Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
FREDAG 31 JULI 1998
 

”Vi fick rekord-vinsten”

320
NYRIKA ARBETARE
13 verkstadsarbetare från Ohio kammade hem tidernas största lottovinst. De kan jubla åt närmare 100 miljoner kronor var.
Foto: AP

13 vinnare får
100 miljoner var


NEW YORK. Det blev inte en ensam dollarmiljardär. Tidernas största lottovinst kammades istället hem av 13 verkstadsarbetare från Ohio. De får nöja sig med närmare 100 miljoner kronor var!
   De 13 arbetskamraterna hade gått ihop i ett spelbolag, satsat 80 kronor var och lämnat in 130 lottokuponger. Bland dem fanns den vinnande kupongen som hela USA drömde om i den spelhysteri som föregick onsdagens dragning.
  – De befinner sig i ett chocktillstånd, låter vinnarnas advokat meddela.

”De lyckliga 13”
   De lyckliga 13, som de kallar sig, har beslutat att välja engångssumman på 161,5 milj dollar istället för alternativet som innebär utbetalningar på tio milj dollar om året i 25 år.
  Chefen för verkstaden gratulerade sina nyrika anställda med tårta när de kom till arbetet i går.


Fler nyheter