MUSIK Håkan Steen skriver om pop
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
ONSDAG 1 DECEMBER 1999
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
 

Tips och råd till lärare:
Så kan ni diskutera nazismen i skolan

UNIKT REPORTAGE I FYRA TIDNINGAR
62 nazister och mc-kriminella som hotar demokratin. Unikt reportage i samarbete mellan Aftonbladet, Expressen, Dagens Nyheter och Svenska Dagbladet.
Ladda hem reportaget till din egen dator - skriv ut, eller läs utan att vara uppkopplad.
Artiklarna på ytterligare tre språk senare i veckan:

Hot mot demokratins grundpelare berör hela befolkningen.
  Nu ger aftonbladet.se alla chansen att förstå hur viktigt det är.
  Enkelt kan lärare och föräldrar nu ladda hem tidningssatsningen och underlag för diskussion kring nazismen.+-

   Tisdagens historiska publicering i de fyra rikstidningarna är svensk presshistoria.
  Aldrig tidigare har annars konkurrerande chefredaktörer gått samman för att använda sina gemensamma resurser för att granska hotet mot rättssamhället.
  Nu gäller det att tillvarata resurserna och se till att alla människor får en möjlighet att ta del av och diskutera materialet.
  På ett enkelt sätt kan nu lärare och föräldrar ladda hem och skriva ut artikeln om de ökande terrorhandlingarna som riktar sig mot det öppna demokratiska samhället.


  I en unik satsning har aftonbladet.se tillsammans med lärare och andra pedagoger sammanställt råd och vägledning för dig som arbetar som lärare på dagis, lågstadiet, mellanstadiet, högstadiet och gymnasiet.
  Tipsen är lätta att ladda hem och skriva ut på vanliga A4-papper. De kan enkelt kopieras upp och användas till skoluppgifter, underlag för diskussioner, grupparbeten, föredrag eller uppsatsskrivning och kan användas i alla åldrar. Klicka bara på "utskrift" så får du upp originalet.
  I anslutning till råden kommer även diskussionsgrupper att upprättas på aftonbladet.se där lärare och elever kan komma med egna idéer hur artikeln kan användas i skolarbetet.
  På aftonbladet.se finns också enkla handfasta idéer för hur föräldrar bäst ska tackla de svåra frågorna från barnen. Vad betyder egentligen begreppet "demokrati", hur ska man reagera om kompisarna ropar "Heil Hitler" på skolgården och vad vill nazisterna egentligen?

Tips och råd från lärare till dig som undervisar
Dagis:
  Det är svårt att sitta i grupp och diskutera nazism och främlingfientlighet med dagisbarn mellan 1 och 6 år.
  Svara i stället på frågor och funderingar allt eftersom de dyker upp i barnens vardag, eller om du vet att barnen varit med om något som berör ämnet.
  Svara så rakt som möjligt, på barnens nivå, utan att krångla till det.

Mellanstadiet/högstadiet:
Diskutera ordet "människovärde" med eleverna:
Är alla människor lika mycket värda?
Vad gör oss olika?
På vilket sätt är vi olika?
Vad förenar oss?
Vad har människor gemensamt?
Vet eleverna vad som hänt och varför tidningarna skriver om det här just nu?
Knyt an till händelser runt om i Sverige: polismorden i Malexander, bilbomberna mot poliserna i Malmö och journalistparet i Nacka och mordet på fackföreningsledaren Björn Söderberg i Stockholm.
Vad vet eleverna om mc-gäng och nynazister?
Berätta om vad som hände under andra världskriget och om nazismens syn att människor har olika värde.
Knyt an till något som hänt på den egna skolan, i närområdet eller på orten. Låt eleverna berätta om något som de själva har upplevt eller hört talas om.
Prata med eleverna om de tycker de är rätt att tidningarna publicerar namn och bild på 62 nazister och mc-kriminella.
Berätta om vad som gäller för namn - och bildpublicering i media (etiska regler).

Dela ut papper med nedanstående frågor till alla elever i klassen. Låt dem individuellt - och anonymt - besvara frågorna. Samla in lapparna. Sammanställ sedan elevernas förslag för vidare diskussioner i klassen.

