Alla på en sida (no-frames)    Nyhetsbevakaren

Sverige 18 JUNI Visa alla rubriker
Publicerat kl 16:07

Volvos industripark sväller
GÖTEBORG. Volvos industripark på det gamla varvsområdet i Arendal invigdes på torsdagen. Anläggningen har byggts upp inför produktionsstarten av nya S 80-modellen.
   Åtta utländska underleverantörer finns med från början. De sysselsätter i dag 300 anställda, men antalet kommer att fördubblas inom ett par år.
   -Vi diskuterar etablering för ytterligare tre-fyra underleverantörer på området, varav också något svenskt företag, säger Lars Bolminger som är projektledare för industriparken.
   Redan vid årsskiftet beräknas antalet anställda ha stigit till 430 och ett år senare kommer det att ha ökat till omkring 600.
   Tanken bakom industriparken är att huvudleverantörerna ska finnas nära monteringsfabriken i Torslanda för att snabbt kunna fylla på komponenter i den takt som kundorder strömmar in och bilarna byggs.
   Avståndet från industriparken till monteringsfabriken i Torslanda är bara tre kilometer.
  
Sparar miljoner
   -Det tar tio minuter från port till port. Vi räknar med att reducera transportkostnaderna med fyra miljoner kronor om året jämfört med tidigare, säger Hans Gustavsson, chef för produkt- och processutveckling samt inköp på Volvo Personvagnar.
   Sammanlagt har 620 miljoner kronor investerats i industriparken.
   Av detta har Volvo stått för 250 miljoner och underleverantörerna för 370 miljoner.
   Förutom kundorderstyrda leveranserna från industriparken i Arendal får Volvo S 80 motorer och växellådor från Volvo Personvagnars egen anläggning i Bulycke som även den ligger i närheten av monteringsfabriken i Torslanda.
  
Även i Gent
   De åtta företag som hittills etablerat sig är Becker Group Europe som levererar innertak och tunnelkonsol, Borger Nord (hatthylla och bagagerum), Delphi Automotive Systems Sweden AB (distributionssystem för el), Hydro Raufoss Automotive (stötfångare), Lear Corporation Interior Systems (instrumentbrädor och dörrpaneler), Rieter Automotive Systems (mattor), Tenneco Automotive Sweden (avgassystem), och Wallbro Automotive AS (bränsletankar).
   Ett liknande system med till största delen samma underleverantörer byggs upp kring fabriken i belgiska Gent inför introduktionen av nästa modell byggd på samma stora plattform som S 80.
  
Benny Öinert/TT

Alla dagens telegram Sverige: (det senaste överst)


Gårdagens telegram Sverige Upp på sidan