MUSIK Håkan Steen skriver om pop  
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
FREDAG 27 OKTOBER 2000
 
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
 

Text: Anders Westgårdh
Tyck till om Anders Westgårdhs kolumn
Läs mer av Anders Westgårdh
Jag älskar rökning
Jag tycker om att röka. Jag gillar cigaretter. Ibland älskar jag verkligen nikotin. Ta till exempel en höstdag med klar hög luft, man är ute på skogspromenad i de grova kängorna och solen glittrar över sjön där vi sitter med en kaffetermos och några mackor. Med kaffet ännu klängande som Rhoca Gil i gommen tänder jag en cigarett och drar ett djupt halsbloss.
  Och bara njuter av livet. Så bra har ingen ickerökare någonsin mått.
  Just kombinationen kaffe och cigarett är särskilt god. I filmen ”Himmel över Berlin” finns en underbar scen där Peter Falk möter Bruno Ganz som just stigit ner från änglarnas himmel och blivit människa. Falk är hans lärare och börjar med att förklara det magiska som uppstår då man blandar kaffe och cigaretter.
  Under åren som rökare har jag många gånger kunnat konstatera att rökare ofta är trevligare, mer sociala och inte sällan snyggare än ickerökare.
  
Min rökdebut skedde på tidigt sjuttiotal, då det ännu var fritt fram att göra tobaksreklam i Sverige och ett litet paket Prince kostade under två spänn. Jag började röka för att det var tufft och fortsatte för att det var gott.
  Cigaretterna har hängt med mig sedan dess. I medgång har de förstärkt glädjen, och i motgång fanns de alltid där för att dämpa dysterheten. Jag har rökt i berg och dalar, i slott och koja, på hemmaplan och utomlands.
  Från alpresornas Jonny till båtluffandets Karelia (världens vackraste cigaretter), med Luckies på Manhattan och Gauloises längs vänstra stranden. Cigaretterna har varit en trogen följeslagare. Faktum är att några av mina mest jublande minnen är intimt förknippade med cigarettrökning. Rock och rökning, mat och rökning, diskussioner och rökning. Ligga på stranden med en cigarett i handen.
Det märkliga är att samma samhälle som en gång lärde mig att röka samtidigt har straffat mig för min läraktighet. Med pekpinnar, skrämmande propaganda och senast ännu ett verklighetsfrämmande myndighetsutspel.

Jag hatar rökning...
Jag gillar inte rökning. Jag tycker illa om cigaretter. Ibland hatar jag verkligen nikotin. Och mest av allt avskyr jag den omoraliska industri som gjort mig beroende av det djävulska gift som kallas nikotin.
  Därför jublar jag varje gång nån cancersjuk stackare med smarta advokater lyckas klå ett tobaksbolag på miljonbelopp där borta i USA. Svinen som förnedrar oss och leder oss in i sjukdom och död. Burn in hell, Marlboro Man! Min rökdebut skedde på tidigt sjuttiotal, då det ännu var fritt fram att göra tobaksreklam i Sverige och ett litet paket Prince kostade under två spänn. Jag började röka för att det var tufft och fortsatte för att det var gott. Cigaretterna har hängt med mig sedan dess. Jag har försökt sluta flera gånger, men abstinensen har alltid besegrat karaktären. Vid ett längre rökstopp föll jag dessutom i snusets våld, med resultat att jag i dag är blandmissbrukare och Swedish Matchs absoluta favorit-sucker.
  Det räcker att föreställa sig bardiskrepliken ”Öh, ere nån schom kan bju' på ett nikotinplåster?” för att Folkhälsoinstitutets utspel om rökförbud på krogen ska framstå som verklighetsfrämmande och löjligt.
  Dubbelmoralen i Sverige liksom annorstädes är att locka med ena handen och hötta med den andra. Om institutet verkligen vore genuint inriktade på att förbättra folkhälsan borde man löpa linan ut och lämna ett betydligt mer radikalt förslag. Förbjud rökning. Förbjud all kommersiell hantering av det dödliga giftet nikotin.
  För det är naturligtvis obegripligt att marknadsföring och försäljning av tobak fortfarande är tillåten. Att de multinationella bolagen relativt ostört får fortsätta sitt globala folkmord.
  Men eftersom västvärldens marknad är opålitlig är det nu främst kvinnor i u-länderna och hela Asien som ska snärjas i fällan.
Eftersom detta inte är första gången jag skriver av hat mot tobaksindustrin har jag kalkylen kvar i minnet: Vet ni hur många av dagens kinesiska barn som kommer att röka ihjäl sig?
  Femtio.
  Miljoner.


