|
|
AIK:s
drömmar om guld är krossade
Klubbdirektören: Det finns ingen återvändo vi fortsätter satsa
TRELLEBORG.
AIK:s mångmiljonsatsning räckte inte.
I går försvann sista chansen att vinna allsvenskt guld i år.
Vi fortsätter att satsa. Det finns ingen återvändo. Vi ska vara med i toppen även i fortsättningen, säger klubbdirektören Stefan Söderberg.
Besvikelsen efter 12 mot Trelleborg var mycket tydlig. Spelarna lämnade omklädningsrummet på Vångavallen. Tysta och med sänkta blickar.
Just nu känns det väldigt tungt. Vår första timme spelade vi bra fotboll och skapade bra chanser. Jag kan inte hålla med om att säsongen varit ett fiasko. Jag ser året i ett större perspektiv. I våra tre senaste matcher är jag däremot besviken över sättet vi genomfört dem på, säger tränaren Stuart Baxter.
Han har fått de spelare han velat ha i en satsning utan motstycke i svensk fotbolls historia.
Satsningen känns inte fel. Absolut inte. Det har varit väldigt mycket olyckliga omständigheter under säsongen. Vi har haft skador. Sen har några som var väldigt bra förra säsongen varit mindre bra i år. Men vi är med och slåss om andraplatsen, säger Stefan Söderberg som dementerar alla rykten och spekulationer om att Baxter inte skulle sitta säkert på sin post.
Det har aldrig diskuterats överhuvudtaget. Han har kontrakt över nästa år.
Bli tvåa är väl
ett bra facit...
Under Baxters tre år har vi vunnit allsvenskt guld, kommit tvåa, spelat i Champions League och även om vi fortfarande kan vinna guld så låter det löjligt att snacka om det. Tom Prahl har rätt när han säger att Halmstad grejar det här, men vi kan fortfarande komma tvåa och det är väl ett bra facit, säger Stefan Söderberg.
Planeringen inför nästa år är igång.
Vi har en bra trupp men ett eller annat nyförvärv kommer definitivt in. Några faller för åldersstrecket. Sen hoppas jag få fram egna produkter och det ser någorlunda lovande ut, säger Stefan Söderberg.
Örebros mittfältare
en önskespelare
Örebros Per Gawelin och Bröndbys Krister Nordin nämns som troliga nyförvärv.
Gawelin har varit duktig i år. Han är med på vår lista över intressanta namn. Krister Nordin lämnade oss i vintras. Det finns ingen möjlighet att han kommer tillbaka redan nu, säger Söderberg.
Att Anders Limpar ska träna med AIK betyder inte heller att han är på väg tillbaka.
Anders har bett att han och en amerikansk kompis ska få träna med oss några veckor. Något annat är det inte, säger Söderberg.
Vilka spelare som AIK kommer att köpa beror till viss del på placeringen i serien. Att kunna locka med spel i Uefacupen har betydelse.
Vår målsättning är att vara ett av topplagen i serien. Om det sen betyder SM-guld eller att vi blir tvåa är en annan sak. Målet är att få komma ut i Europa och den möjligheten har vi fortfarande.
Orkar vi inte ända fram i år ska vi vara med och slåss om guldet nästa år. Och vi ska ha en lika stark trupp som i år. Det finns fortfarande harmoni i klubben.
AIK:s svarta höst
14 /9
AIKHerfölge 01
Bottennapp i första omgången i Uefacupen efter en riktigt svag match.
17/9
AIKÖrebro 12
En oväntad smäll som fick Gnaget att börja vackla.
21/9
HammarbyAIK 02
En viss upprättelse när ett skadedrabbat Bajen knäcktes i derbyt.
28/9
HerfölgeAIK 11
AIK hade 10 efter ordinare tid, men John Faxe Jensen släckte AIK:s hopp om Europa.
1/10
AIKÖrgryte 01
Guldet ännu längre bort efter Erik Johanssons sena chockmål på Råsunda.
15/10
TrelleborgAIK 21
Andreas Alms 10 kunde givit Gnaget en spännade avslutning, men två snabba Trelleborgsmål sänkte AIK, som kan missa Europaspel.
|
|
Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-725 2000
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00
|
|