MUSIK Håkan Steen skriver om pop
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
LÖRDAG 27 NOVEMBER 1999
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
 

”Det kändes som Titanic”

Olycksfärjan.
Foto: AP/SCANPIX

”Det kändes som Titanic” Håvard, 19, berättar om paniken när vattnet forsade in Snabbfråga!
Svenske Henry tog hand om de första räddade ”Alla skakade av köld”
– Vi klamrade oss fast vid varandra Björn, 21, berättar om dramat i det kalla vattnet
”Det var en ung passagerare som organiserade evakueringen” Överlevande kritiserar besättningen på ”Sleipner”

Håvard, 19, berättar om paniken när vattnet forsade in
Först kom den kraftiga smällen. Sedan slocknade ljuset.
  40 minuter senare sjönk snabbfärjan Sleipner i de stormpiskade vattnen utanför den norska västkusten.
  Upp emot 20 personer befarades i morse ha omkommit i färjekatastrofen.
  
Den snabbgående katamaranen Sleipner var på väg från Stavanger till Bergen när den gick på ett grund, 1,5 kilometer från land, strax efter klockan 19 i går kväll.
  Sammanlagt 89 personer fanns ombord.
  Smällen var så kraftig att färjans bogparti helt slogs sönder.
  – Till en början var folk lugna ombord. Men när vattnet började forsa in spred sig paniken, säger den överlevande passageraren Håvard Rössland, 19, till Aftonbladet.
  Sleipner gick på grund i Bölmafjordens utlopp utanför staden Haugesund. Stormvågarna gick höga vid olyckstillfället och räddningarbetet försvårades dramatiskt av det hårda vädret.
   Sent i natt hade elva personer hittats döda. Fortfarande saknades tolv personer som befaras ha omkommit.
  – Det är inte troligt att någon av dem överlever. Det är bara fem–sex grader i vattnet. Men ändå fortsätter räddningsarbetet hela natten, säger Sander Bull-Gjertsen på räddningscentralen i närliggande Sola.
  De överlevande riktar skarp kritik mot färjepersonalens agerande efter grundstötningen.

Många barn och gamla
  
– Vi fick inte veta någonting förrän efter en kvart då kaptenen meddelade att båten hade gått på grund. Vi blev sittande livrädda i mörkret. Många av passagerarna var gamla och barn. Folk började ta på sig räddningsvästar på eget initiativ, säger Håvard Rössland.
  40 minuter efter smällen kom Sleipner loss från grundet. Men färjan var så illa tilltygad av kollisionen att den sjönk direkt.
  – Folk hade samlats i aktern. Plötsligt kom vattnet forsande från fören och då gick allt mycket snabbt. Paniken spred sig och en del hoppade i vattnet medan båten sjönk. Det kändes som Titanic.
  Värnpliktige Håvard Rössland från Tysnes i Kvinnherad hängde sig fast på insidan av relingen i aktern när Sleipner gick i djupet. Till sist hamnade han i det iskalla vattnet.
  – Jag trodde att jag skulle dö. Men ganska snabbt lyckades jag klamra mig fast i en livbåt och ta mig upp.
  Rössland och hans värnpliktiga kamrater togs sedan ombord på lastfartyget Askita som anlände till olycksplatsen.

Kritiskt för nedkyld kvinna
  Många av de 65 överlevande fördes till sjukhus. 17 av dem togs till Haugesunds sjukhus.
  
– Tre av dem som kom hit var allvarligt skadade. För en kvinna är läget riktigt kritiskt. Hon hade en kroppstemperatur på 22 grader när hon kom hit, berättade en sköterska vid sjukhuset i natt.
  Totalt deltog 20 fartyg, en helikopter och 300 personer i räddningsarbetet.
  Sleipners systerfartyg Draupner anlände snabbt för att ta ombord räddade.
  Besättning och passagerare möttes av förskräckliga syner.
  – Jag såg tomma räddningsvästar ligga och flyta i sjön. Det var hemskt att se. Många av de överlevande vi tog ombord grät och spydde, säger Siri Sortland, 24, passagerare på Draupner, till den norska tidningen Verdens Gang.
Andra svåra färje-olyckor
Strax efter midnatt den 28 september 1994 förliste Estonia sydväst om finska Utö. 852 människor dog.
Natten till den 10 januari 1993 förliste den polska färjan Jan Heweliusz på väg från Swinoujscie till Ystad. 54 människor omkom, därav sju svenskar.
Natten mellan den 6 och 7 april 1990 var färjan Scandinavian Star, med 395 passagerare, på väg från Oslo till Fredrikshavn.
  Klockan 01.45 upptäcktes en mindre brand på övre bildäck.
  Den släcktes omgående, men strax efteråt kom tre nya brandlarm i tät följd – från skilda håll på färjan. 158 personer omkom.




Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER
”Det kändes som Titanic” Håvard, 19, berättar om paniken när vattnet forsade in Snabbfråga!
Svenske Henry tog hand om de första räddade ”Alla skakade av köld”
– Vi klamrade oss fast vid varandra Björn, 21, berättar om dramat i det kalla vattnet
”Det var en ung passagerare som organiserade evakueringen” Överlevande kritiserar besättningen på ”Sleipner”
 SPORT

I natt är ”Foppa” tillbaka på isen

 LUCIA

Linda, 20, Sveriges Lucia
  SENASTE NYTT/TELEGRAM
Sverige Världen Sport Nöje Ekonomi

Notan för svenska fiaskot i Sydafrika dröjer - men klart står att det handlar om mångmiljonförluster (18:43)
Punkt för nio års konservativt styre i Nya Zeeland Mitten och vänstern tar över (16:25)
Nyhetsbevakaren – med automatisk uppdatering
Fogden jagade Mona Sahlin Ministern efter avslöjandet om p-böterna: Det är pinsamt
DAGENS FRÅGA: Minskar ditt förtroende för Mona Sahlin efter avslöjandet om hennes p-böter?

Plan flög rätt in i restaurang Tre i planet dog och 20 på marken skadades
Mobbades på jobbet – slängdes i container Ett 20-tal arbetskamrater tittade på utan att ingripa
Sverige hjälper Moçambique att röja minor Barnen får lära sig att leta minor redan i småskolan
Tomas – offer för våldet på krogen ”De slog ner mig i trappan”

POLISMORDSRÄTTEGÅNGEN
Axelsson bar vapen på teatern Satt i salongen som livvakt åt Tony Olsson och Mats Nilsson
Vittnet Erik pekade ut Jackie Arklöv ”De två känner jag absolut igen”

NYA SVT-CHEFERNA
Mikael Olsson: ”Jag har gått naken genom Umeå – och har skulder hos fogden
– Jag är svag för opera och deckare Wennman möter Maria Curman

Ny medicin mot reumatism Linneas värk försvann efter bara några dagar
Modedirektör avgick efter avslöjande om sexskandal Berättade framför dold kamera hur han tänkt förföra unga modeller
Gripna svenskan släpptes av kinesisk polis Anne i mejl till Aftonbladet: Jag vet inte om min kamrat fortfarande lever
Kurs i hyfs för EU-personal Ska utbildas till tjänstemän – istället för eurokrater
Mus till middag stoppas av EU Den krassliga fjällugglan Frida får inte längre äta sin favoritmat
Robert Aschberg
Robert Aschberg, kolumnist:
PR-byrån i Sydafrika har gett lobbymaffian ett ansikte
Annette Kullenberg
Annette Kullenberg:
Den 11 december blir det Bingolotto för mig

Provåk nya Arlandabanan – på drygt två minuter.
17 nya mobiltelefoner i stort test Därför dör WAP-tekniken Smarta nallelänkar.
STOCKHOLM:
Politiker vill visitera kroggäster Krogägare: Ett riktigt beslut
”Både maten och toaletten är äckliga” BARNEN OM SKOLAN
NYA LAGEN: FEM DAGAR KVAR
Robert Collin: Jag väljer dubbdäck Aftonbladets trafikreporter: Så undviker du att köpa dåliga däck.
Här är de tio bästa vinterdäcken - med och utan dubbar
SNABBFRÅGA: Har du bytt däck än?

BARN 2000
Barn 2000-galan gav 18 miljoner till världens barn. Martin Timell: Det viktigaste tv-jobb jag gjort.
Lyssna på låtarna. • Läs chattet med segraren Markoolio
 100 ÅR MED AFTONBLADET
Trupper i 
Oslo 1940-talet: Europa brinner vid våra gränser Rolf Alsing skriver om krigsåren och folkhemmets födelse
TYCK TILL: Vilken är århundradets viktigaste händelse?
TÄVLA: Vad kan du om 1900-talet? Testa dina kunskaper – vinn Amsterdamresa eller videofilmer!
100 år med Aftonbladet Följ århundradets följetong – av tidernas skribenter