MUSIK Håkan Steen skriver om pop  
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
FREDAG 20 OKTOBER 2000
 
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
 

Flashback stängd
– för andra gången

”Men vi har inte gett upp, vi kommer tillbaka”

Flashback avstängd på nätet
För andra gången på två veckor står webbplatsen Flashback ute i kylan, utanför webbuniversum.
  Den här gången valde Flashback att själva stänga av sin hemsida för att inte den nuvarande teleoperatören Telebudget skulle bli avstängda från sin leverantör Tele 1 Europe.
  - Men vi har inte gett upp. Vi kommer tillbaka, säger Jan Axelsson, chefredaktör för Flashback.

  Tele 1 Europe ställde ett ultimatum: om inte Flashback stängdes av före klockan 15.00 i dag, skulle Telebudget stängas av från leverantören. Då skulle inte bara Flashback, utan alla Telebudgets kunder stå utan bandbredd.
  Telebudget och dess vd Axel Mörner valde dock att inte bryta sitt kontrakt med Flashback.
  - Vi har ju ett avtal. Att stänga hemsidan vore att göra kontraktsbrott. Dessutom kan vi inte slänga ut kunder hur som helst. Då kommer väl ingen att tro på oss, säger Axel Mörner.
  Jan Axelsson anser dock att Flashbacks existens inte är beroende av om de ligger hos Telebudget eller inte.
  - Jag tyckte att det var bättre att vi drog ur sladden från Telebudget än att sladden skulle dras ut för alla deras kunder, säger han.
Vad planerar ni att göra nu?
  - Nu tittar vi på olika möjligheter att hitta en lösning på det hela. En lösning är att varje vecka fungera under olika namn på nätet. Det känns inte som någon bra lösning.
  - En annan lösning som vi undersöker nu är att skaffa oss en leverantör i Finland eller i Danmark. Det känns inte heller som någon bra lösning. En svensk sajt ska fungera under svensk lag i Sverige, tycker jag.

Söker rättslig strid
  Flashback kommer att söka en rättslig strid under konkurrenslagstiftningen. Jan Axelsson vill pröva om det som leverantörerna har gjort kan vara att anse som kartellbildning. Eftersom det är Konkurrensverket som ska utreda frågan kommer det att ta lång tid.
  - Det här är första gången sedan 40-talet som en tidning blir stoppad i Sverige. I det här fallet är det inte staten som stoppar tidningen, utan företag som i kartellbildning stänger tidningar som man ogillar, säger Jan Axelsson.
  - Om man börjar stoppa medier och på det sättet hindrar yttrandefriheten, då tror jag att vi har nått en farlig punkt, fortsätter han.
Vad tror du kommer att hända om den här utvecklingen fortsätter?
  - Utvecklingen är att fler och fler sidor stoppas på nätet. Nästa grupp som står på kö kan vara Scientologikyrkan, Livets Ord och politiska grupper som är stötande på något sätt. Jag anser inte att det är stora multinationella företag som ska reglera lagen. Det ska politiska beslut göra. Det finns lagar som talar om vad som är tillåtet och inte tillåtet. Om man inte respekterar de reglerna så kan man stänga en hemsida. Men i det här fallet har Tele 1 Europe sagt att ”vi vill inte ha det här materialet” helt godtyckligt.

Styra över sina kunder
  Om de stora företagen på det här sättet får styra över sina kunder, tror Jan Axelsson att det kommer att bli svårt att få bandbredd från någon underleverantör.
  - Alla företag som väljer att ha Flashback som kund, riskerar att själva bli utstängda från internet. Och det finns inga andra leverantörer än de stora att köpa kraft från, säger han.
  Från Tele 1 Europes sida har frågan varit rent ekonomisk. Flera kunder har hört av sig till dem med kravet att Flashback skulle bort från nätet, annars skulle de välja en annan leverantör. Det kravet hörsammades av Tele 1 Europe. Hellre skulle de göra sig skyldiga till kontraktsbrott mot Telebudget, och ta de ekonomiska konsekvenserna av det, än att stöta sig med sina stora och mer ekonomiskt lönsamma kunder.

”Tvinga människor till tystnad”
  - Det är skrämmande att stora företag på det här sättet kan tvinga människor till tystnad, säger Axel Mörner.
  Han menar att i ett längre perspektiv så kanske företagen väljer att stoppa andra obekväma åsikter, eller grupper av människor som inte är önskvärda ur ekonomisk synpunkt.
  Telebudget har granskat Flashbacks hemsida väldigt noga och inte funnit att den skulle innehålla något olagligt. Däremot är de medvetna om att sajten är kontroversiell.
  - För yttrandefriheten är det viktigt att det finns sådana här sajter. Det är en unik företeelse i Sverige. Men i utlandet är den här typen av sajter ganska vanligt, säger Axel Mörner.
Har Tele 1 Europe makt över vilka kunder ni på Telebudget väljer?
  - Ja, det har de ju.
Vad kan det innebära i förlängningen?
  - Det innebär att ingen som är kund hos Tele 1 Europe går säker. Om de har fel åsikt så får de munkavle, helt enkelt. Och det är ju inte vad internet handlar om, att man ska tysta ned människor.
  Axel Mörner hoppas att det som inträffat kommer att skapa en debatt om vad som får och vad som inte får sägas på nätet.
  - Lagstiftarna borde gå in och säga något om det här. Det ska inte vara så att det är multinationella företag som bestämmer allting, säger han.
Funderar ni på att lämna Tele 1 Europé?
  - Ja, vi letar efter ny leverantör. Vi vill ha en leverantör som inte lägger sig i etik och moral och cencurera allt som finns, säger Axel Mörner.
  Från Telebudgets sida finns det alltså inga horn i sidan till Flashback. Axel Mörner välkomnar i stället att de i någon form kommer tillbaka.
Kommer ni ta till er Flashback igen om ni får en annan leverantör?
  - Absolut. Vi känner till Flashbacks verksamhet och anser att den har sin roll i samhället.



