MUSIK Håkan Steen skriver om pop
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
LÖRDAG 21 AUGUSTI 1999
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
  

CYPERN-RÄTTEGÅNGEN
11 300 i böter – och de blir fria
PÅ VÄG HEM TILL SVERIGE Här försvinner de två svenska pojkarna, 16 och 17 år, för att åka hem till Sverige sedan de dömts till böter för sexuellt ofredande av den 16-åriga svenska flickan.
Foto: JOACHIM LUNDGREN
De fyra tonårspojkarna erkände att de utnyttjat den 16-åriga flickan sexuellt
EN HANDFULL PUND 750 cypriotiska pund i böter – och de fyra pojkarna var fria att åka hem. Enligt Valutaspecialistens senaste växelkurs motsvarar det 11 300 kronor.

CHATTA SÖNDAG kl 18.00: Ska det vara 18-årsgräns på chartern? Chatta med folk från Ving och Fritidsresor.
11 300 i böter - sedan är pojkarna fria att åka hem. Svenska tonåringarna erkände att de sexutnyttjat 16-åriga flickan.
”Min dotter har gråtit i en vecka”. Mamman till en av flickorna: De borde fått ett straff som känns.
Louise Boije av Gennäs chockad över domen på Cypern . ”Ett slag i ansiktet på alla kvinnor - och på alla schyssta män”
SNABBFRÅGA: [an error occurred while processing this directive]
Tidigare artiklar:
Här super svenska tonåringar sig redlösa. Reportage om spritorgierna i Aiya Napa på Cypern. (20 augusti)
Annette Kullenberg: Pojkarna dömda på förhand? (19 augusti)
”Jag visste inte vad hon hette” Svenskarna berättar i förhör (15 augusti)
De tog bilder på våldtäkten. Svenska och norska pojkar överföll 16-årig flicka på Cypern. (14 augusti)

LARNACA. I rätten erkände pojkarna att de utnyttjat tonårsflickan sexuellt.
  De accepterade 11 300 kronor i böter – och så var saken ur världen.
  Offret var totalt osynliggjort av de män som skötte rättegången i går.
  Hon får inte heller en krona av pengarna, de går till republiken Cypern.
  
Flickan var inte bara fysiskt frånvarande, inget juridiskt ombud förde hennes talan.
  Pojkarna ställdes i ett litet bås i den kala, lysrörsupplysta rättssalen med ansiktena vända mot domaren Leonidas Kalogirou när händelseförloppet framställdes.
  På kvällen den 12 augusti tog en av de norska pojkarna flickan till sitt rum på Tsokkos hotell. Han gjorde det för att flickans väninnor bett honom se efter henne. Hon var för full för att följa med ut, menade väninnorna.
  På rummet började flickan och den norska pojken att hångla. De tog av sig vissa kläder.

Hon var medvetslös
  
De andra tre pojkarna kom in i rummet. Flickan hade nu förlorat medvetandet. De började tafsa på henne. Hon kvicknade då till och började skrika, gråta och göra motstånd.
  Pojkarna slutade inte.
  Så slutar åklagarens framställan. Mer detaljerat än så blir det inte.
  Någon egentlig gärningsbeskriving ges inte. Vem av pojkarna som gjort vad reds aldrig ut.
  Åtalet är mycket kortfattat och gör ingen skillnad på de fyra tonårspojkarnas olika roller vid övergreppen: sexuellt ofredande för alla fyra.
  Hur nära sanningen åklagarens framställan ligger är omöjligt att säga. Inga bevis presenteras, ingen förundersökning är offentlig.
  Orsaken är taktik från pojkarnas försvar:

Skulle erkänna brott
  
De skulle erkänna brott, om inte åtalet var våldtäkt.
  Vid ett åtal om sexuellt ofredande var advokaterna säkra på att domaren skulle låta pojkarna gå med bara böter.
Enligt det cypriotiska rättssystemet behöver inte bevisen prövas och vittnen höras vid ett erkännande.
  
En rad omständigheter kring förundersökningen ger en obehaglig känsla av att de aldrig tagit flickans anmälan på allvar:
Pojkarna är bara hörda en enda gång.
De var under detta förhör fortfarande berusade, enligt den norske advokaten Kjell Heggevoll.
Polisen har aldrig brytt sig om att höra flickan mer efter den gång de hörde henne i uppenbart chocktillstånd.
  Det finns också ytterligare frågetecken.
  Den 16-årige svenske pojken säger att han försökt ligga med flickan, men han var så full att han är nästan säker på att samlaget aldrig fullbordades. Men han säger att han försökte, trots flickans blandade beteende av motstånd och medvetslöshet.
  Detta har han sagt till minst två journalister.

