MUSIK Håkan Steen skriver om pop  
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetResor
ONSDAG 23 AUGUSTI 2000
 
STARTSIDA
RESOR
Resguider
Asien
Medelhavet
Norden
Storstäder
Sverige
Studentguider
Inför resan
Sista minuten
Pyssel för barnen
Tidtabeller
Valuta
Väder - Sverige
Väder - världen
Läsa mer
Artiklar
Länkar
Boka inrikesresa
Allt för resan Evenemang/biljetter
Stugor
Tåg
Vandrarhem
Boka utlandsresa
Flyg
Hotell
Valuta

Annons
Beräkna din:


NYHETER
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
NYA EKONOMI
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
NYA BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIECENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
  

Västindien fruktar orkanen Debby
Nu bunkrar folk i väntan på Debby – se filmen!
Aftonbladets webbradio Sänder musik och ger dig uppdaterade nyheter dygnet runt.

Den tropiska stormen Debby som härjat i ett par dygn övergick till att klassas som orkan tidigt på tisdagen när den drog in över öarna i Västindien.
   En del skolor hade stängt redan på måndagen och turister fyllde snabbt flygplatserna för att lämna bland annat öarna Puerto Rico och Dominikanska republiken. Vissa flygbolag ställde också in sina flighter.
  Tusentals män stationerade på oljeriggar i Mexikanska gulfbukten har också ombetts att förbereda sig på evakuering.

Osäkert var den tar vägen
  Fram till nu har stormen som övergick till orkan varit lindrig tack vare att den rör sig med så snabb hastighet att den inte hinner växa sig stark på något ställe. Detta enligt amerikanska meteorologer.
  Orkanen lever dock vidare och fortsätter att röra sig med samma hastighet. Men det är osäkert vart Debby är på väg.
  På flera av småörna bunkrar nu lokalbefolkningen bland annat livsmedel och stearinljus för att förbereda sig på att bli avskurna från omvärlden till följd av stormen.
  Debby väntas sakta ner på farten över det varma vattnet norr om Dominikanska republiken. Det riskerar att förvandla Debby till en gigantisk orkan.


Fler artiklar om Västindien
Ny storm i Karibien (991019)
1300 gripna i knarkrazzior (991016)
Fröken Sverige i Västindien (990404)
Kändisarna som älskar Västindien (980826)
Bästa Karibien-tipsen (980826)
Med charter till Västindien (980104)

Mer fakta om Västindien
Kolla vädret i Västindien
Aftonbladets läsare sätter betyg på 1744 resmål

Praktiska detaljer
Hälsotips för Västindien
Aktuell kurs för valutan
Närmaste ambassad/konsulat

Bra Västindien-länkar
Västindien Dröm dig bort till Saba, St. Eustatius, St. Barts, Anguilla, Antigua, Barbuda, Belize, Grenada, Guyana, Honduras, St. Lucia, St. Vincent, Grenadinerna m fl paradisöar.


Boka resan till Västindien direkt på resdirekt.nu - Sök bland ett 40-tal flygbolag och 38 000 priser som uppdateras dagligen. Du kan välja mellan att söka enbart på flygbiljetter, enbart på hotell, eller sy ihop din egen alldeles unika paketresa.