Aftonbladet Aftonbladet Aftonbladet
 
[an error occurred while processing this directive]
Söndag 12-05-27
  • Tipsa oss - 71000
  • Gå ner i vikt med GI
   Forskarrapport: Du blir sur när bussen är sen
155 KOLL PÅ SENA BUSSAR Margareta Frimans avhandling visar det vi kanske redan vet, vi blir sura då bussen är sen.
Foto: MICKE SÖRENSEN
[an error occurred while processing this directive]
Nu är det vetenskapligt belagt att vi blir sura av att vänta på bussen.
  Resultatet finns i en ny avhandling om kollektivkaoset påverkan på oss resenärer.
  Vad är värst – en sur busschaufför eller en fullproppad tunnelbanevagn? Svaret finns i Margareta Frimans avhandling, doktorand i psykologi vid Karlstads universitet.
  – Trafikanter upplever det mer negativt att bli dåligt bemötta än att bussen är sen. Det ger ett starkare intryck. På sätt och vis räknar man med att bussen inte kommer i tid, säger hon.

Mer negativa än positiva
  De vanligaste känslorna hos en missnöjd resenär är stress, nedstämdhet och irritation.
  Undersökningen visar också att kollektivtrafikanterna alltid upplever negativa händelser starkare än positiva.
  Att en buss eller ett tåg är försenat kan alltså inte vägas upp av ett brett leende från chauffören.
  Som missnöjd resenär kommer man oftast inte ihåg enskilda händelser. Men att de har inträffat, det glömmer man inte så lätt.
  De negativa upplevelserna samlas på hög och ger en allmänt butter inställning till kollektivtrafiken.
  – Ju oftare man råkar ut för sådana här händelser, desto mer negativ blir man. Och den negativa inställningen är något man många gånger sprider vidare, till sina barn och så, säger hon.

”Tänk på resenärerna”
  Om man tolkar Margareta Frimans forskningsresultat vill det mycket till för att Stockholmsresenärerna ska få tillbaka tron på kollektivtrafiken.
Hur ska stockholmarna kunna bli positivt inställda till att åka tunnelbana, pendel och buss igen?
  – Kollektivtrafiken har varit för inriktad på teknisk utveckling. För det ska bli någon ändring på folks inställning måste man nog börja tänka på att man har resenärer också.
Jenny Kallin

jenny.kallin@aftonbladet.se


Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00