Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
MÅNDAG 11 SEPTEMBER 2000
 
 

Nu har hela kroppen hittats

Polisen hittade större delen av Veronica Erikssons kropp i trädgården hemma hos den misstänkte 19-åringen. Med hjälp av tandkortet kunde kroppsdelarna identifieras som Veronicas. Polisen tror också att det var här i huset hon mördades och styckades.
Foto: ULF HÖJER
19-åringen berättade själv i förhör var han hade gömt Veronica
LYCKSELE. Hela styckmördade Veronica Erikssons kropp har hittats.
  Några av kroppsdelarna låg i en container – resten låg nedgrävda i den misstänkta 19-åringens trädgård.
  Ynglingen tros ha använt såg, kniv och yxa då han styckade kroppen.
  
Polisen fick sitt stora genombrott i mordutredningen i lördags.
  Enligt uppgifter till Aftonbladet har den anhållne 19-åringen själv berättat i vilken container i centrala Lycksele de flesta kroppsdelarna låg.
  Resten av de saknade kroppsdelarna hittades nedgrävda utanför villan som 19-åringen bor i tillsammans med sina föräldrar.
  Det var fynden från trädgården som gjorde att utredarna kunde fastställa att det verkligen rörde sig om kroppen efter Veronica Eriksson.
  – Identifieringen gjordes med hjälp av tandkort, säger en källa inom polisen.

Mördades samma natt som hon försvann
  
De ohyggliga detaljerna i styckmordet börjar nu stå klara för polisen. Veronica Eriksson mördades redan samma natt hon försvann, natten mot förra söndagen.
  19-åringen tros ha dödat flickan i sitt hem – där han också ska ha styckat henne samma natt.
  Styckningen, som beskrivs vara slarvigt utförd, har gjorts med yxa, såg och kniv.
  Den del av kroppen som hittades först slängdes i Umeälven, men de flesta kroppsdelarna hittades i en container i centrala Lycksele.
  Efter mordet åkte 19-åringen, som om ingenting hänt, upp till Boden där han gör sin värnplikt. Fem dagar senare greps han på regementet av polisen.
  I går transporterades likdelarna till rättsmedicinska avdelningen i Umeå. Under större delen av dagen fanns det bårbilar utanför universitetssjukhuset.

”Betyder inte att han har erkänt”
  
Chefsåklagare Annika Öster, som leder utredningen, säger att genombrottet är en kombination av att ynglingen ”medverkat i förhör” och fynd som gjorts i bostaden.
  – Men det betyder inte att han erkänt, säger Annika Öster.
  Utredarna är nu säkra på att den unga kvinnan mördades i mannens hus. Det finns också en ”sannolik dödsorsak”, vilken vill de dock inte avslöja.
  Misstankarna mot 19-åringen blir starkare för varje dag. Han anhölls från början som skäligen misstänkt för mord, vilket är den svagaste graden av misstanke.
  När chefsåklagare Annika Öster i går lämnade in sin häktningsframställan till tingsrätten i Lycksele hade hon stärkt misstanken om mord till ”på sannolika skäl, alternativt skäligen misstänkt”.
  I går kväll var misstankarna så starka att åklagaren beslöt stryka det alternativa yrkandet då hon i dag lägger fram sina bevis vid häktningsförhandlingen.
  – Min bedömning är att bevisen nu är så starka att jag kommer få honom häktad som på sannolika skäl, säger Annika Öster.
  19-åringens advokat, Gunnar Swanström, säger:
  – Min klient nekar till brott. Men jag vill inte närmare gå in på vilken inställning han har förrän efter häktningsförhandlingen.


Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER