MUSIK Håkan Steen skriver om pop
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
TISDAG 16 NOVEMBER 1999
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
 


Saab tar över Celsius
STOCKHOLM Saab tar över Celsius och bildar nu en försvarsjätte som ska vara med i den internationella konkurrensen.
  Men sammanslagningen leder också till att personalen ska minskas.

  Saabs bud på Celsius är värt 5 miljarder kronor. Eftersom svenska staten kontrollerar 25 procent av kapitalet i Celsius innebär det att 1,25 miljarder kronor går till statskassan.
  Det nya sammanslagna bolaget får en omsättning på 22,5 miljarder kronor och 18 300 anställda. Försvarsminister Björn von Sydow är nöjd med affären och har själv länge verkat för ett sådant samarbete.
  Men eftersom sammanslagningen ska leda till stora samordningsfördelar finns det också en baksida av affären. Antalet anställda kommer att minskas.
  - Visst kommer det att bli personalreduktioner, men utan sammanslagningen hade de blivit större, säger Saabs vd Bengt Halse.

Kompetenscentra
  Nya Saab ska koncentrera sig på några områden där företaget kan bli tillräckligt starkt för att delta i den internationella konkurrensen. Det handlar främst om ledningssystem, militärt flyg och robotsystem.
  Det nya företaget kommer också att få en rad så kallade kompetenscentra för olika områden inom koncernen. Dessa centra kommer att ligga i Stockholm, Göteborg, Linköping, Arboga och Karlskoga.
  Redan i månadsskiftet januari/februari nästa år ska det nya bolaget kunna starta om inget rubbar planerna.
  Celsius vd Lars G Josefsson tror att sammanslagningen betyder mycket för företagens framtida konkurrenskraft. Det nya bolaget kommer att ha betydligt bättre möjligheter att delta i framtida internationella samarbetsaffärer.
  - Internationellt kommer vi att kunna ta för oss mer, säger Josefsson.

En viktigare spelare
  Samtidigt blir nya Saab en viktigare spelare i den omstrukturering som pågår inom försvarsindustrin. Saab-Celsius-affären kan bli början till ett större samarbete i ett europeiskt försvarsblock. Saab ägs redan i dag till 35 procent av British Aerospace och Wallenbergdominerade Investor är bara marginellt större ägare med sina 36 procent.
  Även försvaret välkomnar att Saab tar över Celsius.
  - Som vi ser det är det här mycket positivt. Vi anser att det behövs en omstrukturering av den svenska försvarsindustrin med hänsyn till den mycket starka internationella konkurrensen, säger Kurt Svensson, informationschef hos försvaret till TT.



Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
telefon: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77


   
  FLER NYHETER
Haussen fortsätter på börsen i dag - och ägarna blir miljardärer. Är IT-bolagen övervärderade? SNABBFRÅGA

Bildextra. Jorden runt i bilder.


Cher: Nu vill jag träffa en man
Ungas hälsa allt sämre
LARM 1 - MATEN:
40 000 hoppar över frukosten. Slarvet påverkar hela livet.
Skolfrukost! Så vill krogdrottningen lösa problemet.
Tyck till! Hur ska unga äta bättre?
LARM 2 - MOTIONEN:
”En fysisk katastrof”. Ungdomarnas kondition blir bara sämre.
Nazister jagas för nytt rån. De kan tillhöra kretsen kring de misstänkta polismördarna.
POLISMORDRÄTTEGÅNGEN:
”Det är svårt att tro Axelsson”. Aftonbladets Kerstin Nilsson ser ingen inlevelse i vittnesmålet.
Rapporteringen från polismorden - samlad på en sida.
Chatt med Petter i dag kl 16. Bli medlem i Klubb Puls.

PERSSONS EMU-UTSPEL
Lena Mellin om Perssons ”dEMUkrati”. ”Det blir ingen folkomröstning förrän Persson vet att det blir ja”.
SNABBFRÅGA: Ska Sverige gå med i EMU?

Saab köper Celsius.. Ny svensk försvarsjätte bildas.
Titta, här är seklets fyrverkeri. ”Leoniderna” lyser upp stjärnhimlen över Sverige i morgon.
”Fiskeindustrin tömmer Östersjön”. Aftonbladet avslöjar vart de gigantiska fångsterna går.
Modevisning direkt på nätet. Playboy hakar på ny amerikansk trend.

DOKUMENT: ADOPTIONER FÖR HOMOSEXUELLA?
Sex av tio säger nej till adoption. Sifos undersökning och reaktionerna från våra läsare är samstämmiga.
Så här tycker Aftonbladets läsare. Vad tycker du? Snabbfråga
”Min uppväxt var en katastrof”. De vill inte att homosexuella ska få adoptera.
Hanna, 5, har två kvinnor som föräldrar. Ska homosexuella få adoptera? Rösta i vår snabbfråga.
Längtan efter barn vann över fördomarna. Manliga vänner hjälpte Ingela och Tessan att bli föräldrar.

MISSA INTE BARN 2000-GALAN I TV
Henning Mankell skriver om barn i krig. ”Roberto tvingades skjuta sin pappa”.
Allt om barnen, artisterna och hur du skänker pengar på nätet.
Småtjejerna som trotsar männens värld. Rädda barnen arbetar för att flickor inte ska giftas bort innan de slutat skolan.
Se flickornas videodagbok från Hebron
Här hittar du Aftonbladets artiklar om barnens förhållanden runt om världen.

Yrsa Stenius Yrsa Stenius, kolumnist: Oberoendet är ett viktigt ansvar.   Annette Kullenberg Annette Kullenberg: Horace Engdahl är Sveriges mest perfekte man.
  SENASTE NYTT/TELEGRAM
Sverige Världen Sport Nöje Ekonomi

Per Nilsson får Astrid Lindgren-priset (14:23)
Nazistsympatiserande elev polisanmäld (12:55)
Gott om champagne till nyår (11:19)
Nyhetsbevakaren – med automatisk uppdatering

 IT  Så hittar du snabbare på nätet - experternas bästa tips. • Sex bildläsare till budgetpris.Veckans spel: flygsimulatorn alla talar om.

STOCKHOLM
”Ge Nacka Skoglund en egen plats”. Tyck till om motionen stadsfullmäktige.
”Stoppa de livsfarliga cykelfälten”. Titti Sjöblom rasar mot trafikfällorna på Hornsgatan.
 100 ÅR MED  AFTONBLADET
I ett annat land hade det blivit inbördeskrig. Yrsa Stenius skriver om 30-talet - då Sverige valde väg
TYCK TILL: Vilken är århundradets viktigaste händelse?
TÄVLA: Vad kan du om 1900-talet? Testa dina kunskaper – vinn Amsterdamresa eller videofilmer!
100 år med Aftonbladet. Följ århundradets följetong – av tidernas skribenter