MUSIK Håkan Steen skriver om pop
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetPuls
FREDAG 19 MARS 1999
STARTSIDA
PULS
Film
Cd
Dokusåpaguiden
Tv-priset
Rockbjörnen
Live hela landet
Tyck till
Redaktion
Stockholms-
guiden

NÖJE
NYHETER
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
IT
NYA EKONOMI
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
NYA BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIECENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
  

Just det, Wille är på gång igen
Wille Crafoord skulle vilja kunna ta Cornelis Vreesvijk i örat och har bara varit otrogen när han blivit tvingad


Foto: JESSICA GOW
arkiv Wille Crafoord
Namn: Wille Crafoord.
Ålder: 33.
Bor: I Stockholm, uppväxt i förorten Bromma.
Yrke: Trubadur.
Favoritförfattare: Per Hagman och Bengt Olsson.
Aktuell: Med nya albumet ”Den dära skivan”, som släpps den 26 mars.

Vem är din idol?
  – Jag tycker att det alltid kryper fram nåt smaskigt om alla. Jag är trött och besviken på idoler. Man lär sig hela tiden om John Lennon och Cornelis Vreeswijk att de var fullständigt värdelösa som människor i alla fall.
Vem vill du helst ska spela huvudrollen i filmen om ditt liv?
  Johnny Depp. Nej förresten, Michael Nyqvist, den coole i ”Vägen ut”. Han är så stencool. Eller Björn Kjellman för att han är så toppenbra. Man vill ju att det ska bli en bra film.
När var du riktigt kär senast?
  – Det var nog i går när jag fick ett sånt dära samtal som var värt varenda öre.
Har du varit otrogen?
  – Bara om jag har blivit tvingad till det. Det var länge sen.
Konstigaste stället du haft sex på?
  – I fåtöljen på en vernissage där konstverket hette ”En fåtölj”. Det var nog en del som tyckte att utställningen fick ett lyft.
Vad är det finaste någon sagt till dig?
  – ”Jag är kär i dig”. Det tycker jag smäller snäppet högre än ”jag älskar dig”. Ordet älska håller på att ta vägen in i amerikanskans love, men kär har vi fortfarande för oss själva. I synnerhet när man har varit gift i fyra år så är det lättare att säga älska än kär. Först när man träffas så är det en övergångsperiod när det är svårt att säga älska. Men sedan när man har kommit överens om att okej, vi säger ”jag älskar dig”, då slipper det ut som vilken fis som helst. Det finns människor som säger ”Javisst, jag älskar dig och nu ska vi skilja oss”.
Vilket politiskt parti röstade du på i senaste valet?
  – Tre gånger sossarna. Det är väl tre olika såna där lappar? Jag brukar alltid rösta på olika partier, för att de ska få ungefär lika många röster. Jag gillar när det är tävling. Men det känns aldrig lika bra som när man har röstat på sossarna rakt igenom.
Vem skulle du vilja slå på käften?
  – Cornelis Vreeswijk, ungefär 1969. Jag skulle ha sagt ”Skärp till dig och gå hem till din familj och sitt inte här och sup och tyck synd om dig själv”.
Till sist, vad önskar du dig mest av allt just nu?
  – Jag önskar mig att nyöppningen av Mosebacke krog blir en jävla dundersuccé.

Anna Maria Lindgren



   
  MER I PULS
 Dilba. Om kärleken, om familjen och sitt kurdiska ursprung, om nya plattan. Puls Malin Hendriksen antecknade.
 Gwyneth Paltrow. Hon beskylls för att vara iskall och högdragen, men Gwyneth kan svinga en bägare med polarna som en helt vanlig tjej.
Vi tar Wille Crafoord på pulsen.
 Virtanens val Puls chef Fredrik Virtanen har sett Silikon på TV 3. Och gillade inte vad han såg.
ÅRHUNDRADETS ARTISTER:
 Massive Attack
 De 50 bästa artisterna. Följ nedräkningen och diskutera ämnet på nätet.

FILM:   Se trailern till Payback, med en hämndlysten Mel Gibson i huvurollen. Puls Jan-Olov Andersson ger den tre plus.
CD:  Blondinen är tillbaka. Eva Dahlgrens första pop-platta på åtta år är en ojämn men stundals lysande historia..



Webredaktör – Puls på nätet: Daniel Wiklander