Tysk guvernör pekas ut som informatör åt Stasi
POTSDAM.
Guvernören i delstaten Brandenburg i östra Tyskland anklagas av oppositionen för att ha varit informatör åt säkerhetspolisen Stasi och kräver nu hans avgång.
Guvernören Manfred Stolpe har aldrig förnekat att han som den lutherska kyrkans juridiska rådgivare i det forna Östtyskland ofta förde samtal med kommunisterna och säkerhetspolisen Stasi.
Men han har hela tiden förnekat att han samarbetat med Stasi och vägrar ge efter för oppositionens krav på att han ska lämna sin post.
Tysklands högsta appellationsdomstol fastslog i tisdags med hänvisning till yttrandefriheten att det inte är förbjudet att kalla Stolpe för Stasiinformatör trots att det inte är bevisat.
Stolpe överväger att överklaga beslutet till författningsdomstolen. (Associated Press) Alla dagens telegram Världen: (det senaste överst)