MUSIK Håkan Steen skriver om pop  
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
MÅNDAG 30 OKTOBER 2000
 
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
 

94 Fyra stora företag kämpar om herraväldet över tv:s framtid. Digital-tv är en marknad på 30 miljarder – bara i ett första skede.
Vi ska inte bara titta. Vi ska shoppa, chatta och skicka e-post via tv:n. Problemet är bara att tittarna tycks vara nöjda med dumburken så som vi känner den.


611 EN BISARR KAMP Tittarna är inte lika tända på digital-tv som företagen. Hittills har bara några hundra tusen hushåll köpt eller hyrt boxen som behövs för att se digital-tv. Nu börjar multinationella jättar dela ut gratis boxar och gör allt för att sätta krokben för varandra. Fast egentligen är boxen inte alls gratis - utan kostar någon hundring i månaden i minst ett år.
Foto: ANDREAS HILLERGREN

Alla medel tillåts i digital-kampen
Digital-tv-kriget har brutit ut.
  Multinationella jättar delar ut gratis boxar och gör allt för att sätta krokben för varandra.
  Aftonbladet har granskat den bisarra kampen om våra tv-vanor – en kamp där alla medel är tillåtna.

Tv-jättarna delar ut gratis boxar – men tittarna tvekar

Många fördelar med digital tv
Med digital tv kommer bilden med ettor och nollor i stället för med analoga vågor som tidigare. Alla sändningar – med satellit, kabel eller i marken – är snart digitaliserade.
Fördelarna är många. Bilden blir bättre och fler kanaler får plats. Vi kommer kunna bygga egna kanaler med de ämnen vi är intresserade av samt e-posta och chatta.
För att se tv på det nya sättet krävs en digitalbox som köps eller hyrs.

De slåss om tv- tittarna
Fyra företag har hittills gett sig in i kampen om digital-tv.
Viasat. Ägs av Jan Stenbeck. Delar i dagarna ut 150 000 boxar till kunderna. Hoppas ha 200 000 boxar ute vid årsskiftet. Kunderna måste dock abonnera på något av Viasats filmpaket.
Canaldigital. Ägt av franska Canal + samt norska Telenor. Konkurrerar med Viasat om satellit. Först på den nordiska marknaden med digital-tv. Har sålt, hyrt eller gett bort 350 000 boxar i norden. Redovisar inga siffror för Sverige. Har erbjudanden som påminner om Viasats.
ComHem. Dotterbolag till Telia. Det enda kabelbolaget som hittills gett sig in i digital-tv. Har hittills hyrt ut 60 000 boxar. Har 1,1 miljoner anslutna kunder till det gamla tv-nätet. Hyr ut boxarna, då ingår i gengäld ett antal kanaler.
Boxer. Statligt. Hyr ut lådorna till det digitala marknätet. Hittills har 35 000 hushåll nappat. Vill ha 1,5 miljoner abonnenter inom fem år.

Tänker du skaffa digital-tv?
Ja
Nej
Nej, har det redan
Vet ej
Se resultat

  
Den stackars tittaren vet snart varken ut eller in i denna nya, sköna digital-tv -värld och därför kan det vara på sin plats att börja med att reda ut några grundläggande begrepp.
  Följande företag slåss om att lägga beslag på några miljoner hushåll:
Boxer, som sänder via det hårt kritiserade digitala marksändningsnätet som kulturminister Marita Ulvskog hittills satsat 800 miljoner på att bygga ut.
Com-hem, ägt av Telia, det enda kabelbolag som startat digital-tv-sändningar. Andra kabelbolag ligger dock i startgroparna och väntas komma igång nästa år.
Viasat, Jan Stenbecks bolag. Sänder via satellit. Startade sina digitalsändningar med en rivstart för någon vecka sedan.
Canaldigital. Konkurrerar med Viasat på satelliten.
  Tekniken ska revolutionera våra tittarvanor. Vi ska kunna komponera våra egna kanaler. Är du mest intresserad av jazz och nyheter bygger du en sådan station, sportdåren ska kunna välja egna bildvinklar, veva målen i repris hur många gånger han eller hon vill och med fjärrkontrollen få fram uppgifter om målvakten.

Stora pengar i interaktivitet    Dessa finesser är än så länge dock bara blygsamt utvecklade och det är inte heller därför tv-jättarna slåss om oss.
  De stora pengarna ligger i det som på modern svenska kallas interaktivitet, vilket betyder samspel, i det här fallet mellan tittaren och annonsören.
  Fram med fjärrkontrollen och klicka om du vill ha ett varuprov från annonsören. Skicka e-mejl, köp skivor eller böcker. Ungefär som internet, med andra ord.
  Jättesummor står på spel. På börsen värderas en tv-kund till mellan 10 000 och 20 000 kronor beroende på marknadens dagsform, enligt en uppskattning som tidningen Vision gjort.
  30 procent av befolkningen har bara SVT och TV 4 och det är dessa hushåll som tv-jättarna i ett första skede slåss om.

