Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSport
TISDAG 14 NOVEMBER 2000
 
  

Uppgjorda matcher & skrämda nykomlingar

Namn: Shin Larsson. Ålder: 26 år. Bor: I centrala Tokyo. Familj: Singel. Klubbar: Leksand 1980-93, Kokudo Bunnies 1993–. Intressen: Filmer och socialt umgänge. Meriter: 1 OS, 2 VM och 130 landskamper för Japan. Cirka 10 elitseriematcher för Leksand. BJSM-guld med Leksand
Foto: NICLAS HAMMARSTRÖM
Utflyttad svensk om livet som hockeyproffs i japanska ligan
De yngre spelarna tvättar de äldres kläder.
  Ibland ber nykomlingar om ursäkt när de har tacklat.
  Välkommen till japansk hockey.
  – Japan blir aldrig en lika bra hockeynation som Sverige, säger Shin Larsson, 26, svenskjapan och proffs i Tokyo sedan sju år.
  Shin är uppväxt i Leksand, men platsade inte i A-laget efter säsongen 1993. Han fick ett erbjudande från Japan och nappade direkt.
ALLT GÅR IN... Seibu gör mål på Kokudo i japanska hockeyligan, en liga där de bästa utländska stjärnorna tjänar ungefär 1.5 miljoner per säsong – men också en liga där det förekommer uppgjorda matcher.
Foto: AP

Guide: allt du behöver veta om japanska ligan
Startade: År 1965.
Seriesystem: En liga med sex lag. Kokudo Bunnies, Seibu Bears, Nikko Bucks, Oji Paper, Snow Brand, Kushiro Cranes.
Mästare: 2000: Kokudo. 1999: Seibu. 1998: Seibu. 1997: Kokudo. 1996: Kokudo. 1995: Seibu.
Antal matcher: 40 plus slutspel.
Publiksnitt: cirka 4 000.
Utlänningar: Varje lag får ha två utländska spelare. Det finns även ett 30-tal halvjapanska spelare från främst Kanada.
Löner: Snittlönen för de inhemska spelarna är 450 000 kronor. De utländska stjärnorna tjänar nästan 1,5 miljoner kronor.
Spelare och tränare i Japan med svenskintresse: Randy Edmonds, Nikko. Patrik Degerstedt, Nikko. Sergei Bautin, Oji. Taro Nihei och Shin Larsson, Kokudo. Claude Palmman, Seibu.
Årsbudget per lag: 70 miljoner kronor.

  – När jag kom till Japan var allt som ett stort äventyr. Visserligen är min mor från Japan, men allt var som förbytt jämfört med Sverige. Nu, sju år senare, är det mesta som en vardag från mig, säger Shin Larsson – eller Yahata som han heter i Japan.
  – Yahata är ett samuraj-namn. Låter kanske lite tuffare, säger han.

Stark kultur
  Japansk hockey har visserligen gått framåt sedan Shin kom över, men fortfarande har den japanska kulturen, med alla dess seder, ett starkt grepp om sporten.
  – Visst är det så. Nykomlingarna blandar juice och tvättar lagets matchdräkter. Vördnad och respekt är nyckelord, säger Shin.
  I en del lag så ber nya spelare om ursäkt med att bocka lite snabbt när de har tacklat. Klassindelningen är stark. Det dröjer ett tag innan de nya eller yngre spelarna är fullgoda lagmedlemmar.
  – Många nya spelare är nästan rädda på isen, även vid match. De äldre spelarna skriker på dem och nykomlingarna vet inte var de ska ta vägen, säger Shin.
  De japanska sederna för även med sig rejält annorlunda regler.

Byta klubb? Omöjligt!

  Spelarna får inte byta klubb och är i stort sett livegna.
  Säger en ledare åt en spelare att sluta med hockey så gör han det. Efter karriären börjar spelaren att jobba i företaget som äger laget.
  – För oss utlänningar är det inte samma sak. Men visst, jag kan aldrig kunna spela för ett annat lag i Japan. Då får det bli Europa.
  Shins lag, Kokudo, har varit i final de senaste åren. Men det är inte alltid som laget f å r vinna. Miljardären Yoshiaki Tsutsumi äger Shins lag och även flera andra lag. Han brukar sitta på läktaren i finalspelet och styra matchens utgång. Han ringer från sin mobil till lagens tränare och ger ut order.
  – Han kan bänka det ena lagets stjärnor och gör lite som han tycker. Han vill väl visa sin makt.
  Shin är japansk medborgare och ingick i den satsningen på OS i Nagano, men nu har sporten dött ut lite.
  Ekonomin är på nedgång och marknadsföringen är dålig, trots att Japan är klart för A-VM.
  – Det är väldigt tveksamt om Japan någonsin kommer att bli en stor hockeynation. Kulturen och satsningen finns inte på samma sätt som i Sverige, säger Shin.
  Han har inga tankar på att flytta hem. Han är stjärna i Japan och tjänar bra. Och det behövs. Japan är mycket dyrt att leva i.
  – Skönt att slippa hyreskostnaden. Min nuvarande etta kostar 20 000 kronor. Min förra kostade 30 000...

Tomas Ros




Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
telefon: 08-725 2000
fax: 08-600 01 77


   

   
 MER SPORT