MUSIK Håkan Steen skriver om pop
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
ONSDAG 26 MAJ 1999
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
  

FN-chefen talade i riksdagen i dag

FN:s generalsekreterare Kofi Annan mötte talman Birgitta Dahl och förre statsministern Ingvar Carlsson innan han gick upp i riksdagens talarstol i förmiddags.
Foto: BJÖRN ELGSTRAND
STOCKHOLM. FN:s generalsekreterare Kofi Annan hyllade Förenta nationerna och respekten för internationell rätt då han på onsdagen talade i den svenska riksdagens plenisal.
Han kom in på situationen i Jugoslavien och Kosovo och medgav att beslutsprocessen i FN i vissa lägen är för långsam för att tillåta snabb, beslutsam handling.
  - Och då känner stater att de har rätt att ta lagen i egna händer, så som Natos medlemsländer gjorde när de hellre ingrep unilateralt i stället för att låta fasorna i Kosovo fortsätta, sade Kofi Annan.
  Han tillade att han förstod detta, eftersom utvecklingen gör att en regim inte kan tillåtas att förfölja sina egna medborgare. Men han betonade också att det i första hand måste vara FN:s säkerhetsråd som har ansvaret för att upprätthålla internationell fred och rättvisa.
  Kofi Annan kom fram till att alla parter nu tycks sluta upp kring två principer: Den ena är att Kosovoalbanerna måste ges möjligheter att återvända till sina hem i säkerhet och få sina politiska och mänskliga rättigheter garanterade och skyddade av det internationella samfundet. Det andra kravet är att åtgärder för krig och fred till sist måste beslutas inom FN:s ram.
  - Ju fortare vi kan få en politisk lösning enligt båda dessa principer desto bättre blir det för alla, och särskilt för Jugoslaviens lidande folk, oavsett deras etniska tillhörighet.
TT


Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
telefon: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77


   
  FLER NYHETER
Cirkusprinsessor kidnappade efter föreställning i Stockholm. Hölls fångna i över en vecka - tre gripna.
FN-chefen talade i riksdagen i morse. Kofi Annan medgav att FN:s i vissa lägen agerar för långsamt.
Blivande prinsessan rasar mot topless-bilder. Publiceras i Englands största tidning i dag - tre veckor före bröllopet.

Lördagsöppet på systemet redan i höst. Och 100 nya butiker på köpet - klartecken från socialdemokraterna
Snabbfråga:Kommer vi att dricka mer när det blir lördagsöppet?

KRIGET OM KOSOVO
Serbisk tv angreps för tredje gången. Häftiga attacker mot Novi Sad och Kosovo i natt
TRIPPELMORDET SOM SKAKAR NORGE
Alla tre mördades i samma rum. Nya uppgifter om mordet på ministerns sekreterare och hennes föräldrar.

Abba-Benny har skrivit en psalm. Tillängas tvåtusenårsminnet av Jesu födelse.
13-åriga flickan mötte åtalade pojkarna i rätten. ”Vår dotter har blivit så tyst”.
Hon försökte sälja sitt adoptivbarn på nätet. Krävde 35000 plus transportkostnad.
Bröderna Taube slåss om arvet - på 23:e året. Möts i tingsrätten - om pappa Everts konstverk.

Forskare: Blondiner uppfattas som mer korkade. Magdalena Graaf: Jag är så trött på fördomarna.
Snabbfråga: Är blondiner mer korkade?.
Tjuvarna krockade med polisbilen . Jättekrock efter biljakt genom centrala Stockholm i natt.
Grekland har Europas bästa badvatten. Stor EU-kartläggning av bästa och sämsta stränderna.
Carl Bildt poströstar redan i dag. Från och med i dag kan du rösta i EU-valet.

ÅTALET MOT POLISEN
Vittnet vägrade peka ut honom. Jurist: Polisen bröt mot flera regler i förhöret.

Stockholmarna leder stress-ligan. Och kvinnorna är mest utsatta.
”Jag stressade mig sjuk på jobbet” Så reagerar kroppen. Lär dig att bromsa upp.
TYCK TILL Känner du dig stressad?
 MISS UNIVERSUM - BILDEXTRA
Vilken miss, Fröken Sverige. Svensk folkdräkt blev för mycket för juryn.
Foto: AP



NYTT: Få senaste nytt från Aftonbladet var du än befinner dig. Du kan läsa artiklar och telegram i din handdator - eller få dagens bästa nyhet som sms-meddelande i din mobiltelefon.