Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSport
SÖNDAG 6 AUGUSTI 2000
 
  

Victory Tilly – världens bästa häst
Sportbladets Jesper Fallenius har precis som så många fallit pladask för stjärnhästen Victory Tilly – den starka, vackra segermaskinen.
  Här är hans kärleksförklaring till den fantastiska sagohästen.

Ålder: 5 år. Färg: Brun. Kön: Valack. Ägare : Stall Kalas. Tränare: Stig H Johansson. Starter: 39. Vinster: 31. Totalt intjänat: 11 673 805 kr. Starter i år: 11. Segrar i år: 9. Intjänat i år: 6 615 805 kronor. Största segrar: Elitloppet 2000, Derbyt 1999. Rekord: 10,5/1609a, (världsrekord), 11,9/2140a (världsrekord).
Foto: NICLAS HAMMARSTRÖM
Älskade Victory Tilly!
Det har gått några timmar sedan vi sågs, men min puls är fortfarande hög. Känslan vill inte riktigt lämna mig. Eller är det kanske rent av jag själv som inte vill släppa taget?
  Strunt samma, du stal nämligen mitt hjärta i dag. Jag kan väl inte säga att jag är överraskad. Samtidigt trodde jag inte att jag skulle falla så snart. Jag tyckte jag hade såväl dig som mig själv under kontroll, men icke.
  
Självfallet har din fysik och din kompromisslöshet med dina motståndare imponerat på mig, men idag fick jag se en ny sida. En egenskap jag beundrar mer än något annat. Viljan att vinna. Du får inte missförstå mig nu. Jag har aldrig tvekat över din vinnarinstinkt, men att som i dag vända ett nederlag till seger är stort. Mycket stort. Jag måste erkänna att jag för ett ögonblick hann bli besviken när Varenne såg ut att ha kopplat greppet på dig. Känslan när du kom tillbaka dödade dock besvikelsen direkt. Sanningen att säga så kändes det närmast overkligt att se dig först över mållinjen. Du var ju slagen, finito, kaputt. Jag är glad att jag hade fel.
  
Visst är det stort att segra, men det är ännu större att aldrig ge upp. Den egenskapen är självklar för många, men utövad av få. Du tillhör den senare kategorin, min vän. För det har du min kärlek och har jag förstått det här rätt så är det en kärlek som kommer att stå sig mycket länge.
  


Sportbladet utser Sveriges
bästa travhästar genom tiderna

1. Queen L
Visst borde segern i Prix d'Amerique vara tillräcklig motivering, men här handlar det om ren kärlek. ”Den lilla grymma” har enligt oss haft det mest stenhårda psyket av alla.
2. Frances Bulwark
Slog publikrekord var än hon och tränaren och kusken Sören Nordin drog fram. Vann Skandinaviskt mästerskap, Åbys Stora Pris, Elitloppet och var tvåa i Prix d'Amerique 1954.
3. Victory Tilly
Närmar sig toppen med stormsteg. Visade i går att den fantastiska exteriören kompletteras av en vilja av största mått. Kan han bara lära sig att gå bakifrån så är förstaplatsen på listan snart ett faktum.
4. Copiad
Erik Berglöf körde som han hade bomber i tömmarna och det hade han också. Copiad fick oftast stenhårda lopp, men var också häst nog att klara av det. Copiads fighterhjärta är kanske travhistoriens största.
5. Zoogin
Världens bäste genom tiderna om man frågar klyktattarna. Inte fel heller med tanke de 25 miljoner han fick in på kontot. Ingen svensk häst har tjänat mer, men vi delar inte riktigt Sundsvallsbornas uppfattning. Den där riktigt stora titeln saknas.
6. Legolas
Tog nitton raka segrar från debuten innan Ideal du Gazeau blev för svår i VM-loppet.
7. Ina Scot
Helen A Johansson blev stor hjältinna i Frankrike när hon vann Prix D'Amerique med Ina Scot.
8. Remington Crown
Seger i Kriteriet, Derbyt och Elitloppet har ingen annan mäktat med.
9. Ego Boy
Segern i skiljeheatet mot Flower Child i Elitloppet 1973 är för många det bästa travminnet någonsin.
10. Meadow Road
Vann överraskande Elitloppet 1985 efter en stenhård slutstrid mot finske Rosalind's Guy.

Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-725 2000
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
 MER SPORT