|
Polis kidnappade affärsman får sparken
STOCKHOLM En svensk polis som dömts till ett och ett halvt års fängelse i Finland för grovt frihetsberövande blir av med sitt jobb.
Rikspolisstyrelsens personalansvarsnämnd har avskedat mannen.
Mannen fälldes för att tillsammans med fyra finländare ha kidnappat en finländsk affärsman 1995 i Joensuu. Affärsmannen lockades i en fälla och fördes till en sommarstuga där han misshandlades och hölls fastbunden ett dygn.
Nämnden anser att brottet är så allvarligt att polismannen inte kan vara kvar som polis.
En polis som snattat för sextiofem kronor får däremot vara kvar inom kåren. Personalansvarsnämnden ser allvarligt på att en polis gör sig skyldig till snatteri men har tagit hänsyn till att han tidigare är ostraffad och att det gällde ett ringa belopp.
Böter för vådaskott
En polis i Mellansverige som sköt ett vådaskott polisstationens garage straffas med löneavdrag i fem dagar.
Nämnden har då tagit fasta på att skottet gick av i en lokal som inte var avsedd för vapenhantering och att ytterligare en person var på platsen.
Löneavdrag i fem dagar blir det också för en polisman som förvarade sitt tjänstevapen med magasin i en olåst garderob i tjänsterummet. Där blev han bestulen på vapnet när han lämnade rummet en kort stund. Den som tog det var en person som kommit dit för att göra en anmälan.
Den lindrigare formen av disciplinär bestraffning - varning - drabbar tre poliser som skjutit vådaskott i bland annat garage och källare till polishus.
Varning blir det också för två poliser som förvarat sina vapen felaktigt.
I det ena fallet låg vapnet i ett olåst vapenfack. I det andra hade polismannen glömt vapnet i jackan i en tjänstebil i garaget.
En polisman i Stockholm får också en varning för att han olovligen uteblivit från jobbet under flera dagar.
(TT)
Webbradio: Musik dygnet runt nyheter varje timme
Senaste nyhetssändningen
Hjälpsida
Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00
|