Uppgifter utreddes ej
  
Det är inte journalistiskt arbete att konstatera den juridiska betydelsen av detta. Vi kan bara konstatera följande:
  De här uppgifterna nämndes inte i rätten i går. De är inte utredda.
  Det finns ett ansvar gentemot den flicka som nu sitter med psykologhjälp någonstans i Sverige att detta inte förblir osagt.
  Domaren Leonidas Kalogirou förkunnade domen:

”Hon gick dit frivilligt”
  
– Flickan gick till pojkarnas rum frivilligt, hon kan inte minnas exakt vad som hänt och hon var full.
  – Att det hela började som ett nöje begränsar allvaret i pojkarnas gärningar, säger Leonidas Kalogirou.
  Det är svårt att tolka det som annat än att han menar att flickan får skylla sig själv.
  Domen blir 750 cypriotiska pund i böter för sexuellt ofredande. Enligt Valutaspecialistens växelkurs i går motsvarar det 11 300 kronor.
  Flickan får inte en krona av de pengarna. Hon måste i så fall ansöka om skadestånd och starta en civilprocess på Cypern.
  Enligt en cypriotisk jurist har hon små chanser att få ut något betydande belopp eftersom domen ser så milt på övergreppen hon utsatts för.
  Efter domen fräste pojkarnas föräldrar åt oss journalister som ville ha en kommentar att de redan är hängda i media.
  Det är krisgrupper i skolan och de kan inte bo hemma på grund av upprörda grannar.
  En av de norska pojkarna säger:
  – Jag ska åka rakt hem nu. Domen känns hård, jag är ju oskyldig.
  På vägen ut säger advokaten Antonis Georgides:
  – Domstolen vägde in att pojkarna kommer från bra familjer. De har en chans att återanpassa sig och bli laglydiga samhällsmedborgare igen.
Och flickan?

”Det var flickans fel”
  
– Det som hände var inte bara pojkarnas fel. Det var också flickans fel eftersom hon följde med på deras drickande.
  
– Hon skapade de förutsättningar som ledde fram till händelserna med pojkarna. Så ser jag det, det här var inte ett särskilt allvarligt brott.
  Jag är rädd att han sammanfattar de cypriotiska myndigheternas inställning till det mörker som fortfarande omger sexbrotten på ett hotellrum i Aiya Napa.


Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
telefon: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77


   
  FLER NYHETER
Meryem blev 5 år.
KATASTROFEN I TURKIET
5-årig flicka från Sverige dog i ruinerna. Morfar Ahmet: Nu vill jag hem till mitt trygga liv i Sverige.
Räddningsstyrkan åker hem till Sverige i dag. ”Nu måste liken börja fraktas bort”
Så kan du hjälpa jordbävningens offer.
TYCK TILL om jordbävningskatastrofen
 VM-EXTRA
Alla tiders fartfest i kväll.

Flygplan med 315 ombord kraschade i Hongkong – två döda, minst 188 skadade.
Rattfyllo körde ihjäl 17-årig flicka - smet från olycksplatsen. Flickan påkörd i hög fart på övergångsställe.
Ringde om a-kassa - erbjöds sextjänster. Hacker ändrade i telefonsvararen på Ams.
Carl Bildt firade som en kung på slottet i Italien i natt. Listan på de mest kända gästerna.
Lena Mellin: Bo Lundgren tar över efter Bildt. Kampen i praktiken över efter moderaternas besked i Stockholm.
8-åring svårt skadad av sprängmedel. Ögonvittne: Det var nästan inget kvar av hans hand.
Mutanklagade ”säljer” Jas till Tjeckien. Ministern hade ett hemligt bankkonto.
RÄTTEGÅNGEN PÅ CYPERN
11 300 i böter - sedan är pojkarna fria att åka hem. Svenska tonåringarna erkände att de sexutnyttjat 16-åriga flickan.
Louise Boije av Gennäs chockad över domen på Cypern . ”Ett slag i ansiktet på alla kvinnor - och på alla schyssta män”
Lill-Babs väljer höga klackar... ...och trenden är svart och sportig.
Janne Schaffer rockade loss för Kolmårdens delfiner. Favoritlåten: Brusa högre lilla å
Grattis Görel Crona, 40 år i morgon. ”Jag speglar mig och kollar rynkor hela tiden”
Stort test av Ericssons nya mini-mobil. ”Minst av alla - men alldeles för tråkig.”

Herman Lindqvist Herman Lindqvist, kolumnist: August Strindbergs ord glöder fortfarande
Så blir du en vinnare på internet-aktierna. Aftonbladet sätter plus på börsens snabbväxare
Johannes, 22, är redan IT-miljonär. Startade företaget på vinden - har redan 28 anställda och intresserade köpare står i kö.