Flyktingkatastrof hotar efter slaget om Orahovac
PRISTINA.
USA:s sändebud anklagades på torsdagen för att vara en medbrottsling till "mördarna" i Kosovo av en rådgivare till Jugoslaviens president Slobodan Milosevic. Den ovanligt skarpa kritiken riktades mot Robert Gelbard som nyligen träffat en rad politiska motståndare till Milosevic.
- Robert Gelbard är medbrottsling till kvinno- och barnmördarna i Kosovo och kriminella som kidnappar civila, stödjer terrorister och terrorism, sade Ivica Dacic, talesman för Milosevic socialistparti.
EU meddelade samtidigt på torsdagen att man skickar en delegation till Pristina och Belgrad i nästa vecka för att undersöka möjligheterna att nå en fredlig lösning på konflikten.
USA förespråkar också en diplomatisk lösning, men utesluter inte en militär insats.
- Vi är beredda att agera ensam om det behövs, sade den amerikanske försvarstjänstemannen Walter Slocombe i Washington.
Natos generalsekreterare Javier Solana sade samtidigt att den militära organisationen fortsätter att planera för en rad olika lösningar.
Omkring 20.000 personer, både albaner och serber, är på flykt efter slaget om staden Orahovac i Kosovo. Det rapporterade Internationella röda korskommitten på torsdagen. De serbiska styrkorna återerövrade staden i onsdags.
Enligt den albanskspråkiga tidningen Koha Ditore har 13.000 personer av Orahovacs befolkning tagit sin tillflykt till staden Malisevo som är ett av den kosovoalbanska gerillan UCK:s fästen.
Tidningen uppger att förhållandena i staden, som normalt har 8.000 invånare, är fruktansvärda. I ett hus trängs 75 personer och mat, mediciner och kläder är på upphällningen. Ett provisoriskt fältsjukhus har satts upp men där är det brist på allt. Rinnande vatten saknas också. Staden har genom den serbiska blockaden varit avsnörd från yttervärlden i veckor.
Röda korskommitten har fått fram fem ton mjöl och 1.000 matpaket till Malisevo.
UCK-gerillan överlämnade på torsdagen 35 serber, däribland en nunna och sju munkar, som rövades bort under striderna.
Den ortodoxa kyrkan uppgav att serberna tillfångatagits sedan de sökt skydd i ett kloster.
Båda sidor beskyller varandra för grymheter.
- Beväpnade albaner kom till vår by, dödade en bybo och tvingade upp oss, sju kvinnor och åtta män, på en lastbil, berättade 70-åriga Darinka Misic, som släpptes på torsdagen efter flera skräckdygn hos den albanska gerillan.
- Kulorna träffade våra hyddor där vi låg och tryckte utan vatten eller mat. Vi vågade inte gå ut på tre dagar, sade Aleksandar Graovac, en kroatisk serb i ett flyktingläger i Orahovacs utkant
Albaner kom med liknande beskyllningar. Kosovos informationskontor i Pristina uppgav att 52 albanska civila bybor hade dödats.
- Ögonvittnen berättar om armens och polisens massakrer, hette det i ett upprop från en kosovoalbansk organisation, som krävde en internationell undersökning av händelserna i Orahovac. (Associated Press) Alla dagens telegram Världen: (det senaste överst)