Webbradio: Musik dygnet runt – nyheter varje timme
Senaste nyhetssändningen
Hjälpsida

Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER
Ericssons rasar trots jättevinst på 24 miljarder. Aktien föll 16 procent under dagen
Hon vann två och en halv miljon i tv i kväll
Whitney Houston hittad medvetslös efter överdos
Magdalena Graaf talar ut
 SPORT
Titta, här är nya Ludmila
Tyson mot Golota – tidernas skandalboxare
Tror du att Tyson slår Golota i natt?
Ja Nej
Se resultat

 PULS
Klä av dig rätt enligt ryska modellen
 BIL
Ny uppfinning skyddar mot pisksnärt- skador Tyck till!

Expertens bästa tips inför lördagens högskoleprov
Flashback stängd i dag – för andra gången ”Men vi kommer tillbaka”
Svennis på väg bli engelsk förbundskapten? Belagd med munkavle av Lazio
Dinosaurien Aladar – ny roll för Fredrik Berling i Lilla Sportspegeln
  SENASTE NYTT/TELEGRAM
Sverige | Världen | Sport | Ekonomi
Nyhetsbevakaren – med automatisk uppdatering
Webbradio: Lyssna på Senaste nytt
Hannah Graafs ex-pojkvän rymde från fängelset. Firade ner sig 22 meter med hjälp av ihopknutna filtar.
Bärgningsfartyg framme vid ubåten Kursk i natt. Så ska bärgningen av de döda gå till – grafik.
Nya rekordsiffror för Aftonbladet på nätet. Antalet besök ökade med 30 procent i september.

Rösta! Vem ska åka ut ur Robinson i morgon?
Sverige tog guld i Sydney i morse. Thomas Johansson tog första svenska guldmedaljen i Paralympics.
Mats Sundin gjorde två mål på Tommy Salo i morse. Toronto vann borta mot Edmonton.

BOSTAD: Regeringen: Bygg fler hyreslägenheter. Bostads-proppen inlämnad till riksdagen i dag.
Förlaget drar in Herman Lindqvists nya historiebok. ”Jag är fruktansvärt ledsen över misstaget”

Charina, 32, vann nya bröst i radio. Den utskällda tävlingen lockade 900 deltagare.

Ska man få göra reklam för sprit?
Ja Nej
Se resultat
Sverige kan tvingas ha spritreklam. Regeringen tar strid i EG-domstolen.
Lena Mellin: Så fort det gäller sprit sparkar Sverige bakut

Tiotusentals svenskar har dödlig lungsjukdom – utan att de vet om det. 2000 dör varje år av sjukdomen som bryter ner lungorna
Tv-såpor håller kvar kvinnor i könsrollerna. Forskare kritisk i ny bok.
”Grisfett är det enda som ger kvinnor vacker hy” Bodyshops grundare sågar alla skönhetspreparat.
18-årig nazist slängs ut från gymnasiet. Politikerna är överens om avstängningen.
Björn Rosengren i bråk med Danmark. Broavgifterna vållar nordisk ministerstrid.
Lena och hennes barn får leva i mörker. Fick inte socialbidrag – kunde inte betala elräkningen.

Hjärtoperation gick snett Norrman drabbades av oväntad bieffekt – kräver ersättning för försämrat sexliv
Nu vill macken ha betalt innan du tankar Orsaken: allt fler smiter från bensinnotan

Knarket frätte sönder näsan Bilden av tv-stjärnan används som varnande exempel i skolor
Grav var gömställe för bomber Polisen: Det räcker för att spränga ett helt hus i luften
Misshandlade Mie Jagne får sina pengar Nekades först ersättning – försäkringsbolaget hänvisade till hennes hudfärg
Saras mördare kan få fängelse Gärningsmannen inte tillräckligt sjuk för psyvård anser Socialstyrelsen
SKADAD AV VÅRDEN
Allt fler vårdpolitiker lämnar sina uppdrag 169 har hoppat av sedan senaste valet

Inga Gill död Aftonbladets Jens Peterson: Hon var en människa med många sidor

Text: Liza Marklund
Liza Marklund, kolumnist:
Bygg ännu mer – och subventionera husen.

TÄVLA
Vinn drömresa till Thailand – och filmen ”Anna och kungen”
Vinn exklusiv Pelle Svanslös-skiva!
Vinn nya Emanuel-boken av Sören Olsson och Anders Jacobsson