MUSIK Håkan Steen skriver om pop  
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetPuls
FREDAG 26 MAJ 2000
 
STARTSIDA
PULS
Film
Cd
Dokusåpaguiden
Tv-priset
Rockbjörnen
Live hela landet
Tyck till
Redaktion
Stockholms-
guiden

NÖJE
NYHETER
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
IT
NYA EKONOMI
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
NYA BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIECENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
  

American Psycho

arkiv Christian Bale
Namn: Christian Morgan Bale. Ålder: 26. Yrke: Skådespelare. Bor: London och New York. Familj: Gifte sig i januari med flickvännen Sibi Blazic. Genombrott: I ”Solens härskare” 1987. Regisserades av Steven Spielberg. Andra uppmärksammade roller: I fjol spelade Bale Jesus. På gång: Medverkar i kommande actionrullen ”Shaft”, där Samuel L Jackson har huvudrollen. Aktuell: Som börsmäklaren
Patrick Bateman i ”American psycho”.
Foto: NIKOLAI JAKOBSEN

Profil: Bateman Puls Tore S Börjesson har klätt av ett amerikanskt psykfall.
Se klipp trailern från ”American Psycho”
Är han en självplågare eller bara en engelsk galning? Puls stack till Utah och ställde Christian Bale mot väggen.
  – Jag tänker bara på mord, säger han


PARK CITY. ”Världens vidrigaste bok”, ”Våldsporr” och ”En studie i äckel”.
Recensionerna av boken ”American psycho” borde gjort det omöjligt att göra film av den ultravåldsamma historien. Än mindre få någon att vilja spela huvudrollen.
Frågan är därför om Christian Bale är en självplågare eller bara ett engelskt psyko.
  Puls for till Park City i Utah och ställde britten som tycker att han är bättre än DiCaprio mot väggen.
  Redan från början står det klart att Bale inte skäms för sig.
  I stället för att ducka undan kontroverserna sträcker den 26-årige skådespelaren på de gymtränade skuldrorna och förklarar att han är stolt över porträttet av Patrick Bateman – mannen som är börsmäklare på dagtid och seriemördare på nätterna.

Gillar motorsågen
  
Inte heller hans nyblivna hustru Sibi (de gifte sig i januari) har något emot historien som fått kvinnoföreningar världen över att gå i taket.
  – Tvärtom, säger han när vi träffas över en kopp kaffe på ett hotellrum i den lilla staden. Hon förstår inte kritiken. Hon älskar filmen. Hennes favoritscen är den med motorsågen.
  Det är möjligt att Bales svar är välrepeterade, men under vår pratstund känns de aldrig intränade.
  Han har haft tid på sig att tänka över historien. Flera år, faktiskt. Redan 1997 erbjöds han huvudrollen i 80-talsskildringen ”American psycho”.
  Han var den kvinnliga regissören Mary Harrons första val.
  Båda såg dock ut att gå miste om jobben när Leonardo DiCaprio kom över manuset.

Lärde av Hollywood
  
Men arbetslösheten varade bara till dess Leo insåg att det trots allt inte var så lysande att locka unga ”Titanic”-fans till en barnförbjuden film om ett moraliskt vakuum som gärna dödar sina offer med en spikpistol.
  – Jag är glad att jag var naiv och höll ut, säger Bale. Jag lärde mig mycket av hur Hollywood fungerar.
Kvinnorna är de enda goda människorna
Med facit i hand, tror du inte att Leo hade varit bättre i rollen som seriemördare?
   – Nej.
Varför inte?
   – Med honom hade filmen aldrig kunnat behålla proportionerna. Den skulle ha växt ut till en jätteproduktion där handlingen tagit stryk.
Det första bokförlaget som skulle ge ut ”American psycho” hoppade av, författaren Bret Easton Ellis mordhotades och flera affärer vågade inte ens sälja boken när den kom ut 1991. Varför lockades du över huvud taget av projektet?
   – Jag hade aldrig läst boken. Jag hade bara en vag idé om uppståndelsen runt den och kände inte till de satiriska inslagen. Därför var manuset en total överraskning. Jag älskade humorn. När jag senare läste boken insåg jag att Ellis är en bra författare men antagligen mycket missförstådd.
Vad säger du till dem som kritiserat honom för att vara en mansgris och kvinnohatare?
   – Såvitt jag vet kommer de flesta protester från dem som inte läst boken. Många kvinnor som sett filmen har gett den bra betyg. Och jag tror inte att han är kvinnohatare. Till skillnad från männen är kvinnorna i filmen de enda goda människorna.
Du tvingas klä av dig lika mycket som de. Hur mycket tränade du för att få Batemans perfekta kropp?
   – Löjligt mycket. Jag körde tre timmar om dagen, till och med under inspelningen. Men min fru gillade det.
Kräver hon att du ska fortsätta på samma spår?
   – Hon vet att det är omöjligt. Jag är för brittisk. Jag behöver min pub och min pint.
Musklerna var inte det enda du behövde förbättra, eller hur?
   – Mm... Bateman var en grymt självupptagen person och accepterade inga felaktigheter. Jag tvingades fixa min glugg mellan tänderna och slipa ned hörntänderna.
Var inte det att gå väl långt?
   – Jag försökte slippa det med plastbitar men det slutade bara med att jag läspade. Men jag saknar mina gamla tänder. Jag har sparat ett tandavtryck. Det står på min byrå och skrattar
åt mig varje morgon.
Harron berättade att du träffade några börsmäklare före inspelningen. Hur var det?
   – Bisarrt. Jag fick gå ut på tradinggolvet på Wall Street och ett gäng killar i vita skjortor och slips kom fram och dunkade mig i ryggen, applåderade och kallade mig ”Bateman”.
Jag tvingades fixa min glugg mellan tänderna
I USA har ”American psycho” klippts för att klara åldersgränserna. Men det var inte våldet utan en sexscen som fick censurmakarna att gå i taket.
   – Är inte det underligt? De vände sig mot scenen med några prostituerade. De tyckte tydligen att den var för kall. Själv tyckte jag de borde ingripit mot scenen med Phil Collins ”Susudio”.
Att säga sånt om sin landsman...
   – Jag lovar, den musiken kan verkligen skada barn.
Går det att spela en roll som Bateman utan att påverkas privat?
   – Jag skulle vilja säga att det inte går att spela Bateman och bli påverkad. Han är bara yta och inte det minsta djup. Ändå är han intressant. Han kan lika gärna ta dig i hand och ge dig en komplimang som att ta fram en yxa och hugga huvudet av dig.
Ett oslagbart visitkort får en avundsjuk Bateman att mörda. Vad gör du när du blir förbannad?
   – Jag går aldrig lika långt (skratt). Jag tänker bara på mord.


   

   
  MER I PULS
 Skinnad Puls visar att läder är snyggt – men dyrt.

 American Psycho har premiär. Puls har träffat huvudrollsinnehavaren Christian Bale.
 Outsidaz pratar namn, familj – och hiphop med Marimba Roney.
GEDIN: Satans dokusåpa – skamlöst tråkig

Pulsredaktör på nätet: Johanna Börjesson