Titta på tidningsbilderna
1. Vad är det för sorts människor som har blivit publicerade?
2. Vad kommer du att tänka på när du ser bilderna?
3. Vad undrar du över när du ser bilderna?
4. Vad skulle du vilja veta mer om?
5. Vad skulle du vilja att vi pratade om i klassen?
6. Varför har man valt att visa deras ansikten i tidningarna?

Att läsa:
1. Välj ut något som intresserar dig i tidningsartiklarna.
2. Varför valde du artikeln? Motivera ditt svar.
3. Vad tycker du är intressant/viktigt i artikeln? Motivera ditt svar.
4. Vad skulle du vilja att jag förklarar?
5. Vad tycker du vi ska prata om i klassen? Motivera ditt svar.
6. Ange några skäl varför det är viktigt att prata om detta (nazism, rasism) i skolan.
7. Tycker du att tidningarna har tagit upp detta (nazismen) på ett bra sätt för ungdomar? Varför? Varför inte? Motivera ditt svar.

Gymnasiet:
Låt eleverna få diskutera följande frågor i grupper:
Håller ni med om att nazistgrupperna och mc-gängen är ett hot mot demokratin?
Är rättssamhället hotat?
Kan vi i demokratins namn tillåta nynazistiska partier, vars medlemmar föraktar demokratin och hyllar rasism, våld och diktatur?
Varför omfattas propaganda över nätet inte av Tryckfrihetsförordningens sjunde kapitel, elfte paragraf om "hets mot folkgrupp"?
Var det rätt att publicera bilderna på aktiva nazister och medelmmar i mc-gäng?
Varför är det bara unga män på bilderna?
Varför blir unga människor nazister?
Vad vill du göra för att bekämpa rasism och nazism?
Vad kan du göra?
Granska och diskutera kritiskt de här ganska vanliga "åsikterna" med dina elever.
Visa på paralleller till vad som hände i Tyskland och andra länder på 30-talet.
I en demokrati ska väl alla få yttra sig fritt och ha vilka åsikter de vill utan att hängas ut på det här viset?
Är inte publicitet precis vad nazisterna är ute efter? Vore det inte bättre att tiga ihjäl dem?
De här nazisterna och mc-gängen är ju få. Hur kan en handfull odemokratiska figurer hotar demokratin.
Är demokratin verkligen så viktig att försvara? Allt färre röstar ju och många ungdomar struntar i demokrati. De är mer intresserade av marknadsekonomi, så att de kan köpa de prylarde vill ha.
De här chefredaktörerna och alla kändisar som ställer upp mot nazismen tar allt en stor risk.
Bättre att ligga lågt än att sticka ut hakan på det här viset. Vad ska det tjäna till?
Varför buntar tidningarna ihop nazister och mc-gäng? De har väl inte särskilt mycket gemensamt?
Är det verkligen medias sak att agera domstol? Det är väl rättsapparaten som ska ta hand om brottslingar och inte massmedia?
En sådan här publicitet kan motverka sitt syfte. Ni gör bara nazismen intressant och lockar dit flera ungdomar.


Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER
”Inför totalt rökförbud på krogar och caféer” Nytt förslag till regeringen från folkhälsokommittén.

Polisen använde tårgas mot demonstranterna.
Rörliga bilder
Våldsamma kravaller vid toppmötet i Seattle
Massgripanden utanför WTO:s toppmöte Nya protester under onsdagen
Utegångsförbud infördes - Seattle såg ut som en krigszon. Leif Pagrotsky mitt i dramat: Det är USA:s fel.
Därför protesterar så många i Seattle. Frågor och svar om WTO och toppmötet.
Våldsamma protester är framtidens trend. Framtidsforskare: Lätt att organisera aktioner över internet.

