MUSIK Håkan Steen skriver om pop
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
FREDAG 7 JULI 2000
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
  

Text: Anders Westgårdh
Tyck till om Anders Westgårdhs kolumn

Vägkrogen rågade måttet - med fett, fantasilöshet, torftighet och apservice

Under de 25 år som jag haft både körkort och frigång har jag förundrats över de så kallade vägkrogar som med ojämna mellanrum kantar vägarna i det här landet. Normalt brukar irritationen ebba ut strax efter att de värsta gastrit-anfallen är över, och alldeles för snabbt har man förträngt den mänskliga förnedring man nyligen blivit utsatt för. Men nu är måttet rågat. Med fett. Med fantasilöshet, torftighet och apservice.

  Upplevelsen som föranledde detta mitt utfall gick under benämningen ”grillbit” och salufördes för 69 kronor. Att jag valde just grillbit berodde på att det var långt till nästa civilisation och det verkade vara den minst djävulska anrättningen på menyn som Gud glömde. Jag borde ha nöjt mig med knäckebröd - om inte det portionsförpackade smöret runnit i den höga rumstemperaturen. Jag kunde ha tagit en salladsbuffé - om det fanns någon. Jag kunde ha ätit enbart kokt potatis - men alltihop var redan uppstekt, uppstekt, uppstekt till förbannelse i en Lützen-dimma av vidbrända livsmedel på det evigt fräsande stekbordet där Grill-Britt regerade med en serviceintelligens som knappt översteg utomhustemperaturen. Men jag var dummare ändå, för jag tog grillbit.

Tallriken innehöll: cirka 22 pommes frites, ett gram isbergssallad, två skivor gurka. Och så grillbiten: ett obestämbart grått, cirkelformat men dubbelvikt föremål ungefär i storlek av en gammal singelskiva. Ovanpå det grå okända tronade cirka en deciliter gulbrun massa. Jag sneglade upp mot menyn och identifierade det som ”beanase”.

Försiktigt tog jag en tugga av det grå och kunde först inte avgöra om det tillhörde djurriket, växtriket eller tredje riket. Sakta men säkert gick sanningen upp för mig; grillbiten var tillverkad av malet och utkavlat kött från något slags djur. Eventuellt kan det ha varit en överkörd grävling som man skrapat upp ute på vägen.

  Hur som helst var det ett slag i ansiktet på hela mänskligheten, och jag ställde till en scen genom att hävda att det var äckligt och att jag ville ha något annat istället. Grill-Britt förklarade att ”alla andra” tycker grillbiten är jättegod, och beslog mig därmed med perversion. Jag kunde emellertid få byta mot pyttipanna. Behöver jag ens nämna att fetthalten i pytten var över hundra procent?

Svenskar klagar inte. Svenskar låter maten tysta mun, även om det faktiskt skulle vara grävling där på tallriken. Det är därför vi har de vägkrogar vi har, med obegåvad och lättstekt bukfylla i stället för riktig mat. Men alla ni som under semestern rullar runt på vägarna; det finns ingen anledning till att ni ska svälja den friterade förtreten bara för att ni är på genomresa och råkar vara hungriga. Särskilt synd är det om alla yrkeschaufförer som under decennier invaggats i uppfattningen att det bara finns fet och stekt mat här på jorden. Vägkrogarnas kolesterolutbud är inget annat än ett utdraget mordförsök på vägens riddare. Givetvis finns det undantag, vilket framgår i till exempel den utmärkta guideboken ”Vägarnas mat”, men eftersom detta är ett generaliserande påhopp så håller vi oss till majoriteten. Det är där de flesta av oss hamnar när magen kurrar.

Nu vet jag att informationschefer vid Rastahusen och vad allt dom nu heter är i full färd med att vässa pennorna för att formulera ett motangrepp där dom berättar om hur fint, fräscht, friskt och välbalanserat deras utbud egentligen är. Men spara på blyertsen. Det är ingen idé. Jag har rätt. Det är fett, ensidigt och dåligt. Sätter man dessutom priset i relation till kvalitén (vilket är tämligen normalt) snackar vi highway robbery. Och det kommer bara att bli värre. Nyligen gick nämligen två av de värsta exponenterna för undermålig vägmat samman i ett bolag, som i sin tur fjärrstyrs från ett internationellt imperium.

