MUSIK Håkan Steen skriver om pop  
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetPuls
FREDAG 24 NOVEMBER 2000
 
STARTSIDA
PULS
Film
Cd
Dokusåpaguiden
Tv-priset
Rockbjörnen
Live hela landet
Tyck till
Redaktion
Stockholms-
guiden

NÖJE
NYHETER
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
IT
NYA EKONOMI
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
NYA BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIECENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
  

Fast i en tidsmaskin i Rom


TYCK TILL: Diskutera krönikan på nätet
I Italien sicksackar bilarna oberört mellan kyrkor och Bernini-monument. Hela staden är en anakronism. Tiden har inte stått stilla här, den har liksom snarare staplats på hög.
  Jag är i Rom över helgen och det är helt magiskt och överrumplande med ruiner i rondellerna, pastan perfekt al dente och vespor som surrar som myggor runt benen på en så fort man försöker gå över gatan. Ljuset är gult, alla träd är – måste vara – cypresser och jag somnar till ett italienskdubbat avsnitt av ”Frasier” på hotellet.
  På lördagen åker jag till Colosseum och krockar med amerikanska turister som är lika djupt försjunkna i sina guideböcker som jag. Vi tittar på senatens marmorbänkar och förvånas över att arenan hade trägolv och att älgar importerats till invigningen. Älgar känns förtjusande långsökta, och så långt från kasta-kristna-till-lejonen-traditioner man bara kan komma.
  Utanför är det fullt av enträgna försäljare och uttråkade män i made-in-Taiwan-Asterixkläder som låter sig fotograferas med turister i blanka träningsoveraller. Plastgladiatorerna dricker sen sina dubbla espresso på cafét över gatan, med de tuppkamsförsedda hjälmarna vilande på stolarna bredvid sig.
  
På kvällen går jag på fotboll och ser Lazio-Milan på olympiastadion. 60 000 åskådare skriker av glädje/fasa när Lazio gör mål i matchens tredje minut och vrålet är ofattbart högt. Kravallpoliserna vänder sina plexiglasade ansikten mot Milanklacken. Månglarna säljer popcorn och kaffe i små plaströr, oberörda.
  
Jag sitter i en tidsmaskin. Bilderna av den moderna fotbollsarenan och Colosseum flyter in i varandra. 55 000 åskådare på Colosseum för tvåtusen år sen, 60 000 åskådare här idag. Ansiktena är små som knappnålshuvuden, orden drunknar i volymen och om jag kisar lite försvinner tidsmarkörerna helt.
  Då och nu. Bröd och skådespel. Fotbollshalsdukar och togor. Samma vrål – inte likadant, samma – som när den segrande gladiatorn tryckte svärdet mot strupen på förloraren och publiken tjöt i väntan på tummen upp eller tummen ner.
  
Jag tittar på mitt resesällskap. Han ser lycklig ut. Ovanför oss flyter en zeppelinare och det luktar friskt av kvällsregnet.
  Kanske är tiden egentligen bara tro och arkitektur. Och vått nattgräs har nog alltid doftat likadant.

   

   
  MER I PULS
Alexandra, Sara och Anja – Hetaste filmtjejerna just nu
Music Televsion – The true story från Buggles till Bill Clinton

 Vem får årets björnar – Rösta här!
 Bjurman: Du ska bestämma – Dags att rösta i årest Rockbjörn
 Rösta - på vadå? Här är några tips, en hel hög från årets skivsläpp!

JESSICA GEDIN: Fast i en tidsmaskin i Rom
 VECKANS CD   Sparkle
 VECKANS FILM   Charlies änglar

Emma Svensson
Nöjeschef Nya Medier: Frida Fager