62 nazister
och mc-kriminella
som hotar demokratin
Unikt reportage i samarbete mellan Aftonbladet, Expressen, Dagens Nyheter och Svenska Dagbladet
Ladda hem hela reportaget enkelt!
Reportaget - snart på ytterligare tre språk Råd och tips till lärare
Folkets avsky mot nazismen
Anders Gerdin, chefredaktör: Aldrig förr har vi fått sånt stöd av våra läsare
Tack för all e-post - men sluta gärna nu, Alla tackbrev nära knäcka tidningarnas servrar.
Hemligt e-mail kopplar ihop mordet och bilbomben. Polisen: Nu samkör vi utredningarna.
Naziledarens släkting: Han skadar oss. ”Vi är ledsna och skäms”
Polisens liv blev förstört av bilbomben i Malmö. Hans enda önskan: att kunna se frun och barnen igen.
Metall utesluter nazist från facket. Kände igenom honom i tidningsreportaget.
Signerat/Helle Klein: Rensa nätet från nazismen.
Tävla – och vinn Fredrik Lindströms nya cd
Klicka, önska och vinn i vår advents-tävling.
Hur mycket Ally är du? Testa Damlaget visar allt i årets kalender.
  SENASTE NYTT/TELEGRAM
Sverige Världen Sport

Nyhetsbevakaren – med automatisk uppdatering
Tyska ungdomar planerade massmord i sin skola – inspirerade av vålds- och porrvideor.
Kunglig mobiltelefon skapade stort säkerhetspådrag.
”Totalt rökförbud på krogar och caféer” Nytt förslag till regeringen från folkhälsokommittén.
DAGENS FRÅGA: Ska det vara rökförbud på krogen?
Nya lagen om vinterdäck gäller från och med i dag. Polisen: Många ringer oss och undrar vad som gäller
Vinterdäck krävs endast när det är halt Läs chattet med Robert Collin som rätade ut många frågetecken kring nya lagen
SNABBFRÅGA: Har du bytt däck än?
Första tåget från Danmark till Sverige kördes i dag. Aftonbladet var med på premiärturen över Öresund. Tid: 12 minuter.
Aftonbladets varumärke överlägset på internet. Ny undersökning: Nära tre gånger starkare än tvåan

Börshuset i Stockholm utrymt efter bombhot. Två misstänkta brev undersöks av bombtekniker.

Wilhelm Agrell om Tjetjenien-kriget: När åtalas de ryska generalerna? Aldrig

40 000 hushåll fortfarande utan ström efter stormen. Stora problem för SJ - totalstopp för tågen genom Småland
Poliser i Stockholm nobbar övertid från och med i dag. De har fått nog - nu måste personal tvångskommenderas.
Ikea-lampa kan ge livsfarliga elchocker. 200 000 exemplar dras tillbaka.
20 fick sparken - skickade olämplig e-post från jobbet. USA-företag övervakar de anställdas mail vid uppgifter om missbruk.
Minister till attack mot svenska bensinbolag. ”Varför är bensinen dyrare i Sverige än i andra länder”.
Barsebäck - nu är det väck. Lena Mellin om stängningen av första reaktorn.

Aftonbladet på nätet: Störst i Europa och bäst i världen. www.aftonbladet.se är världsledande enligt ny forskarrapport

 RESOR  Sista minuten: Över 3000 fyndresorTest: Världens största kryssningsfartyg
Annette Kullenberg Annette Kullenberg: Vart tog den goa krogvärmen vägen på nya marmorvita Berns?
  ÅRHUNDRADETS SVENSK
Vem är 1900-talets svensk? Vilket århundrade det har varit. Vilka landsmän vi har. Men vem är störst?
Rösta – och vinn en resa för 5 000 kronor.

BARN 2000
Barn 2000-galan gav 18 miljoner till världens barn. Martin Timell: Det viktigaste tv-jobb jag gjort.
Lyssna på låtarna. • Läs chattet med segraren Markoolio
 100 ÅR MED AFTONBLADET
Här kommer den vilda ungdomen. Annette Kullenberg skriver om sina tonår i 50-talets Sverige
TYCK TILL: Vilken är århundradets viktigaste händelse?
TÄVLA: Vad kan du om 1900-talet? Testa dina kunskaper – vinn Amsterdamresa eller videofilmer!
100 år med Aftonbladet. Följ århundradets följetong – av tidernas skribenter