Champagnevraket lyft från botten
RAUMA.
Ett genombrott rapporterades på fredagsmorgonen ha gjorts i försöken att bärga galeasen Jönköping och dess last av champagne, konjak och vin. Bärgningen sker utanför Finlands västkust. Vraket ska flyttas till grundare vatten för att det ska bli lättare att tömma dess lastrum.
På fredagsmorgonen hade dykarlaget - som består av svenskar, danskar och tyskar - lyckats lyfta och flytta Jönköping till en nivå 34 meter ovanför havsbotten. 30 meter återstår till den nivå där lossningen ska ske.
- Vi lyckades lossa vraket från botten klockan tjugo över fyra i morse, sade Claes Bergvall, eldsjälen bakom projektet.
Jönköping torpederades av en tysk ubåt 1916 när fartyget var på väg mot Finland lastat med bland annat 5 000 flaskor champagne.
Vraket lokaliserades förra sommaren och flera hundra flaskor har redan tagits upp, men de sakkunniga tvistar om hur stort lastens värde är. Upp till ytan
Bärgningsäventyrets ledare Claes Bergvall och Peter Lindberg gratulerade varandra på lyftfartyget Pernille Divers däck när Jönköping närmade sig ytan.
Meningen är att vraket under fredagen ska lyftas så att det till hälften ligger under vattenytan. Sedan ska lasten lossas och vraket bogseras bort från Bottenhavet.
Galeasen är 20 meter lång och sju meter bred.(TT-Reuters) Alla dagens telegram Världen: (det senaste överst)