Aftonbladet

Demonstrationer i Havanna när rättegång mot dissident inleddes

HAVANNA .
  Minst fem personer, av allt att döma dissidenter, fördes bort av polisen i samband tumultet i centrum av huvudstaden Havanna.
  Incidenten, som varade i 20 minuter, var ett av de värsta offentliga bråken sedan tusentals medlemmar av kommunistpartiet och motdemonstranter drabbade samman i Havanna 1994.
  Ett drygt tiotal regimkritiker hade i fredags samlats för att visa sitt stöd för Mario Viera, chef för den lilla icke-officiella nyhetsbyrån Cuba Verdad. Han anklagas för förtal mot en UD-representant i en artikel som publicerades på Internet. Rättegången sköts upp efter bråket.
  När tv filmade Viera tog dissidenterna tillfället i akt och började be "Fader vår" högt samt ropa:
  -- Länge leve Mario som försvarar kubanernas frihet!
  Det retade många regeringstrogna kubaner som började ropa slagord till stöd för revolutionen och landets ledare Fidel Castro.
Publicerad: 1998-11-28

© Aftonbladet Nya Medier
Tipsa oss!
MMS & SMS: 71000
Mejla: 71000@aftonbladet.se
Ring: 08 - 411 11 11