|
|
Flicka torterad av sin egen bror
15-åringen knivskars för att
hon fått en svensk pojkvän
Den 15-åriga invandrarflickan hölls fången och torterades i en vecka.
Hon rispades 80 gånger med kniv i ansiktet:
Anledning: hon blev kär i en svensk pojke.
Hennes familj godkände inte förhållandet.
I en vecka hölls hon fången av sin bror, som misstänks ha bundit och torterat henne.
Vid 13-tiden i går lyckades den 15-åriga flickan fly från familjens hem söder om Stockholm och larma polisen. Hon var mycket medtagen och hade enligt Aftonbladets källor rispats med kniv 80 gånger i ansiktet, på överkroppen och på armarna.
Hotades med pistol
Flickan berättade att hon i en vecka hållits inlåst i ett rum i bostaden och utsatts för regelrätt tortyr av sin bror. Det var familjens hämnd för att hon förälskat sig i en svensk pojke, misstänker polisen.
Enligt uppgift har även pappan på något sätt varit delaktig i hämnden.
Brodern uppges ha bakbundit flickan, hotat henne med pistol och knivskurit henne. Han ska även ha hotat att döda hennes pojkvän.
Enligt misstankarna har han sagt:
Jag ska döda din pojkvän och videofilma mordet. Sedan ska jag visa filmen för dig så att du får se honom dö.
Anhållen i sin frånvaro
Polisens piketstyrka jagade i natt den 20-årige brodern. Han är anhållen i sin frånvaro, misstänkt för olaga hot, olaga frihetsberövande och grov misshandel.
Vi är inne i ett mycket känsligt läge och försöker i detta nu få tag på de personer vi vill få tag på. Därför vill jag inte kommentera det här fallet, sa i natt Gert Rosvall, stationsbefäl vid polisen i Handen.
Den 15-åriga flickan har nu tagits om hand av de sociala myndigheterna.
Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
telefon: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
|
|