|

Kärlek över gränserna
Oreo, den bruna grizzlyungen, leker med sin bästa kompis Ahpun, den vita isbjörnsungen. Oreo kommer inte att få gå i ide i vinter. De två björnungarna har varit som ler och långhalm sedan i våras då de båda kom till hägnet i Alaska Zoo i Anchorage. Det är den första djurparken i USA som placerat grizzlybjörn och isbjörn tillsammans. Personalen vill inte äventyra deras vänskap genom att skilja dem åt hela vintern. Foto: AP
Turistinvasion
i Vatikanstaten
25 miljoner människor vill fira Jesu födelse genom att besöka Rom och Vatikanen under år 2 000. I flera år har staten planerat och förberett hur den enorma strömmen av turister ska tas emot. Man anlägger nya parkeringsytor för turistbussar utanför Vatikanen, planerna på billig inkvartering i järnvägarnas liggvagnar kommer att ge 7 000-8 000 extra bäddar för de anspråklösa, Vatikanmuséet entré byggs om och blir större. Vatikanens kryptor kommer att öppnas för besökare. Först måste man dock göra mikroklimatiska undersökningar där för att kunna bedöma hur många besökare som kan gå in samtidigt.
Kanarieöarna lockar 500 000 till
Kanarieöarna blir bara populärare. Hittills i år kom en halv miljon fler turister än förra året dit, meddelar spanska ambassaden i sitt oktoberbrev. En ökning med mer än 11 procent som ändå överträffas av ökningen på Costa del Sol, Solkusten. Dit kommer 22 procent fler än förra året att åka i år.

Strejkpropp
i kanalerna
Taxibåtarna i Venedig proppade igen vattenvägarna när de för några dagar sedan sympatistrejkade med de bilburna kollegorna i Rom. De gondoljärer som ändå uppehöll viss trafik fick ta sig fram så gott de kunde när vissa kanaler blev helt avstängda. De romerska taxichaufförerna motsatte sig planerna på att ytterligare taxibolag skulle få vara med i konkurrensen om kunderna.
Strejken pågick i flera dagar.
Foto: REUTERS
Danmarks svar på The Whisky Trail
Snapseruten, kan den bli en konkurrent till "Route de Vin" i Frankrike eller "The Whisky Trail" i Skottland?
I Danmark har i alla fall föreningen Netvaerk Limfjorden tagit fram en guiden som presenterar turförslag och matställen runt Limfjorden.
Turistar för 50 miljarder
Tyskarna har världens största semesterkassa. Varje år gör de av med 50 miljarder dollar i de länder de åker till.
Enligt en färsk undersökning är tyskarna bland världens flitigaste resenärer. I Europa gör de mer än 27 procent av alla utlandsresor. De väntas göra nära 41 miljoner utlanssemestrar i år. Det var många tyskar där, brukar folk säga som kommer hem från charterresor. Med rätt.
Källa: Travel News
Säg ja i 100-årigt fyrtorn
Vill du gifta dig men tycker det verkar tråkigt med kyrkliga bröllop? Lugn, det finns gott om andra sätt.
Ett alternativ är att gifta sig i det 102 år gamla fyrtornet på ön Wangerooge i Nordsjön. Ett annat förslag är att svära varandra trohet på en tvåvåningsbuss vid Brandenburger Tor i Berlin. Om inte det duger går det att ordna giftermål på segelskeppet "Deutschland".
Arrangör: Tyska Turistbyrån.
|