MUSIK Håkan Steen skriver om pop  
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
TORSDAG 6 JULI 2000
 
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
 

Bilden i medierna är fel säger ”Koenig” i TT-intervju
STOCKHOLM Den svenske stasiagenten "Koenig" är irriterad över massmediabilden av spionaffären.
  Det framgår av en intervju som TT gjort med honom.

  Mannen är i dag pensionerad och bor i Stockholm. Han framhåller själv att han är socialdemokrat. Han förnekar att han är stasiagenten "Koenig", men säger att han förstod att det skulle bli ett "jäkla tjattrande" när det framkom att "Koenig" arbetat som frilansjournalist.
  TT har från mycket säkra källor fått bekräftelse på att det var han som Säpo misstänkte på 1980-talet för att ha spionerat på Sverige för östtysk räkning.
  Misstankarna höll inte för åtal, och förundersökningen lades ned.
  Enligt tillförordnade säpochefen Kurt Malmström hade mannen däremot kunnat fällas för spioner mot tredje land - Västtyskland - men det brottet var redan preskriberat när säpo efter murens fall 1989 fick kännedom om det.
  Mannen blir inte särskilt upprörd när TT konfronterar honom med uppgifterna utan verkar snarare smickrad över att få tala om sig själv och sin politiska och journalistiska verksamhet. Han var verksam som frilansjournalist under 1970-, 1980- och 1990-talen, enligt egen uppgift.

Högsta ort
  - Vad som irriterar mig i själva massmediabilden är ju att det från bokstavligt talat högsta ort givits en ganska klar bild av att det här inte är något som handlar om Sverige och socialdemokratin, säger han.
  TT: Aftonbladet har skrivit att "Koenig" lämnat uppgifter om både regeringen och partiledningen till Stasi under 1980-talet.
  - Ja, den versionen har återspeglats i andra medier men det har ju från högsta ort sagts att när det gäller den här personen så är det icke fallet.
  TT:Säpochefen har sagt att misstankarna om spioneri mot Sverige inte har kunnat styrkas, men att det hade varit möjligt att fälla "Koenig" för spioneri mot tredje makt, men att det brottet var preskriberat.
  - Ja, men det är ju en helt annan historia.
  Mannen har inte haft några förtroendeuppdrag inom socialdemokratin. Däremot har han haft bra kontakter med framför allt partiledningen på Sveavägen i Stockholm och även med Stockholms arbetarkommun.

Pengar
  TT har talat med flera som arbetade i arbetarkommunen de här åren och alla minns honom. Flera beskriver honom som en frifräsare som ofta fanns runt partifolket.
  Ingen misstänkte något, men en tidigare ombudsman säger att han undrade över varifrån mannen fick sina pengar, eftersom han inte skrev särskilt mycket.
  TT: Hur försörjde du dig på den tiden som frilansjournalist?
  - Ja, jag hade en typisk ligga-lågt-period, jag jobbade som ett sådant här socialfall, vad heter det... lönebidrag. Journalistgrejen var grädden på moset för mig för det var ju pengar man fick utöver den här ganska låga lönebidragssysselsättningen. Jag var ingen stjärna.
  TT: Reste du mycket till Väst- och Östtyskland?
  - Det vill jag inte påstå, i den mån jag hade råd åkte jag tåg.
  TT:Till Öst- och Västtyskland?
  - Jag tycker att det är litet tråkigt att behöva prata om sådant här, faktiskt.
  TT: Är det tråkigt att prata om huruvida du har varit i Väst- och Östtyskland eller inte?
  - Det är tråkigt att prata om saker som är mer eller mindre privata, säger mannen.
  



Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER
Stasi-agenten ”Koenig” i TT-intervju: ”Jag förstod att det skulle bli ett jäkla tjattrande”
Spionen ”Koenig” lever i skräck - familjen vet ingenting om hans tid som Stasi-agent I dag är han i 75-årsåldern och lever i fruktan att hans identitet ska komma ut
”Han ska avslöjas” Gun Hellsvik kräver att regeringen ska offentliggöra spionens riktiga namn
”Svenskar är naiva” Före detta Stasi-major om spionaget


 NÖJE

”Carola har aldrig varit bättre”
Läsartoppen - rösta fram sommarens bästa låt

 BOSTAD

Skydda din trädgård mot mördar- sniglarna – med öl

 KVINNA

Hur vill svenska kvinnor njuta? Hallå tjejer - tyck till i Aftonbladets stora undersökning

