MUSIK Håkan Steen skriver om pop
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
FREDAG 28 AUGUSTI 1998
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
 

Kvinnorna var ingen hederssak
Vad är en hederssak i politiken och vad är det inte?
  Frågan inställer sig efter utfrågningen av folkpartiledaren Lars Leijonborg i SVT.

Lena Mellin

Aftonbladet Sifo: Väljarnas betyg på Lars Leijonborg i tv

  För att tillhöra ett litet parti fick Lars Leijonborg ett gott betyg av väljarna efter tv-utfrågningen. Han fick godkänt, en trea, trots att en bedövande majoritet av dem som såg programmet inte tänker rösta på folkpartiet.

Moralist
  En förklaring kan vara Lars Leijonborgs moralism. Vid ett flertal tillfällen motiverade han folkpartiets ställningstaganden i olika politiska frågor med ord som hederssak, hjärtesak och moraliskt ansvar.
  Exempelvis har folkpartiet ett moraliskt ansvar att sänka skatten mest för de högavlönade eftersom partiet i skattereformen lovade att alla skulle få behålla minst hälften av en löneökning.
  – Man måste någon gång kunna lita på vad en politiker säger, meddelade Lars Leijonborg.
  En annan utfästelse som partiet gjort är ”varannan damernas”. Vartannat namn på partiets riksdagslistor är en kvinnas.
Tyvärr kommer det inte att få till följd att varannan folkpartistisk riksdagsledamot är kvinna efter valet. Kvinnorna står sällan på första plats på valsedlarna och följaktligen kommer en kraftig majoritet av de blivande fp-ledamöterna vara en man.
  Men detta ansåg inte Lars Leijonborg vara en fråga där den politiska hedern stod på spel. I stället var orsaken att ett antal välkända fp-kvinnor lämnat politiken, exempelvis Anne Wibble, Birgit Friggebo och Maria Leissner.
  Vad är det för skillnad, undrar man stillsamt? Om förutsättningarna inte förändrats borde rimligen en utfästelse vara lika viktig som en annan.

Måste det vara så trist?
  Ett flertal ledande politiker har oroat sig för ett lågt valdeltagande den 20 september. Första tv-utfrågningen kan möjligen lugna dem något. Enligt Aftonbladet/Sifo såg 26 procent programmet vilket är fullt i klass med tittandet i förra valet för fyra år sedan.
  Däremot kan man undra om politik måste vara så fruktansvärt allvarsamt som det framstod i går. Inte bara intervjupersonen Lars Leijonborg utan också de båda utfrågarna såg ut som om de snarare klätt sig för begravning än en timmes samtal om intressanta frågor.

Fler nyheter
Ryssland ger börsen panik Rekordstora kursfall över hela världen
Så klarar du dig genom krisen - experterna svarar på tio frågor
Jeltsin gör sig klar för att avgå.
DAGENS FRÅGA: Tror du att boräntorna fortsätter att stiga? Klicka och tyck till direkt på nätet.

Två miljoner får sänkt pension Blivande pensionärer förlorar på nya regler
Körde 166 km/h - utan att straffas. Polisens fartkontroll underkänd

AFTONBLADET INNE I KATASTROFENS KINA:
Jan Helin förste västjournalist som besökt katastrofområdena:. De tjänar på Kinas katastrof. ”Liu sålde 1080 värdelösa flytvästar innan han greps.”

Folkpartiledaren fick godkänt av tv-tittarna Lars Leijonborg: Det kändes som om jag fick fram mitt budskap
Lena Mellin om Lars Leijonborg-utfrågningen: Kvinnorna var ingen hederssak
Frågorna om sex gjorde Bildt rasande. Vräkte ut läskflaska och hotade lämna studion.

AFTONBLADET GRANSKAR SKOLAN
Bara fyra kommuner får godkänt ...men 233 kommuner har inte ens kontrollerats.
Listan på de 51 underkända kommunerna - och de fyra godkända.
Eleverna har blivit rättslösa Margareta Norlin: Ingen kan ingripa trots att kommunen bryter mot skollagen.
Skolan där var fjärde elev hoppar av Jill, 18: Lärarna har för många elever.
Underkänt! Tusentals klarar inte svenskan i gymnasiet. Skulle du bli godkänd? Test!
Kungarna är framme i Pajala. Med rosor och punsch ska de vinna damerna
”Tack för det, Telia!” Hittade grävskopa värd 200 000 - fick 750 kronor i hittelön.
Tv-dokumentär om Björn Borg fälldes. ”Inslaget om Ingvar Carlsson var inte sakligt”.
Göran Skytte
Göran Skytte, kolumnist:.
Göran Persson i Underlandet