MUSIK Håkan Steen skriver om pop
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetPuls
FREDAG 13 AUGUSTI 1999
STARTSIDA
PULS
Film
Cd
Dokusåpaguiden
Tv-priset
Rockbjörnen
Live hela landet
Tyck till
Redaktion
Stockholms-
guiden

NÖJE
NYHETER
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
IT
NYA EKONOMI
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
NYA BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIECENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
  

  ÅRHUNDRADETS 50 BÄSTA ARTISTER  


Ränderna går aldrig ur. 52 år gammal har Iggy Pop fortfarande full koll på både magmuskler och röstresurser.
Foto: BJÖRN LINDAHL
Mr Pop är rock’n’roll i koncentrat

Den som inte förstår rockmusikens innersta väsen när Iggy Pop spelar, kommer aldrig att förstå

Lyssna på Iggy Pop
Så laddar du hem Realplayer
Så laddar du ned ljudfilen


Ljudet innehåller: En mix av låtarna "No Fun", "Search & Destroy", "The Passenger" och "Cry for love".

Skivtips:
Med Stooges: The Stooges (1969)
Fun house (1970)
Raw Power (1973)
Som Iggy Pop: The Idiot (1977)
Lust for life (1977)

Vilken är århundradets artist?
Tyck till själv.

Rockmusikens innersta väsen kan beskrivas och förklaras på otaliga sätt. Ett av de bästa är att sätta på en Iggy Pop-platta och spela hur jävla högt som helst.
   Den som inte förstår då lär aldrig förstå.

  När Iggy är som bäst är han nämligen rock’n’roll i koncentrat. Ingen har som han lyckats sammanfatta själva essensen i musiken lika öronbedövande tydligt och exakt.
   Nummer som ”Now I wanna be your dog”, ”1969”, ”No fun”, ”I got a right”, ”TV eye”, ”Search and destroy” eller ”Gimme danger”, ja, i princip alla spår på de tre ”riktiga” plattorna med The Stooges, förmår i sin monotont riffande, primalt larmande enkelhet förmedla precis allt som är riktigt centralt i rock.

Lust. Ilska. Rastlöshet. Sex. Frustration. Identitet. Attityd. Utanförskap. Fara. Spänning. Oviljan att nöja sig. Det ständigt pockande behovet av att ha så lite tråkigt som möjligt. Att testa gränser för att känna att man verkligen lever.
   Alltigenom lyckliga och harmoniska människor har sällan något behov av figurer som Iggy Pop.
   Sen finns det vi andra, som tar till Iggy när vi behöver dunka skallen i väggen, rensa tankarna och hämta ny kraft.
   Han är den vi inte själva vågar eller kanske ens vill vara men älskar att känna samhörighet med. En evig misfit, som 52 år gammal fortfarande hoppar runt på scenen i tajta skinnbrallor och bar, senig överkropp, vrålar att han är the world’s forgotten boy och hyr in unga, vilda grottmän till kompmusiker för att inte riskera att en endaste sekund låta snäll och mesig.

Och till skillnad mot otaliga andra gamla rebeller som fortfarande försöker men bara känns pinsamma går Iggy i land med det. Trots att mannen som brukade skära sig med glasskärvor på scenen och hade klippkort på metadonklinikerna numera är en golfspelande renlevnadsman som egentligen bara gjort två riktigt bra album de senaste 20 åren, ”Blah blah blah” från 1986 och ”Brick by brick” från 1990.
   Förmodligen beror det på att han inte utan visst fog kallas ”the godfather of punk” och redan har fyllt sin kvot av klassiska album flera gånger om, med de tre Stooges-plattorna och de två lysande, om än betydligt poppigare, Bowie-samarbetena ”The idiot” och ”Lust for life”.

Samt, framförallt, att han på något egendomligt sätt fortfarande brinner och tycker att rock’n’roll är viktigare och roligare än allt annat. Men vi ska inte analysera mer än så. Det är redan på tok för mycket sånt i den här artikeln. För, som sagt, det räcker ju med att lyssna på Iggy Pop. Håkan Steen
Håkan Steen

arkiv Iggy Pop
20 av de 50 främsta

Riktigt namn: James Osterberg. Född: 21 april 1947 i Ann Arbor utanför Detroit. Historik: Började spela i lokala band som Prime Movers och The Iguanas (därav ”Iggy”). Bestämde sig för att bilda Stooges efter en Doors-konsert 1967. Tillsammans med bröderna Ron och Scott Asheton på bas respektive trummor samt gitarristen James Williamson skapade Iggy en helt egen och mycket larmig korsning av brittisk blues, amerikansk garagerock, Velvet Underground-svärtad minimalism och teatralisk Doors-psykedelia. Såväl det självbetitlade debutalbumet som uppföljaren ”Fun house” hyllades av kritikerna, men förbisågs av publiken, även om bandets kaosartade scenshower gav dem en kultpublik.
   Efter en heroinrusig paus på två år återkom bandet, nu som Iggy & The Stooges, med David Bowie-producerade ”Raw power”, som även den floppade men skulle bli ett av de viktigaste albumen för punkvågen några år senare.
   Iggy gick vidare som soloartist och med ytterligare hjälp från Bowie gjorde han albumen ”The idiot” och ”Lust for life” (som innehöll hiten ”The passenger”). Efter ytterligare en stark platta, ”New values”, följde några betydligt ljummare varefter Iggy tystnade helt under några år. 1986 ryckte Bowie in som producent igen och ”Blah blah blah” blev Iggys största succé.
   Sedan dess har han vårdat sin karriär främst genom synnerligen starka liveshower. Aktuell: Släpper nytt album den 6 september.

   
  MER I PULS
 Världen är ju helt sjuk Puls Marimba Rooney har träffat Eminem som rappar om väldtäkt, misshandel och mord. Hör det nya albumet.
 Jag är stolt över DawsonJames Van Der Beek trivs som kändis, men påstår att han är en vanlig kille.
 A-teens är klara för skolan Nu börjar plugget även för A-teens. Då behövs nya fina skolkläder.
 Skolan SugerPlugget kan vara en mardröm även om man är kändis. Varken Posh Spice eller Jonas Gardell hade det speciellt kul.
 Coolaste bruden Puls radar upp 10 skäl till varför Hugh Grants riktiga kärlek Liz Hurley är så mycket coolare än Julia Roberts.
 Nina Natri som spelar i Fidget tas på pulsen.
BIRDE:  "Alla vill tycka om något som ingen annan tycker om".
Diskutera krönikan på nätet.
VECKANS VIRTANEN: Äntligen lite glamoröst sex i Vita huset

FILM: Universal Soldier. Ny action med nakna tjejer, slagsmål, robotsoldater och Jean-Claude van Damme. Se trailern på nätet.
CD: Mary J. Blige. dämpar ned sin hiphop till förmån för skön90-tals soul. Lyssna själv på nya skivan.

ÅRHUNDRADETS ARTISTER:  Iggy Pop är rock´nroll i koncentrat.