Gigantiskt börsvärde
  
De utgör ett sammanlagt börsvärde på 10 till 30 miljarder. Men tittarna är inte lika tända på digital-tv som företagen. Hittills har bara några hundra tusen hushåll köpt eller hyrt boxen som behövs för att se digital-tv.
  Konsulten Lars Uhlin har tillsammans med Pernilla Jonsson lagt fram en rapport vid Lunds universitet om vår attityd till digital-tv.
  – Företagen har undervärderat tittarna. Innehållet är för dåligt och priset är för högt. Därför denna tröghet, säger Uhlin som djupintervjuat femton tittare.
  För att få fart på oss konkurrerar operatörerna sedan en tid med att ge bort boxar, eller hyra ut dem billigt. Boxar som för bara några månader sedan kostade flera tusen kronor.
  Viasat, till exempel, ger i dagarna lådor till 150 000 så kallade guldkunder som redan har företagets stora filmpaket i vanlig, analog tv. I en kampanj i butikerna försöker företaget värva 50 000 nya kunder genom att ge bort boxar, en satsning som kostar 750 miljoner. Fast egentligen är boxen inte alls gratis, som företaget påstår. För den som vill ha den måste förbinda sig att abonnera på något av Viasats filmpaket, som kostar någon hundring i månaden i minst ett år, i vissa fall längre tid.
  Ulf Groth, vd på Viasat, gnuggar händerna av entusiasm.
  – Dumburken är på väg att bli smart. Vi gör nu en jättesatsning, personligen tror jag att genombrottet för digital-tv kommer nästa år, säger han.
  Konkurrenten inom satellit-sfären, fransk-norska Canaldigital, har en liknande satsning på gång. Vd Michael Fors berättar att företaget hoppas ha gett bort 170 000 lådor nästa vår.
  Canaldigital får inte ha Stenbecksägda TV3 i sitt utbud för likaledes Stenbeckägda Viasat. Viasat å andra sidan får inte sända Kanal fem. Detta får den absurda konsekvensen att den villaägare som vill ha trean och femman måste hyra två digitalboxar.
  – Att det inte ens går att få basutbudet utan krångel tror jag hämmar framväxten av digital-tv, säger medierådgivaren Martin Egnell.
  Det går dock att komma runt problemet genom att köpa en box och betala en extraavgift för den kanal som inte finns med.

Tänker ta betalt för marknätet
  
Medieanarkisten Stenbeck har plötsligt beslutat att ta betalt för TV 3:s, ZTV:s och TV 8:s sändningar i det digitala marknätet. Detta trots att han fått extra utrymme i marken mot löfte att sända trean. Boxer, som hoppades ha hyrt ut 100 000 boxar vid årsskiftet, har tvingats ändra målsättning. Vd Anders Appelqvist talar nu om kanske 50 000 lådor, detta trots erbjudanden och kampanjer. Kulturminister Marita Ulvskogs digitala marknät brottas med andra problem.

MTG hotar att stämma SVT
  
OS i Sydney skulle bli genombrottet för satsningen. SVT sände fem extra digitala kanaler, vilket bara ledde till 7 000 uthyrda boxar. Fiasko, enligt kritikerna. Samtidigt fortsätter intrigerna. MTG, som äger Viasat, hotar att stämma SVT, som tar betalt av Viasat för att visa dess kanaler, för missbruk av sin dominerande ställning.
   Och nu har ett praktgräl brutit ut mellan två statliga toppchefer. Nils Gunnar Billinger, generaldirektör på Post- och telestyrelsen, vill stoppa utbyggnaden av det digitala marknätet.
Oisin Cantwell
Oisin
Cantwell

  Frekvenserna bör i stället användas till nästa generation mobiltelefoner. Valdemar Persson, vd på Teracom, företaget som ansvarar för marknätet, har gått i taket. Han kallar Billingers agerande för en ”dundermiss”.
  Fortsättning lär följa.


