MUSIK Håkan Steen skriver om pop  
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSport
FREDAG 30 JUNI 2000
 
STARTSIDA
SPORT
Senaste Nytt
Resultat
Resultatbörsen
Bandy
Fotboll
Golf
Handboll
Hockey
Mål för mål
Sport i nallen
Dream Team
Ridsport
Aftonbladet Cup
  – Innebandy
Sportsnack
Skriv till sporten
TIPS & TRAV
NYHETER
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
SKOLTURNÉ
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ


Everysport








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet


  

Pamparnas kamp om AIK i natt

Philip Anschutz Harry Harkimo
Finske miljonären Harkimo tar upp fajten med Anschutz
Maktkampen om AIK Hockey fortsatte i natt.
  På ena sidan – amerikanska dollar och Philip Anschutz.
  På andra – finska mark och Harry Harkimo.
  – Vi hoppas på en snabb lösning, säger AIK:s hockeyordförande Klas Gustafsson.
  
Allting verkade klart med amerikanske multimiljardären Philip Anschutz, som bland annat äger NHL-laget Los Angeles Kings.
  Men i går tog affären en häftig vändning.
Namn: Philip Anschutz. Ålder: 59 år. Bor: Denver. Familj: Hustrun Nancy. Intressen: Maraton, tennis, squash, jakt och konst. Äger: Los Angeles Kings med Mattias Norström. Soccerlagen Chicago Fire, Los Angeles Galaxy och Colorado Rapids, med Anders Limpar. Även jättearenan Staples center.
Historik: Philip Anschutz startade med tomma händer och skaffade sig genom smarta affärsdrag inom oljeindustrin ett imperium som vid sidan om Microsoft är USA:s framgångsrikaste. I dag äger han företag inom idrott, telekommunikation och järnvägsindustrin.
Namn: Harry Harkimo. Smeknamn: Hjallis. Ålder: 46. Familj: Frun Lena – vd i Jokerit. Sonen Joel. Yrke: Ekonom. Idrottsbakgrund: Ishockeyspelare, handbollsspelare och jorden runt-seglare.
Klubbar han äger:
Jokerit Hockey AB. Av en slump träffade han klubbens dåvarande ordförande på Nya Zeeland och planerna växte fram snabbt. Hjallis har gjort Jokerit till 90-talets framgångsrikaste klubb utanför NHL.
Jokerit Fotboll AB Hjallis köpte ett lag i Allfinskan, och döpte om det till Jokerit.
  Newcastle River Kings. Förra året köpte han sin första klubb utanför Finland. River Kings gick till final i den engelska hockeyligan.
  Plötsligt var finske idrottsmagnaten Harry Harkimo med i bilden igen eftersom det aldrig skrivits något bindande kontrakt med Anschutz.

Harkimo tror på en lösning med AIK
  
– Vi tror fortfarande på en lösning med AIK, sa Harry Harkimo till Sportbladet sent i går kväll.
  Finländaren, som jobbar via ett svenskt investmentbolag, hade räknat med att skriva avtal med AIK i onsdags när Solna-klubben meddelade att man i stället kommit överens med Anschutz.
  – Jag börjar bli trött på det här. Vi hade ett kontrakt som låg färdigt och bara skulle skrivas under, suckar Harry Harkimo.
  – Vårt förslag är den bästa lösningen för AIK. Vi har ett brett kontaktnät bland finska företag och har som mål att göra AIK till svenska mästare inom tre år. Vi har gjort samma sak tidigare.
  Det var i början av 90-talet som Harkimo gick in och köpte Jokerit som då var ett bottenlag i finska ligan. På kort tid gick man om Helsingfors-konkurrenten IFK och var snart också finska mästare.
  
Nu vill man göra samma sak i Sverige, med AIK.
  Förhandlingarna mellan AIK, Harkimo och Anschutz har pågått hela natten. I dag räknar parterna med att presentera den slutgiltiga lösningen.
  – Ingenting är klart, sa Gustafsson sent i går kväll.

49 procent av aktierna är till salu
Är det plötsliga svängningen ett försök från AIK:s sida att trissa upp priset?
  
– Jag vill inte kommentera innehållet i förhandlingarna, avslutar Klas Gustafsson.
  AIK säljer ut 49 procent av sina aktier för knappt 10 miljoner kronor.

Christoffer Bjäreborn



Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
telefon: 08-725 2000
fax: 08-600 01 77


   

   
 MER SPORT
Untitled Hon tjänar mest - men har aldrig vunnit en turnering Sportbladets Stefan Holm berättar historien om fenomenet Anna Kournikova.
Som ett Vasalopp - om dan Så tufft blir det för svenske stjärnan Magnus Bäckstedt i Tour de France.
Erica nummer fem i världen I kväll tävlar hon i Golden League: Jag längtar efter att göra ett bra resultat.
Pamparnas kamp om AIK i natt Finske miljonären Harkimo tar upp fajten med Anschutz.
Den smala lyckan Gusten slutade äta godis - och blev bättre än någonsin.
Allt som händer i Semestersverige Trav, fotboll, speedway - Sportbladet har hela listan för dig som vill se live-idrott på semestern.
Dala vill bli stor igen Bytte eliten mot talanger: Nu vill jag träna ett lag på toppnivå igen.