MUSIK Håkan Steen skriver om pop  
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
TISDAG 5 SEPTEMBER 2000
 
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
 

Text: Yrsa Stenius
Tyck till om Yrsa Stenius kolumn
Läs mer av Yrsa Stenius
Jag har inte velat tro så ont om människor
Innan Gregg Bemis och Jutta Rabe visat videoupptagningarna från sina dykningar vid vraket efter m/s “Estonia” för alla berörda parter och alla haft möjlighet att granska dem med experthjälp finns ingen anledning att fatta nya beslut i frågan.
  Av vad Bemis hittills sagt vågar jag dra slutsatsen att han inte fann vad han sökte på själva vraket, alltså inget som bekräftade teorierna om en explosion ombord eller något annat som haverikommissionen dolt eller ljugit om.

  Däremot måste ju Bemis uppgifter om kroppar utanför skrovet vara sanna om de som har tolkat banden inte har gjort sig skyldiga till något misstag. Också de bilderna behöver naturligtvis granskas innan diskussionen om vad som bör hända härnäst inleds.
  Men visar sig iakttagelserna riktiga står vi än en gång inför en smärtsam generaldiskussion om “Estonia” – vad som gjordes och inte gjordes, och vad som bör göras nu. Tar man upp kroppar utanför vraket säger det sig självt att en ny diskussion om kropparna inuti tar fart.
  
När Sjöfartsverket rapporterade till den etiska kommittén, i vars arbete jag deltog, fick vi uppgiften att de norska dykarna inte funnit kroppar utanför vraket. Vi ställde aldrig frågan i vilken omfattning bottnen avsöktes.
  Att kroppar kunde finnas i vattnen kring haveriplatsen tror jag de flesta antog. Hur strömmarna skulle föra dem visste ingen. Vår uppgift var att avge en rekommendation om vad som skulle göras med “Estonia” och med de döda ombord. Eftersom dykarna enligt Sjöfartsverket inte hade rapporterat om döda utanför fartyget aktualiserades aldrig någon diskussion om sådana kroppars öde eller om en eventuell vidare sökning.
  Borde inte en etisk kommitté ha fört just den diskussionen, frågar förstås den kritiske.
  Jo, men jag vill påminna om att denna kommitté hade tre–fyra veckors effektiv mötestid till sitt förfogande därför att regeringen ville fatta sitt beslut om “Estonias” öde före jul – för de anhörigas skull.
  
Mycket hade blivit annorlunda med längre tid och möjligheter till gediget utredningsarbete.
  För egen del börjar jag vara mogen att tillstå att jag i varje fall på en fundamental punkt tänkte fel om eftervården av “Estonia”. Vid avvägningen av de olika alternativen föreställde jag mig aldrig det värsta möjliga scenariot för fortsättningen, nämligen att beslutet att betrakta havet som en grav skulle få så bristfällig acceptans i vida kretsar att det aktivt skulle försättas ur kraft.
  Jag får också medge att argumentet “gravfriden går aldrig att upprätthålla” framfördes mycket tidigt i diskussionen, så okunnig om det har jag inte varit. Jag har bara inte velat tro så ont om människor.
Beslutet om ”Estonia” väckte starka och motstridiga känslor. En mycket stor grupp anhöriga hade svårt att finna sig i det. Detta bidrog till att deras sorgeprocess spårade ur och övergick i en vrede och bitterhet mot regering och myndigheter som i sin intensitet gjorde det svårt för de ansvariga personerna att ställa upp på rätt sätt. Viktiga relationer blev svårt inflammerade.
När sedan hänsynslösa kommersiella intressen ser till att de klentrognaste anhörigas värsta farhågor besannas uppstår en allians mellan dem som stör gravfriden och dem som befarade att den skulle störas. Kommersiellt betingad obstruktionslust och sex år gammal frustration ingår en explosiv förening som brakar loss över regering, myndigheter och haverikommission.
  I en sådan atmosfär försvåras det rationella samtalet väsentligt. Lägger man därtill den komplicerande omständigheten att en annan stor grupp anhöriga bestämt motsätter allt intrång gravfriden så föreligger det olösliga problemet i sin prydno.
  Vi som beslöt om rekommendationen borde tagit detta värsta tänkbara scenario med i beräkningen. Sådan är dagens värld där människorna inte längre känner till vad det vill säga att böja sig.
  All verklig klokskap börjar i viljan och förmågan att inse realiteterna. Den klokheten ägde vi inte.