Webbradio: Musik dygnet runt – nyheter varje timme
Senaste nyhetssändningen
Hjälpsida

Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER
Svennis säger ja till England. Blir engelsk förbundskapten 1 juli nästa år

 NÖJE

Vilken hit, Spice Girls Kryddtjejerna i topp igen – nionde singelettan i England

 IT

Dags att kasta kokboken Alla recept du behöver finns på nätet

 MAT&VIN

Så fixar du spökfesten Törs du smaka på Halloween- maten?
IT Pumpor och häxor i nätguiden
Inget avtal om kortare arbetstid i natt. Mona Sahlin lyckades inte ena partierna
Testikelcancer ökar i Sverige. Forskare: Det finns samband med att spermakvaliten blivit sämre
 Bensinpriset går ner igen
 Två miljoner berättar om sitt sexliv på internet i världens största opinionsundersökning
”Gör pensionerna könsneutrala” Ingela Thalén manar till uppror mot försäkringsbolagens diskriminering
TYCK TILL om kvinnors lägre pension
Är det rätt att kvinnor får lägre pension
för att de lever längre?

Ja  Nej  Se resultat
  SENASTE NYTT/TELEGRAM
Sverige | Världen | Sport | Ekonomi
Nyhetsbevakaren – med automatisk uppdatering
Webbradio: Lyssna på Senaste nytt
Polisman döms till fängelse för dödsskjutning Tingsrätten godtog inte förklaring om nödvärn
Minnesstund på två-årsdagen av Göteborgsbranden Anhöriga och vänner hedrade minnet av de 63 omkomna

Regnet svämmar över i Västsverige Vindar med stormstyrka väntas under eftermiddagen
TYCK TILL Din egen väderrapport Berätta om ovädrets härjningar

CHATT
  • ”Arn hade förtjänat att bli skyddshelgon” Läs hela chattet med Jan Guillou
  • Mera Uggla åt folket – Läs hela chattet med Magnus Uggla
    Se och hör Uggla om nitar, läder, kvinnor och att åldras
  • Tisdag: Ainbusk Singers kl 13
    Tänker du skaffa digital-tv?
    Ja
    Nej
    Nej, har det redan
    Vet ej
    Se resultat
    AFTONBLADET GRANSKAR
    Alla medel tillåtna i digital-kampen Tv-jättarna delar ut gratis boxar – men tittarna tvekar

    ETA pekas ut för bilbomben som dödade tre i Madrid
    Genombrott för ny medicin mot ledgångsreumatism Brittiska forskare: En enda behandling kan räcka
    ”Det är som en dröm om det är sant” Kerstin, 75, hoppas på den nya medicinen

    Se sån sving han har! Här är bilderna på Fidel Castro som basebollspelare
    Demokratiministern vill göra det svårare att få ut passbilder Britta Lejon: ”Folk ska slippa känna sig hotade”
    55 000 datorer med farliga batterier återkallas Din bärbara Compaq kan börja brinna
    Chefredaktör polisanmäld – slog anställd ”Han kände sig motarbetad”
    Dansk trippelmördare berättar hur han gjorde Visar i rekonstruktion hur han bröt nacken av sina offer
    Våldsam 17-åring skadade två poliser Efterlyst yngling slog sig fri när han skulle gripas

    94 Kim, 10.
    ”De stal min käraste vän” Tjuvarna hittade inga pengar – då tog de pudeln Kim, 10
    England: Polishunden Bosco har rekordet i tjänstefel Schäfern sprider skräck bland boende i Middlesborough
    Lektion – men bara 5 timmar i veckan Regeringens storsatsning på högskolorna får hård kritik
    Inger fick någon annans pensionsblankett ”Det känns för jäkligt att någon kan ha fått mina uppgifter”
    Irak: Minst 50 halshöggs vid offentlig avrättning Kvinnorna anklagades för prostitution – männen för koppleri
    Läsarstormen fortsätter mot bankernas avgifter
    TYCK TILL Hur har du drabbats av bankavgifterna?
    Jan Guillou Jan Guillou, kolumnist: Vems sida står ni på, egentligen?
    Göran Perssons presschef: Lögn, Jan Guillou


    Nytt hiv-virus upptäckt i Finland Över 300 smittade av viruset som sprids mycket snabbt
    Antirynk-krämer kan sprida galna ko-sjukan visar brittisk larmrapport

    DOKUMENT/ IT-BROTT
    Svensken, en IT-tjuv Snart finns stulna parabolkoder och olagliga dataspel i vartenda hushåll Snabbfråga!
    Piratkungen: Handeln kan inte stoppas
    Missade du Aftonbladet i helgen? Här hittar du tidigare upplagor: Söndag | Lördag | Fredag

    TÄVLA
    Vinn drömresa till Thailand – och filmen ”Anna och kungen”
    Vinn Britney Spears-biljetter Tävla om biljetter till höstens stora konserter

  •