|
|
|
Euron gav
Sverige en skjuts
Lägre räntor och starkare krona
Lägre räntor, mer värdefulla kronor och dyrare aktier.
Det är facit för Sverige efter en vecka som granne till den nya stormakten euroland.
Den nya valutan euro har nu funnits i en vecka. I de flesta fall är den fortfarande förklädd till mark, franc eller någon annan europeisk valuta. Men i praktiken är det euro som det handlas med i Europas affärer och börser sedan nyår.
Farhågorna var stora att Sverige skulle råka illa ut i samband med införandet av den nya världsvalutan. Ett litet land på kontinentens norra flank med en tämligen obetydlig valuta. Hur skulle vi klara livet som granne till ett nytt stort valutaområde?
Kronan stärktes
Efter en vecka kan man konstatera att rädslan förefaller ha varit överdriven. Sverige rycktes med i en allmän eufori som hittills fått kurvorna att peka åt rätt håll.
Kronan:
På nyårsafton kostade en euro 9:50 kronor. I går var priset 9:16. Kronans värde har alltså ökat med 3,5 procent under den gångna veckan.
Det är ett betydligt bättre facit än exempelvis den danska kronan och den schweiziska francen kan visa upp. De står också utanför valutasamarbetet, men har under veckan tappat blygsamt i värde.
Kronan har, liksom euron, också ökat i värde jämfört med den amerikanska dollarn.
Lägre räntor
Räntan:
Räntorna har fortsatt att gå ned över hela Europa. I Sverige har bolån bundna i fem år gått ner med mellan en tiondels och två tiondels procent under den senaste veckan. Däremot ligger de rörliga lånen kvar på samma nivå.
Den allmänna tron i ekonomkretsar är att den nya europeiska centralbanken kommer att sänka sin styrränta under första kvartalet i år. Det innebär ännu lägre räntor i Sverige.
Börsen:
Under årets första vecka har kurserna på Stockholmsbörsen gått upp med 4,7 procent. Aktieägarna har alltså blivit rikare som grupp betraktat.
Börserna i Paris (i euroland) och London (utanför euroland) har ökat ungefär lika mycket. Däremot ökade kurserna i eurons huvudstad Frankfurt med nära åtta procent.
Efter första veckan med euron kan man alltså inte dra några slutsatser om det är bra eller dåligt att stå utanför eurosamarbetet. Tendenserna på de olika marknaderna visar inget entydigt mönster.
Däremot kan man konstatera att Sverige klarade första veckan med glans. Trots att vi inte deltar i samarbetet eller kanske just därför.
|
|