|
|
EFTER 5 TIM, 45 min ...är Göteborgarna på plats på beachen i Playa del Inglés, Kanarieöarna. Foto: MICKE JÄGERBRAND |
Så snabbt tar du dig till solen
Sugen på sol? Lugn, det är inte så långt till värmen.
Charterklassikern Mallorca vinner snabbast-till-solen-listan överlägset med tre och en halv timme.
Men mest soltimmar per dag just nu är det i Dominikanska Republiken.
Bleka dagar som övergår i grå veckor, veckor som utsträcks till en kompott av grå månader... inte konstigt att kroppen längtar efter sol och värme.
Populärt
Man kan säga att ju längre bort du reser, desto varmare är det. Så du kan lugnt räkna med anständiga temperaturer och solsken på alla långväga charterresmål den här årstiden.
Thailand, Bali, Malaysia, Dominikanska Republiken, Kuba, Sri Lanka och Brasilien det är bara att bestämma sig.
Har du riktigt bråttom till solen gör du som så många andra. Försöker åka till någon av Kanarieöarna, Malta, Cypern, Egypten, Israel, Marocko eller Tunisien.
Att Hurghada vid Röda havet har blivit ett av säsongens mest populära resmål beror inte bara på att priserna är låga. Bra förhållanden för dykare, snorklare och vindsurfare har placerat orten högt på snabbt-till-solen-och dykningen-listan.
Flest soltimmar
Nämen, titta ett moln! är en av de solsäkraste repliker som finns. För att få höra den måste du åka till Dubai. Där regnar det inte många millimeter per år. Upplevelsebonus för dina tår är den vetemjölsmjuka sanden och det klara vattnet.
Är du ute efter flest soltimmar per dag ska du antingen sticka till Brasilien, Florida, Mexiko, Indien eller Kenya. Där kan du räkna med i genomsnitt nio timmar sol om dagen. Å andra sidan tar det en bra stund att resa dit. Mest tålamod måste du ha innan du är i Indien elva timmar.
Sri Lanka, ett av 1970-talets populäraste charterresmål, har gjort årets tropiska comeback. Där skiner solen ungefär sju timmar om dagen. Lika mycket som i Malaysia och på Kuba.
Regnfria dagar finns inte bara i Dubai. Israel har i genomsnitt 29 regnfria dagar i mars. Under samma period har de indonesiska öarna Bali och Lombok 16.
Där använder man paraply för att skydda sig mot solen!
Atti Soenarso
|
|