att han inte får prata med andra patienter, säger SÖS säkerhetschef Christer Holmqvist som omedelbart vidtog speciella säkerhetsåtgärder.
  – Jag har varskott alla mina vakter och kommer att vidta en del andra åtgärder.
   Spaningsledningen tror sig nu också veta vem den tredje misstänkte polismördaren är. Han uppges vara i 25-års åldern och sympatiserar med nazismen. Mannen avtjänar ett långvarigt fängelsestraff på en anstalt norr om Stockholm och rymde nyligen under en permission.
   Enligt uppgift till TT är de efterlysta männen väl förtrogna med trakten kring Sommen. Nazister har övat i området men det är inte känt vad för slags övningar det varit.
   – Det här känner jag inte till, säger Björn Folkesson vid Linköpingspolisen. Den tredje rånaren som skottskadades och vårdas på sjukhus begärdes på måndagen häktad misstänkt för mord, försök till mord samt grovt rån.
   Häktningsförhandling mot honom hålls i morgon vid Linköpings tingsrätt.

Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
telefon: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77


   
  FLER NYHETER
Den efterspanade 25-åringen sköts ned i Tyresö utanför Stockholm. Tredje mannen tros befinna sig i området.
Han jagades mitt i city. Poliser med dragna vapen sökte efter den misstänkte mördaren.
Rånaren tog in på lyxhotell. Mamman i natt: Du måste ge upp.
”Jag älskade dödandet.” Aftonbladet träffade Jackie Arkelöv 1995 - då dömd för krigsförbrytelser i Bosnien.
Datalärare – och bankrånare. I dag häktas Andreas Axelsson för mord.
– Nazisten är tredje mannen. Polisen: Han känner Arklöv.
Här hittades rånarnas flyktbil. Hittades med blodfläckar på lacken – i en lada.

 IT
Surfa till solen – köp resan på nätet.
SENASTE NYTT I DIN MOBILTELEFON: Anmäl dig nu - och du har chansen att varje morgon få Aftonbladets hetaste nyhet - direkt i din mobil som ett sms-meddelande. Du kan också läsa artiklar och telegram i din handdator.

Partiledarna: Så tar vi semester. Deras bästa tips för en lyckad ledighet.
Här lyfts Mandela bort från makten ...och nu tar teknokraten Mbeki över i Sydafrika.
Gravida Robinson-Susannes svåra tramp-kamp. ”I backarna knöt det sig i magen.”
3,5 miljoner läser Aftonbladet – varje vecka. ”Vi når fler än någonsin.”
Sök din utbildning via mejlen. Snart kan du söka till högskolan via e-post.
 EU-VALET
Burenstam-Linder DIREKT KL 12.30 TISDAG
- Interaktiv utfrågning av Staffan Burenstam-Linder (m)
Se interaktiva repriser av de andra kandidaternas utfrågningar.

AFTONBLADET GRANSKAR FACKETS AFFÄRER
Lönen är bara början. Transportbasen får 180 000 kronor om året extra.
Metall sänker fackavgiften. Göran Johnsson: Detta har vi planerat att göra länge.


Jan Guillou
Jan Guillou, kolumnist: Nato måste ut ur Europa.