  Det innebär i sin tur att det är fritt fram för den stora oprövade affärsidén i Sverige; en kedja av vägkrogar med hög kvalitet på mat och service. Det är helt gåtfullt att ingen hittills försökt tjäna pengar på att erbjuda god, vällagad och varierad mat till svenska bilresenärer. För det är väl inte så att vi i själva verket vill ha grillad grävling i pulversås? I så fall förtjänar vi våra infarkter.

anders.westgardh@swipnet.se


Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER
Sjuttio döda i hettan över Sydeuropa Lättnad till helgen - men redan på måndag kan temperaturerna bli extrema igen, särskilt i Grekland
Svenskar på semester i södra Europa har svettiga dagar Resebyråerna manar sina resenärer: ”Drick vatten!”
Solen är farligast på Västkusten Stor kartläggning av riskerna att få malignt melanom
Sol eller regn? Så blir vädret på din ort

 PULS

Tonårs- special med Marie från A-Teens

 SPORT
Nyförvärven som lyfter elitserien
Delegaten som fällde Sydafrika har gått under jorden

 NÖJE

Mission Impossible- stjärnan Dougray Scott i stor intervju

 KVINNA

Hur vill svenska kvinnor njuta? Hallå tjejer - tyck till i Aftonbladets stora undersökning

 VÄDER

Sol eller regn? Så blir vädret på din ort
Minst fem flickor skadade i trängsel vid konsert i Töreboda Trycktes upp mot barriärerna när Markoolio uppträdde

”Det är jag som är spionen”
Aftonbladet träffade spionen ”Koenig” ”Jag ångrar ingenting”
Moderatledaren vill ha partiledarträff om Stasi ”Jag är inte nöjd med att få information via medierna”
CIA:s kupp kan hjälpa svenskarna Historien om ”Rosewood” skulle passa i vilken spionfilm som helst

29-årig tvåbarnspappa åtalad för mordet på Sara Polisen fann spår av mannens blod i Saras lägenhet
Snart får vi äta glassen med kinesiska pinnar? Landets enda pinnfabrik hotas av nedläggning
  SENASTE NYTT/TELEGRAM
Sverige | Världen | Sport | Ekonomi
Nyhetsbevakaren – med automatisk uppdatering
Brukar du köpa guide-böcker när du ska ut och resa?
Ja Nej
Se resultat
Succé för reseguiden på internet 250 000 personer printade ut Aftonbladets guider i juni
Framfab sparkas ut från Volvo ...och tappade en femtedel av sitt börsvärde på fredagen
Vägpiraterna slog till igen Norsk familj bestals på rastplats utanför Varberg
Kista i topp på IT-ranking Leif Pagrotsky: ”Bättre läsning än en roman”
– Pistolen skulle suttit i hölstret Åklagaren åtalar polisen som sköt ihjäl 19-åring i maj
Shell: ”Vi har prisbluffat” Nu har de första huvudena rullat i bensinskandalen – chefer fick sparken
20 000 svenskar får vänta på skattsedeln ända till december Vi har kartlagt läget hos skattemyndigheten
Tony Blairs son greps för fylleri ”Ibland lyckas man inte som förälder”
Elian hemma igen Sexåringen och hans familj stannade till i hemstaden Cardenas
”Det var trevligt att åka båt med Javier Solana” Anna Lindh träffade EU:s utrikespolitiske samordnare i går
Regeringen köper plan för att hinna till EU-möten Anna Lindh: ”Det blir billigare att köpa än att hyra”
Kletiga attacker mot kvinnor i Örebro ”Nu verkar det som om han intensifierar sina överfall igen”
Minst 27 dödsoffer i spansk bussolycka I bussen fanns barn från två skolor
Stort pådrag efter giftolycka i barnpool i Malmö Två barn till sjukhus - frätande natriumhypoklorid läckte ut i bassängvattnet
Utbrott av kikhosta - sextio barn sjuka Ovaccinerade barn i Sydsverige drabbade - även vuxna har blivit sjuka
Elever riskerar förlora tusentals kronor när körskola gör konkurs Företagets affärsidé var att eleverna betalade lektionerna i förskott
Gaymode på catwalken Stor modevisning inför Gay Pride March i Rom
Flyganställda vill stoppa våld och fylleri med ny lag - hör vad resenärerna från Las Palmas tycker om kabinpersonalens kampanj
Anders Westgårdh

Anders Westgårdh, kolumnist: Vägkrogen rågade måttet – med fett, fantasilöshet, torftighet och apservice


TYCK TILL OM TV Tror du på intelligent liv på andra planeter?
RÖSTA Sätt ditt eget betyg på partiledarna
Tävla med ”Hälsoresan” Vinn en weekend på spa!