MUSIK Håkan Steen skriver om pop
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
ONSDAG 14 APRIL 1999
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
  

Nya förslag om Kosovo - Nato-bomber träffade civila?

Serbiska källor hävdade på onsdagen att Natobomber slagit ned i två Kosovoalbanska byar och tagit livet av 70 personer, de flesta flyktingar.
  Nato hävdade att endast en militär fordonskolonn angripts.

 Enligt Natokällor attackerade stridsflygplanen en fordonskolonn på vägen mellan Prizren och Djakovica. Men Natos piloter sade sig vara säkra på att bara militära fordon ingick.
  Enligt serbiska medier skedde tre attacker vid Meja och Zrze nära Djakovica, där utsända från AFP och Reuters kunde konstatera dödsoffer och stor förödelse. De flesta dödsoffren ska ha krävts i en kolonn med 100 bilar och traktorer. Serberna hävdade att där fanns flera tusen Kosovoalbanska flyktingar.
  USA:s försvarshögkvarter antydde att Natos attack mot militärfordon som eskorterade flyktingarna kan ha provocerat jugoslaviska armén att angripa Kosovoalbanerna.
  Serbiska källor påstår regelbundet att det är Natobomber och inte serbiskt förtryck som driver Kosovoalbaner på flykten. Mot den bilden hävdade organisationen Human Rights Watch i Washington på onsdagen att serbiska styrkor har mördat minst 47 Kosovoalbaner i staden Djakovica. Fjorton flyktingar ska ha vittnat om massakern då de nådde Albanien.

Två planer
  Ett förslag om att göra Kosovo till internationellt protektorat under EU:s beskydd lanserades av Frankrikes president Jacques Chirac vid EU-toppmötet i Bryssel. Först krävs dock ett politiskt genombrott som banar väg för ett fredsavtal.
  I en tysk fredsplan föreslås bland annat 24 timmars stopp för Natobombningarna så att Jugoslavien kan dra tillbaka sina styrkor från Kosovo. Utrikesminister Ludger Vollmer sade att planen också innebär att alla flyktingar ska få återvända och att en internationell fredsstyrka stationeras i provinsen.
  Men planen förutsätter inte bara att FN:s säkerhetsråd antar den utan också, för att USA ska godta den, att den fredsbevarande styrkan ställs under Natos ledning.
  Jugoslavien kan bara acceptera observatörer från länder som inte är med i Nato, sade Vitrysslands president Alexander Lukasjenko efter ett möte med president Slobodan Milosevic.
  I Ryssland utsågs före detta premiärminister Viktor Tjernomyrdin till president Boris Jeltsins personliga sändebud i konflikten.

Brist på mat
  Hjälpinsatser kommer att krävas länge på grund av förstörelsen i Kosovo, enligt FN:s jordbruks- och livsmedelsorganisation (FAO). Kosovos lager av vete är nästan slut redan. Kriget har ödelagt livsmedelsindustrin och avkastningen av alla odlingar väntas bli mycket begränsad 1999, skriver FAO i en rapport.
  Flera källor i Makedonien befarade på onsdagen ytterligare en stor flyktingström de närmaste dagarna, rapporterar TT:s utsände. Enligt FN är minst 400 000 människor på flykt inne i Kosovo.
  Hälften av alla flyktingar är barn. De kommer få bestående psykiska men under lång tid efter kriget, säger chefen för FN:s barnfond Unicef Carol Belamy.
  FN:s flyktingorgan UNHCR avgöra antalet flyktingar som kommer till Sverige. De kan bli färre än de utlovade 5 000.
  - Just nu lutar det mer åt att vi koncentrerar insatserna till närområdet, säger Kauko Holopainen, enhetschef vid Invandrarverket. (TT-Reuters)


Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
telefon: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77


   
  FLER NYHETER
Bosse Ringholms premiärtal: Tillväxt, rättvisa och samarbete.
Finansministern prisade Erik Åsbrinks ”lunta”.
...men näringslivet talar om ”svek och lurendrejeri”
...och i budgetdebatten möttes Bosse Ringholm av proteststorm
”Nu har vi börjat uppfylla våra vallöften”
Aftonbladet/sifoJätteras för Persson.
Göran Persson: ”Det här är en enorm påfrestning för mig.”
”Hans grabbighet är väldigt jobbig.” Margot Wikström (s): Jag är inte förvånad över väljarnas misstro.
Lena Mellin: Perssons tre stora kriser.
TYCK TILL: Vad tycker du om Göran Perssons ledarstil?
DEBATT: Ingela Thalén: Nu genomför vi maxtaxan.
Så här blir din nya ekonomi. De 17 viktigaste nyheterna i vårbudgeten.
Underkänd - i matematik. Vi har tagit fram beviset - Bosse Ringholms studentbetyg.

KRIGET OM KOSOVO
Några tecken på att kriget snart är över? Frågor och svar om striderna i Albanien
Nya förslag till lösning i Kosovo. Nato-bomber dödade civila?

AFTONBLADET AVSLÖJAR
Din arvsmassa ska ge pengar till sjukvården. Sjukhus i Umeå: Vårt blodarkiv kan skapa 70 nya jobb.
Socialstyrelsen slog inte larm. - Vi har inte diskuterat vad vi ska göra.

Ville inte städa - högg ner sin far. ”När han stängde av tv:n så var det något som brast...”
Svaga bevis mot son misstänkt för mord på mamma. Häktades bara som skäligen misstänkt.
Annette Kullenberg
Annette Kullenberg:
Gör en film om den siste flanören.
STOCKHOLM
Här är stans farligaste cykelfällor - men nu ska det äntligen bli fler cykelbanor.