Piller kan göra dig till mamma vid 50

 VÄDER

Soligt & varmt – eller regn & rusk? Så blir vädret på din ort

 RESOR

Ny resguide att skriva ut: Öland

Stort pådrag efter giftolycka i barnpool i Malmö Två barn till sjukhus - frätande natriumhypoklorid läckte ut i bassängvattnet
Utbrott av kikhosta - sextio barn sjuka Ovaccinerade barn i Sydsverige drabbade - även vuxna har blivit sjuka
Polisman åtalad för dödsskjutningen utanför Kalmar Chefsåklagaren: ”Han borde ha stoppat in sin pistol i hölstret innan han ryckte upp bildörren”
Minst tjugosju unga dog på väg till sommarläger Buss frontalkrockade med grisbil norr om Madrid - många skadade
  SENASTE NYTT/TELEGRAM
Sverige | Världen | Sport | Ekonomi
Nyhetsbevakaren – med automatisk uppdatering
Oljebranschen granskas av polisen Tiotals miljoner liter utspädd bensin har sålts på mackar i Skåne
Elever riskerar förlora tusentals kronor när körskola gör konkurs Företagets affärsidé var att eleverna betalade lektionerna i förskott
Elians pappa fick medalj av Fidel Castro ”Jag har inte gjort mer än vad alla fäder skulle gjort”
Åklagaren: Hannah Graaf hade vapen i sitt hem Systern Magdalena: Hon är oskyldig
Hårdrockarna brände kyrkor Nu åtalas männen för mordbrand och gravskändning
Gaymode på catwalken Stor modevisning inför Gay Pride March i Rom

Upprörs du av chefernas förmånliga options- och bonusavtal?
Ja Nej
Se resultat
Han tjänade 47 miljoner kronor – på en dag Tjugo nyckelpersoner på Hagströmer & Qviberg fick ett välsmort erbjudande
DEBATT Christer Sturmark, grundare av Cell och Cell Ventures, ordförande i Björn Rosengrens råd för den nya ekonomin: Segra med Marx i den nya ekonomin
Sune Hjorth, Sundsvall: Förbjud för höga löner

Kapare sköts ihjäl av kabinpersonal Syrisk kapare kastade bomb ombord på flygplan
Fastighetskung kan få fängelse Lars-Erik Magnusson åtalas för svindleri
Puh... Europa kokar – och rekordvärmen blir kvar i söder
...men på Mallorca var det en haj som skrämde turisterna Strand stängdes av efter misslyckade försök att fånga djuret
”Samhällets snällism skapar nazister” Professor: Det svenska samhället är för vekt Snabbfråga!
Piloter och värdinnor riskerar att få cancer Undersökning: Tre gånger högre risk på grund av strålning vid höga höjder
Kritik mot slöseri på ambassad Sveriges ambassad i Turkiet gjorde av med halva årsbudgeten på fyra månader
Nazistbrott ökar och blir allt grövre 2 703 anmälda brott med främligsfientliga eller rasistiska brott i fjol
Mor och två söner i dansk familj tros vara mördade Tidigare morddömd 28-åring häktad

VANN DU? Lotto 1 | Lotto 2

100 000 kronor till den som får fast öltjuv Spendrups har fått nog av stölderna i miljonklassen
Han får alla att känna sig som hans bästa vän Fredsduvan som startade ett krig – i dag kommer han till Stockholm
Nu måste drottningen börja leva snålt Tony Blair fryser bidragen till brittiska kungahuset
Nyhet: Koskenkorva light Finska brännvinet tillverkas i svagare variant
– Jag ska reda ut ubåtskränkningar I morgon fyller ambassadören Rolf Ekéus 65
Kd-politiker: Någon vill göra mig illa Väntas delges misstanke om skattebrott
Roskilde-katastrofen skördade sitt nionde offer Skadade 24-åringen avled i går
Flyganställda vill stoppa våld och fylleri med ny lag - hör vad resenärerna från Las Palmas tycker om kabinpersonalens kampanj
USA firade 4:e juli Se festligheterna i New York med ett maritimt spektakel vid foten av Frihetsgudinnan

TYCK TILL OM TV Hur upplever du din kropps åldrande?
RÖSTA Sätt ditt eget betyg på partiledarna
Tävla med ”Hälsoresan” Vinn en weekend på spa!