Webbradio: Musik dygnet runt – nyheter varje timme
Senaste nyhetssändningen
Hjälpsida

Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER
Victoria följs av enormt pressuppbåd under resan i Västerbotten. ”Hon har inte sagt ett knyst om pojkvännen”
Senare i dag: Rörliga bilder från Victorias resa
Daniel Collert - drömprinsen som aldrig kan bli kung. Vännerna berättar om Victorias pojkvän.
Deras äktenskap måste bli godkänt av riksdagen. Göran Persson: Vi ska diskutera det här i regeringen.
Annette Kullenberg: Jag är avundsjuk
 SPORT
Osmanovski fansens favorit
Djurgården sänkte Malmö med 6-1
 NÖJE
Tv-kriget mellan doku-såporna
Vilken dokusåpa gillar du bäst?
”Big Brother”
”Baren”
Ingen av dem
Se resultat

 KVINNA
Kvinnas skönhets- tävling närmar sig final.

LO-kongressen: Ja till EMU-positiv linje – men många hårda ord under två timmar lång debatt på tisdagskvällen
18-årig flicka spårlöst försvunnen i Lycksele Sågs senast på sin cykel i lördags kväll
Komikern Jesper Odelberg trött på färdtjänsten – överväger att flytta från Göteborg
Avhopp från Big Brother i dag Fyrbarnspappa lämnade dokusåpan frivilligt
Läs ”Tillsammans-chattet” med Gustaf Hammarsten och Lisa Lindberg från Moodyssons nya film.

Är det nuvarande betygssystemet orättvist?
Ja Nej
Se resultat
Skolverket: Betygssystemet är orättvist och bör skrotas. Inspektörer slår larm och vill ha ett system med fler steg.

Svensk expertgrupp ska granska Estoniafilmerna Mona Sahlin: Vi måste få en chans att värdera materialet
Smuggelsprit blir bränsle åt stadsbussar. Tullens rekordbeslag görs till metangas och spolarvätska.
Tolv sommarstugor brändes ner i natt. Polisen jagar pyroman i Sörmland.
George Bush kallade journalist för skitstövel på valmöte. Presidentkandidaten trampade i klaveret - visste inte att mikrofonen var på.
  SENASTE NYTT/TELEGRAM
Sverige | Världen | Sport | Ekonomi
Nyhetsbevakaren – med automatisk uppdatering
Hur tror du att din ekonomi blir nästa år?
Bättre
Sämre
Ingen skillnad
Se resultat
Budgeten nära spräcka regeringens samarbete med stödpartierna. Fastighetsskatten sänks, skatten på el och diesel höjs...
Så mycket mer får du i plånboken nästa år - tabeller.

KULTUR: Annette Kullenbergs nya roman recenseras
DEBATT: Suzanne Reuter om fallet Kimberley: ”Mitt hjärta slits itu”

Hur ska siamesiska tvillingarna leva - eller dö? Föräldrarna: Vi låter gud bestämma.
Norges OS-hopp hamnade i fyllecellen. Greps när han försökte smita från polisen.

Trebarnsmamma höggs ihjäl på busshållplats i Malmö. Exmaken anföll henne med kniv.
Jesus Alcalá åtalas för grovt bedrägeri. Åklagaren: Stämningsansökan klar onsdag morgon.

LO undkom 240 miljoner i skatt efter fastighetsaffärer ”Helt lagligt, vi måste förvalta medlemmarnas pengar professionellt”.

LO-KONGRESSEN
Lena Mellin: Därför får LO allt de vill ha
Håkan Meijer blev vice ordförande ”Det blir lätt att samarbeta med Wanja...”

DATASPEL: Direktrapport från spelmässan i London
DOKUMENT
Den svenska adeln slåss för sitt liv. Riksdagsmän kräver att den avskaffas för gott.
TYCK TILL om den svenska adeln

Ny astmaspray - räddning för lata
Gott om rönnbär i år - blir det en kall vinter? Experten: Folktron stämmer inte
”Läkare, ni måste leva som ni lär”. Han vill förbjuda vårdpersonal att röka hemma

Dagmammans son våldtog femårig flicka Förgrep sig också på flickans storebror
GRATTIS! Knut Adler, 46, och Åsa Wikström, 35 – som träffades på Aftonbladets chatt 30+ och gifter sig tisdag

Testa dig själv: Hur stressad är du? Forskare ger råd om hur stress kan undvikas.
Stopp för flyktingar i norska ”Hagenland”. Så skapar högerpopulisterna sin mönsterkommun.

Yrsa Stenius Yrsa Stenius, kolumnist: Jag trodde att havet skulle ge offren ro.

TYCK TILL OM TV Har du tröttnat på Jeopardy?
TÄVLING Vinn nätverks-kameror!
VINN Tävla med ”Hassel” – Vinn vecka på Hotel Kittelfjäll – och videofilmer!