|
|
Svårt att släcka branden i fabriken
100 brandmän kämpade mot elden i natt
Den kraftiga branden i en textilfabrik utanför Trollhättan var på söndagsförmiddagen fortfarande inte släckt.
Branden har under natten spridit sig snabbt via byggnadens tak.
- Det har varit mycket besvärligt, men nu börjar man få elden under kontroll, meddelade SOS Alarmering i Göteborg på söndagsförmiddagen.
Fabriken i Sjuntorp utanför Trollhättan tillverkar textilband till bland annat säkerhetsbälten. Tyger och andra lättantändliga material gjorde att elden spred sig mycket snabbt.
Fabriksbyggnaden är mycket stor - cirka hundra gånger hundra meter. Redan på lördagskvällen var mer än en tredjedel av byggnaden totalförstörd.
- Det här är det besvärligaste jag varit med om, sa insatsledaren Åke Johansson till TT på lördagskvällen.
Under natten till söndagen kämpade mer än 100 brandmän från flera olika distrikt för att få elden under kontroll.
Polisen vet ännu inte vad som har orsakat branden. Den tekniska undersökningen kommer inte att kunna inledas förrän tidigast på måndag.
Inga människor uppges ha funnits i fabriken när branden startade.
Webbradio: Musik dygnet runt nyheter varje timme
Senaste nyhetssändningen
Hjälpsida
Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00
|
|