Webbradio: Musik dygnet runt – nyheter varje timme
Senaste nyhetssändningen
Hjälpsida

Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER
”Nu kan jag lika gärna ha pengarna i madrassen” En förkrossande majoritet säger nej avgifter för uttag från automaterna
Konsumentminister Britta Leijon: Absurt att man ska betala för att använda sina egna pengar
Fredrik Rundkvist, aftonbladet.se:s ekonomiredaktör: Säg ifrån mot uttagsavgifter

 KVINNA

Hollywods hetaste – och rikaste

 NÖJE

Spice Girls nya platta redan ute – på nätet!

 SPORT

Johnny fixade Sveriges femte guld i handikapp-OS

Lasse Sandlin: Halmstads seger satt som en väl intryckt bratwurst i tyska storkäften

 PULS

Gudmodern Feven om flykten, svenskheten – och de tio budorden

Vinn Britney-biljetter!
CHATT
Läs gårdagens konstchatt med Ernst Billgren och chattet med barnläkaren Magnus Wickman om allergi och astma
Hackare kom över superhemlig källkod från Microsoft Var en av världens bäst bevarade hemligheter
Barnmaten innehöll kycklingben Nu tvingas Semper återkalla en halv miljon barnmatsburkar
  SENASTE NYTT/TELEGRAM
Sverige | Världen | Sport | Ekonomi
Nyhetsbevakaren – med automatisk uppdatering
Webbradio: Lyssna på Senaste nytt
Hur känns det... Bo Westling, 25, som hoppade över livlinorna i ”Vem vill bli miljonär”?
Oktober har aldrig varit varmare ”Kan bli högsta medeltemperaturen sedan mätningarna började 1860”
Stråkkvartetten ”Bond” för sexiga för England ...men inte för Bingolotto
Sångerskan Efva Attling hotas till livet av nazister Polisen tar hotelsen på största allvar
Telefonsamtalet kan bli dubbelt så dyrt i Norrland som i Stockholm Mona Sahlin föreslår att pristaket på abonnemang avskaffas
”Det var jag som parkerade utanför Rosenbad” Sjukskrivne mannen anmälde sig själv hos polisen
”Ingen av oss har kunnat ta sig ut” Kurskofficerens brev till sin Olga
”Abortregistret bryter inte mot lagen” Generaldirektören om att Socialstyrelsen registrerar kvinnor som gör abort
”Jag är tillbaka i tv på julafton” Arne Weise berättar om lyckan – att ha överlevt

EKONOMI
Svensk porrkung kursraket på Nasdaqbörsen Branschen är lönsam, pengarna luktfria – och investerarna strömmar till

Har du råd att gå till tandläkaren?
Ja  Nej
Se resultat
”Ge tänderna till statsministern” Peter protesterar med sina löständer
”Det hjälper inte att byta namn” Lena Mellins uppmaning fick svar direkt
Fina under – då går det bra för Sverige Högkonjuktur sätter fart på underklädesförsäljningen

AFTONBLADET AVSLÖJAR
Direktörernas miljonklipp Här är börsbolagen som har optionsprogram finansierade med pensionspengar
Lena Mellin: De kan ta ur egen kassa – inte från pensionärerna

LEDARE Stoppa de digitala orättvisorna Bra att LO vill påverka IT-utvecklingen
DEBATT Thorbjörn Larsson och Jan Scherman, TV4: Stoppa petimätrarna i Granskningsnämnden

Hyrorna väntas öka dramatiskt Månadsavgiften för en tvåa kan öka med 1 000 kronor
Fler självmord bland storrökare Redan vid ett paket om dagen har självmordsfrekvensen fördubblats
Apoteken satsar på e-handel i höst Beställ via internet – få hem med bud
Jakten på postburarna 70 000 av de dyra burarna är försvunna
Ketchupräddare belönades med 127 000 kronor Tre anställda sparar 76 000 tusen flaskor om året åt arbetsgivaren
Ny barnporr-härva i Örebro Polis hittade över 10 000 bilder och hundratals filmer
Ledaren hamnade i elevens fallskärm – båda hopparna skadades
Sverige är världsbäst i matlagning Kocklandslaget tog hem OS-guldet
Anders Westgårdh Anders Westgårdh, kolumnist: Jag älskar rökning. Jag hatar rökning Annette Kullenberg Annette Kullenberg: Det är kanske så enkelt att Bush är en toppenchef

TÄVLA Vinn drömresa till Thailand – och filmen ”Anna och kungen”
TYCK TILL OM TV Är dialekter löjliga