Sverige  Världen  Sport  Sportresultat

Alla på en sida (no-frames)    Nyhetsbevakaren

Världen 15 SEPTEMBER. Visa alla rubriker
Publicerat kl 19:18

Jättefusion i den norska bankvärlden
OSLO. De tre norska bankerna Christiania Bank og Kreditkasse, Fokus Bank och Postbanken kom på tisdagen överens om att gå samman och bilda Norges största bank. Man räknar med att spara uppemot en miljard kronor om året i kostnader genom att bilda en stor bankkoncern.
   Största ägare av den nya storbanken blir den norska staten.
   Kreditkassens Tom Ruud blir VD och Tormod Hermansen styrelseordförande. Huvudkontoret kommer att förläggas till Trondheim.
   Aktieägarna i Fokus får 19,2 procent av aktierna i den nya banken, Postbanken får 19,7 procent och Kreditkassen 61,1 procent. Statens ägarandel blir drygt 50 procent. Meningen är att de 900 postkontoren över hela Norge gradvis övergår till att bli vanliga bankfilialer, medan dagens filialer till Fokus Bank och Kreditkassen med tiden koncentrerar sin verksamhet till finansiell rådgivning.
   Den nya banken får ett förvaltningskapital på omkring 300 miljarder kronor och med dagens bemanning runt 6 500 anställda.
   Kreditkassen är den största enskilda partnern med 4 000 anställda och ett förvaltningskapital på 188 miljarder kronor.
   Innan den nya banken ser dagens ljus skall många hinder passeras. Först skall styrelserna i de tre bankerna ansluta sig till planerna innan aktieägarna får säga sitt. Norges kredit- och konkurrensmyndigheter skall också ha ett ord med och slutligen beslutar regeringen om koncession.
   Stortinget i Oslo har dessutom möjlighet att stoppa planerna, inte minst eftersom den föreslagna fusionen kräver ändringar i den norska postbankslagen.
   Politikerna i stortinget är försiktiga i sina kommentarer. Men såväl Höjre, Fremskrittspartiet som Arbeiderpartiet talar i positiv ton om behovet av en finansinstitution som kan hävda sig också utanför Norges gränser.
   Men det saknas inte röster i debatten som varnar för att fusionen på sikt kommer att leda till att flera tusen banktjänstemän kan gå miste om sina arbeten. (TT-NTB)
  
Alla dagens telegram Världen: (det senaste överst)

Svarta lådan stannade sex minuter före kraschen
Aktiekurserna fortsatt uppåt i New York
Om Clinton avgår blir tillträdesdatum för Gore avgörande
Mohammad Ali utnämnd till fredens budbärare
England vill ha militärt flygförbud över Cypern
Säkerhetsrådet förlänger truppnärvaro i Angola
Oppositionen ger upp sina stridsvagnar
Hundratals dödade i Kongo-Kinshasa
Fiat presenterar ny modell av klassiska lyxsportbilen
Intensiva förhandlingar i Tirana
Renault ökar vinsten
Skillnaden mellan CDU och SPD nu nere i 3 procent
Jättefusion i den norska bankvärlden
OSSE stoppar bosniska valresultat
FN avstängde serbisk polischef
”Presidenten borde betala Lewinskyutredningen”
Första dödsoffret för översvämningarna i Belgien
Antalet dödsoffer ökar i massakern i Algeriet
EU-kommissionen förnekar kännedom om avlyssning
Intensiva förhandlingar i Tirana
Nyckelpost till Tjernomyrdins protegé
Fladdermus smittade danskt får med rabies
Finlands UD ”Ryssland hotas inte av hungersnöd”
CIA hjälpte till att finansiera tibetansk befrielserörelse
CIA hjälpte till att finansiera tibetansk befrielserörelse
Nationalister i Bosnien hoppas på framgångar
Man överbord hittad efter halvt dygn
Norge vill förbjuda akrylamid
Savimbi brännmärkt som krigsförbrytare
Intensiva förhandlingar i Tirana
Kabilas styrkor rycker fram mot Goma
Irans armé i högsta beredskap


Gårdagens telegram Världen Upp på sidan

Sverige  Världen  Sport  Sportresultat