MUSIK Håkan Steen skriver om pop
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
TISDAG 12 OKTOBER 1999
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
  

De hotas till livet

Jordbruksverkets generaldirektör Ingbritt Irhammar och planeringschef Rolf Köhler är skakade över de dödshot som uttalas i flera av de hundratals brev och telefonsamtal de fått ta emot efter avlivningen av sex nötkreatur i torsdags. Anledning: korna saknade EU-märkning i örat. – Det känns obehagligt, säger Ingbritt Irhammar som polisanmält hoten.
Foto: KAI REHN
Men Jordbruksverkets ledning anser att avlivningen var korrekt
Jordbruksverkets ledning har utsatts för dödshot efter beslutet att skjuta sex nötkreatur i Ljungskile.
  Hoten har kommit per telefon, brev, fax och e-post.
  Jordbruksverket har polisanmält hoten och Säpo har kopplats in.
  
– Det känns obehagligt, säger Jordbruksverkets generaldirektör Ingbritt Irhammar.
  Verket har fått kraftig kritik från både allmänhet och LRF för sitt beslut att avliva korna i Ljungskile.
  Flera hundra personer har hört av sig till Jordbruksverket och Jordbruksdepartementet och varit upprörda och arga över beslutet. Bland reaktionerna har det också funnits regelrätta dödshot.
   Några anser att Jordbruksverkets personal borde skjutas på samma sätt som korna.
  – ”Vi vet var du bor”, ”det är din tur snart”, ”Vi har dig på kornet” och andra liknande formuleringar är sådant som har riktats direkt mot oss, säger planeringschefen Rolf Köhler som personligen tagit emot flera av dödshoten.
  Jordbruksverkets agerande har också JO-anmälts av flera personer.
  Det var i torsdags som sex nötkreatur sköts ihjäl på en gård utanför Ljungskile på order av Jordbruksverket.
  Orsaken var att de saknade EU:s gula registreringsplattor i öronen. Djuren måste märkas och kopplas till en journal som talar om var de är uppfödda och var de kommer ifrån. Om detta inte sker ska djuren avlivas. EU-förordningen finns för att man ska kunna spåra eventuell smitta.

Reglerna måste följas
  
Trots upprepade försök att komma i kontakt med och hjälpa bonden så ville han inte ha med myndigheten att göra. Och enligt Rolf Köhler och Ingbritt Irhammar hade man inte kunnat agera på något annat sätt.
  – Vi kan inte ha ett regelverk som inte alltid följs om vi ska kunna ha tilltro till systemet med ursprungslandsmärkning och att djuren är friska, säger Ingbritt Irhammar.
Men ni kan förstå allmänhetens reaktioner?
  
– Vi reagerar själva, vi tycker att det här är oerhört jobbigt och ett jobbigt beslut att ta, säger Rolf Köhler.
  – Men vi har försäkrat oss från olika håll, vi har kollat runt med personer som är kunniga inom EU-lagstiftningens tolkningar, om det finns några som helst möjligheter att slippa det här, säger Köhler.

”Det här är ett tragiskt fall”
Många av dem som är upprörda kräver att Ingbritt Irhammar lämnar sin post som generaldirektör och många kräver dessutom att ni minst ska ge bonden en ursäkt. Kommentar?
  
– Min avgång är inget som jag själv bestämmer över och när det gäller ursäkt: jag beklagar att vi inte har kunnat föra någon konstruktiv dialog men vi har gjort vad vi har kunnat. Det här är ett tragiskt fall överhuvudtaget, säger Ingbritt Irhammar.
  Irhammars framtid avgörs av regeringen och jordbruksminister Margareta Winberg. Enligt Winbergs pressekreterare vill ministern inte kommentera ärendet förrän hon kommer hem i dag från sin resa till Island och Norge.
  Men Winberg sa i helgen att hon utgår ifrån att Jordbruksverket handlat korrekt.
  – Men spontant tycker jag att det låter märkligt.

Överklagandetiden hade inte gått ut
  
Och enligt Svenska Dagbladet kan korna ha skjutits för tidigt. Enligt tidningen sköts djuren sex dagar innan tiden för att överklaga beslutet om avlivning gått ut.
  – Handlingarna från Jordbruksverket kvitterades ut av jordbrukaren den 22 september, säger Robert Svensson, länsförbundsordförande i LRF, till SvD.
  Jordbrukaren hade då tre veckor på sig att överklaga avlivningsbeslutet till länsrätten – alltså till i morgon, den 13 oktober.



Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
telefon: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77


   
  FLER NYHETER
Efter beslutet att att skjuta sex nötkreatur i Ljungskile har Jordbruksverkets ledning utsatts för dödshot. Men själva anser man att avlivningen var korrekt. Snabbfråga!

 NÖJE

Mariah Carey – se nya videon.

 SPORT

Mats Sundin bröt foten.
Vänta med att binda bolånen - tjäna tusentals kronor. Experter: Boräntorna kommer att sjunka av ”millennie-effekten.
”Lägg inte ner våra förband.” I dag uppvaktas försvarsminister Björn von Sydow av 12 länsstyrelser och kommuner. Tyck till!
DOKUMENT/Oskyldigt dömd?
”Polisen ljög för att sätta dit mig.” Jonas Qvarnström fälldes för bankrån – i dag åtalar han polismannen.

Dödshotade efter beslutet att att skjuta sex kor. Men själva anser Jordbruksverkets ledning att avlivningen var korrekt. Snabbfråga!
”De sålde sex i hela Norden.” I går häktades huvudmännen för grova brott.
Svenskt snus erövrar världen. Succé i USA - nu väntar nya marknader.
Tre procents påslag för byggnadsarbetarna. ”Vi tycker att vi kommit fram till ett bra avtal.”
Man sköts i huvudet. Lyckades själv larma polisen och ta sig till sjukhuset.
Elektronik slår ut vardagsrummet. Amerikanska inredningsarkitekter förutspår att vi kommer att ha mediarum i våra hem.
25-åring anhölls för mattmordet. Polisen: Han har ljugit i tidigare förhör.

Nu stormar det igen, Ringholm. Ledningen för 7:e AP-fonden sade upp sig.
Lena Mellin: Ingen av dem borde ha fått jobbet.

Rockmanager erkänner rånförsök. Men skyller trippelmordet på en kumpan.
George, 44, riskerar fängelse för låneböckerna. Biblioteket polisanmälde storlånaren.
”Jag hade velat ha dödsstraff.” UNA-bombaren hade föredragit döden fram livstids fängelse.
Bildextra: I London reser man just nu världens största pariserhjul.
Yrsa Stenius Yrsa Stenius, kolumnist:
Mitt finska medborgarskap är känslomässigt oerhört viktigt för mig
Annette Kullenberg Annette Kullenberg:
Vem kan reta sig på två små änglar.

DE FARLIGA TERRÄNGBILARNA
Se filmen från nya krockprovet som visar hur terrängbilen fortsätter rätt in i Saabens kupéutrymme. Robert Collin: I Sverige växer marknaden – men de är livsfarliga att krocka i.
”Gunde Svan är en fara för trafiksäkerheten.” NTF:s vd rasar mot skidstjärnans tv-inslag om barnstolar.

DIN GUIDE TILL GUD
En muslim, en kristen och en jude svarar på sex frågor. Hur är Gud? Finns djävulen?
TYCK TILL: Diskutera religion!
STOCKHOLM
De fixade sina egna drömlyor. Rivningshusen blev bostäder – nu får ungdomarna pris. Tyck till!
17-åriga Sandra fick rätt mot SLFick ändå betala för deras fel. Tyck till!