|
Hjärtoperation gick snett
Norrman råkade ut för oväntad bieffekt
Hjärtoperationen fick en ovanlig bieffekt för den 58-årige norrmannen.
Mannens penis började peka kraftigt åt vänster.
Trots det får han ingen ersättning.
Den 58-årige mannen genomgick en hjärtoperation 1994 skriver VG.
Under ingreppet fick han en kateter inlag i penisen och fick på grund av detta en allvarlig urinvägsinfektion.
När mannen skrivits ut märkte han till sin egen förskräckelse stora förändringar i underlivet.
Pekade mer och mer åt vänster
Gradvis började hans penis peka mer och mer åt vänster under erektion.
Den kraftiga böjningen medförde kraftiga smärtor och ledde till att mannen inte kunde ha ett normalt sexliv med sin sambo.
Mannen är helt övertygad om att defekten uppstod i samband med hjärtoperationen men har trots tre misslyckade operationer och ett dåligt sexliv inte fått någon patientskadeersättning.
Två år efter operationen genomgick mannen en stor undersökning vid samma sjukhus som utfört
hjärtoperationen.
Resultatet var mycket nedslående.
Både i normalt och erigerat tillstånd pekade mannens könsorgan kraftigt åt vänster.
I erigerat tillstånd var lutningen så stor som 90 grader.
Krävde ersättning för försämrat sexliv
Mannen krävde att få patientskadeersättning och åberopade sitt försämrade sexualliv och de kraftiga smärtorna.
Sjukhuset kommenterar skadeanmälningen med att konstatera att problemet urinvägsinfektion i samband med kateter är välkänt.
Däremot kände inte sjukhuset till den medicinska forskning som visar att skevhet i penis kan uppstå till följd av urinvägsinfektioner.
Trots det avslog nämnden som behandlar
patientskadeförsäkringen mannens krav.
Även om sjukdomen uppstod efter kateteriseringen är det omöjligt att bevisa att skevheten beror på urinvägsinfektionen, menar nämnden.
Webbradio: Musik dygnet runt nyheter varje timme
Senaste nyhetssändningen
Hjälpsida
Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00
|