MUSIK Håkan Steen skriver om pop  
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
TORSDAG 6 JULI 2000
 
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
 

– Sverige var den viktigaste mötesplatsen när högtstående Stasi-officerare skulle möta sina utländska agenter på neutralt område, berättar den tidigare Stasi-majoren Dieter Wähnert.
Foto: ASBJØRN SVARSTAD

Spionen lever i skräck ”Koenigs” familj vet ingenting om hans tid som Stasi-agent
Gun Hellsvik: Offentliggör hans namn

”Svenskar är naiva”
Fd Stasi-major om spionaget
BERLIN. Han var den siste Stasi-chefens högra hand och han känner den legendariske Stasi-mannen Markus Wolf personligen.
  – Vi inriktade oss främst på den svenska fredsrörelsen och internationella konferenser när det gällde att skaffa information om Sverige, berättar tidigare Stasi-majoren Dieter Wähnert, 47, för Aftonbladet i en exklusiv intervju.
  
Dieter Wähnert har i dag nytta av sin tidigare spionkarriär. Han hjälper stora företag i Tyskland med säkerhetsfrågor rörande känslig information.
  Men då han började jobba med hemlig information var den av helt annan kaliber.
  På Haupverwaltung Aufklärung (HVA) tidigt på 70-talet jobbade Wähnert som klassisk spion.
  Först levde han som hemlig spion i västtyska Bonn i fyra år.
  Där satt han på kaféer och restauranger och bekantade sig med folk nära västtyska regeringen.

Insyn i spionaget mot Sverige
  
När han hittade högt uppsatta byråkrater med kommunistvänliga åsikter skickade han ”hem” personbeskrivningar till Östberlin.
  Meningen var sedan att Stasi via speciella kontaktpersoner skulle värva toppbyråkraterna.
  Senare blev han själv en del av Stasibyråkratin och hade insyn i bland annat spionaget mot Sverige.
– Från mitten av 1970-talet spelade Sverige en mycket viktig roll som mötesplats för vårt toppfolk och högt rankade DDR-agenter i utlandet.
   – Sverige var både geografiskt och politiskt ett mycket bra land, säger Dieter Wähnert.
  Stasi inriktade sig främst på fredsforskningsinstitutet SIPRI, på den svenska fredsrörelsen och internationella konferenser i Stockholm.
  – Det var helt klart KGB och ryssarna som stod för de massiva och omfattande spionaget mot Sverige. Vi i DDR kom i gång först efter att vi fick en ambassad i Stockholm på 70-talet. Men vi hade ingen stor rekrytorganisation.
– Vi tog tacksamt emot allt som kom till oss ändå, svenskarna hade en tendens att tala alltför öppet om hemliga saker. För att bevisa sin egen ”viktighet”, understryka landets neutralitet eller bara för att de var naiva.
   – Självklart sändes informationen vidare till Östberlin. Det var ett billigt sätt för oss att skaffa viktig information, berättar Dieter Wähnert.
   Men det fanns flera svenskar som hjälpte DDR mer aktivt.
  I en tänkt situation, då det skulle bli spänt mellan öst och väst och gränserna stängdes, var DDR tvungna att kunna kontakta sina egna agenter i utlandet.
  Det förbereddes genom att Stasi betalade svenska medborgare för att hyra ett öde hus eller torp åt dem och upprätta fasta telefonförbindelser, så att de kunde kontakta Östberlin.
  Sådana platser ordnade svenskarna också när Stasi skulle träffa agenter från Nato-länder.
  – Många svenskar har självklart också arbetat för Stasi med rena logistik-frågor.
  – De fick pengar för att transportera material från våra agenter i Sverige till bland annat DDR direkt eller till uppsamlingsplatser för information i Sverige.

”Alla finns inte i materialet”
  
– Sådana medarbetare finns inte registrerade i det material Aftonbladet granskat, liksom de personer som var ”Perspektiv-agenter”, unga människor som hade potential att få en framstående position i samhället eller politiken, och som skulle kontaktas då, berättar Dieter Wähnert för Aftonbladet.


Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER
Stasi-agenten ”Koenig” i TT-intervju: ”Jag förstod att det skulle bli ett jäkla tjattrande”
Spionen ”Koenig” lever i skräck - familjen vet ingenting om hans tid som Stasi-agent I dag är han i 75-årsåldern och lever i fruktan att hans identitet ska komma ut
”Han ska avslöjas” Gun Hellsvik kräver att regeringen ska offentliggöra spionens riktiga namn
”Svenskar är naiva” Före detta Stasi-major om spionaget


 NÖJE

”Carola har aldrig varit bättre”
Läsartoppen - rösta fram sommarens bästa låt

 BOSTAD

Skydda din trädgård mot mördar- sniglarna – med öl

 KVINNA

Hur vill svenska kvinnor njuta? Hallå tjejer - tyck till i Aftonbladets stora undersökning

Piller kan göra dig till mamma vid 50

 VÄDER

Soligt & varmt – eller regn & rusk? Så blir vädret på din ort

 RESOR

Ny resguide att skriva ut: Öland
Stort pådrag efter giftolycka i barnpool i Malmö Två barn till sjukhus - frätande natriumhypoklorid läckte ut i bassängvattnet
Utbrott av kikhosta - sextio barn sjuka Ovaccinerade barn i Sydsverige drabbade - även vuxna har blivit sjuka
Polisman åtalad för dödsskjutningen utanför Kalmar Chefsåklagaren: ”Han borde ha stoppat in sin pistol i hölstret innan han ryckte upp bildörren”
Minst tjugosju unga dog på väg till sommarläger Buss frontalkrockade med grisbil norr om Madrid - många skadade
  SENASTE NYTT/TELEGRAM
Sverige | Världen | Sport | Ekonomi
Nyhetsbevakaren – med automatisk uppdatering
Oljebranschen granskas av polisen Tiotals miljoner liter utspädd bensin har sålts på mackar i Skåne
Elever riskerar förlora tusentals kronor när körskola gör konkurs Företagets affärsidé var att eleverna betalade lektionerna i förskott
Elians pappa fick medalj av Fidel Castro ”Jag har inte gjort mer än vad alla fäder skulle gjort”
Åklagaren: Hannah Graaf hade vapen i sitt hem Systern Magdalena: Hon är oskyldig
Hårdrockarna brände kyrkor Nu åtalas männen för mordbrand och gravskändning
Gaymode på catwalken Stor modevisning inför Gay Pride March i Rom

Upprörs du av chefernas förmånliga options- och bonusavtal?
Ja Nej
Se resultat
Han tjänade 47 miljoner kronor – på en dag Tjugo nyckelpersoner på Hagströmer & Qviberg fick ett välsmort erbjudande
DEBATT Christer Sturmark, grundare av Cell och Cell Ventures, ordförande i Björn Rosengrens råd för den nya ekonomin: Segra med Marx i den nya ekonomin
Sune Hjorth, Sundsvall: Förbjud för höga löner

Kapare sköts ihjäl av kabinpersonal Syrisk kapare kastade bomb ombord på flygplan
Fastighetskung kan få fängelse Lars-Erik Magnusson åtalas för svindleri
Puh... Europa kokar – och rekordvärmen blir kvar i söder
...men på Mallorca var det en haj som skrämde turisterna Strand stängdes av efter misslyckade försök att fånga djuret
”Samhällets snällism skapar nazister” Professor: Det svenska samhället är för vekt Snabbfråga!
Piloter och värdinnor riskerar att få cancer Undersökning: Tre gånger högre risk på grund av strålning vid höga höjder
Kritik mot slöseri på ambassad Sveriges ambassad i Turkiet gjorde av med halva årsbudgeten på fyra månader
Nazistbrott ökar och blir allt grövre 2 703 anmälda brott med främligsfientliga eller rasistiska brott i fjol
Mor och två söner i dansk familj tros vara mördade Tidigare morddömd 28-åring häktad

VANN DU? Lotto 1 | Lotto 2

100 000 kronor till den som får fast öltjuv Spendrups har fått nog av stölderna i miljonklassen
Han får alla att känna sig som hans bästa vän Fredsduvan som startade ett krig – i dag kommer han till Stockholm
Nu måste drottningen börja leva snålt Tony Blair fryser bidragen till brittiska kungahuset
Nyhet: Koskenkorva light Finska brännvinet tillverkas i svagare variant
– Jag ska reda ut ubåtskränkningar I morgon fyller ambassadören Rolf Ekéus 65
Kd-politiker: Någon vill göra mig illa Väntas delges misstanke om skattebrott
Roskilde-katastrofen skördade sitt nionde offer Skadade 24-åringen avled i går
Flyganställda vill stoppa våld och fylleri med ny lag - hör vad resenärerna från Las Palmas tycker om kabinpersonalens kampanj
USA firade 4:e juli Se festligheterna i New York med ett maritimt spektakel vid foten av Frihetsgudinnan

TYCK TILL OM TV Hur upplever du din kropps åldrande?
RÖSTA Sätt ditt eget betyg på partiledarna
Tävla med ”Hälsoresan” Vinn en weekend på spa!