Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
LÖRDAG 9 JANUARI 1999
  

DÖDSKRASCHEN
Det borde ha varit lag på vinterdäck – för länge sedan
Text: Sven-Anders Eriksson

Det borde för länge sedan ha varit förbjudet att köra med sommardäck på vintern.
  I Finland är det förbjudet, dessutom är vinterhastigheten sänkt med 20 km/tim.
  En åtgärd som räddar flera hundra liv varje år.
  
I både Finland och Norge har man haft krav om vinterdäck i många år.
  I Sverige ska bilisterna endast behöva ha vinterdäck (måste inte vara dubbade) när det är snö på vägarna under vinterhalvåret.
  En tänkt period är mellan december och mars. Lagen ska börja gälla inför nästa vintersäsong.

Dubbdäck är överlägsna
  
På vägar med snö och is är dubbade vinterdäck överlägset bäst. Tvåa kommer odubbade vinterdäck. Klart sämst är sommardäck.
  Kör man på en isig vägbana i 90 kilometer i timmen och bromsar är stoppsträckan cirka 159 meter för dubbade däck. För odubbade vinterdäck 212 meter, för sommardäck inte mindre än 319 meter.
  Två gånger längre jämfört med dubbdäcken, en och en halv gånger längre än odubbade däck.
  En skillnad som kan betyda liv eller död.
  Risken att råka ut för en sladd på halt underlag är ungefär också två gånger större – till och med något mer – för ett sommardäck.
  En femtedel av sommardäckets friktionsförmåga försvinner när bilen börjar sladda.
  En sladdande dubbdäcksbil har däremot fortfarande en god greppförmåga.
  Absolut sämst grepp har sommardäck av så kallad högfartstyp. Samma typ av däck som satt på den totaldemolerade BMW:n. Dessa däck är extremt breda och har hård gummiblandning för att tåla mycket höga hastigheter, över 200 km/tim.
  Eftersom de är så breda är det mycket lätt att få moddplaning med dem, om det till exempel finns en snösträng i vägbanan.

Bilen blir omöjlig att styra
  
En bil som råkat ut för moddplaning är helt omöjlig att styra eller bromsa (som man ska göra om man har låsningsfria bromsar), utan den fortsätter att kana rakt fram eller sladda runt.
  Det var sannolikt det som orsakade den svåra olyckan på riksväg 66. På olycksplatsen rådde halt väglag med delvis snömodd.
Sven-Anders Eriksson
sven-anders.eriksson@aftonbladet.se


   
 FLER NYHETER