MUSIK Håkan Steen skriver om pop  
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
MÅNDAG 21 AUGUSTI 2000
 
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
 

Text: Jan Guillou
Tyck till om Jan Guillous kolumn
Läs mer av Jan Guillou
Jag tvingas bli aktiespekulant
Staten och kapitalet har ånyo sammansvurit sig mot mig. Man ämnar med tvång förvandla mig till aktiespekulant och därtill göra mig till postkassörska. Om det finns ideologiska skäl till dessa förändringar så borde det röra sig om socialdemokratisk ideologi, eftersom vi har sådan regim nu. Det förefaller dock ytterst gåtfullt.

  Vad gäller det där med aktiespekulation har jag valt att avstå. Det beror på att jag föredrar hederligt arbete framför spekulation och att skrivandet tar så pass mycket tid att jag inte gärna kan skaffa mig sidosyssla som spekulant utan att försämra skrivandet och dessutom minska ned på jakten.

Jag är medveten om att denna arroganta livshållning förargar somliga. Liksom det är förargligt att jag högst frivilligt betalar större delen av mina inkomster i skatt.
  Men nu har jag ju haft turen att under halvannat decennium vara den mest läste författaren i Sverige och det har lett till så stora inkomster att det skulle ta en viss högre försäkringstjänsteman i Stockholm så mycket som ett halvt år att knega ihop motsvarande belopp.
Hur som helst, det är häftigt att betala mycket skatt. Det har jag alltid tyckt. En viss del av denna skatt skulle jag ju dessutom få igen i pension, var det tänkt. Ännu ett skäl att slippa ifrån aktiespekulation, således.
Men från och med nästa år genomförs alltså en reform där samtliga medborgare ska fösas ut på spekulationsmarknaden. Vi ska enligt lag tvingas spekulera i fonder med våra egna pensioner. Den som spelar bort sin pension får skylla sig själv, ty chansen fanns ju att spela till sig mer än man skulle fått på den gamla vanliga pensionen.
  Att spekulationsmarknaden på detta sätt tillförs några miljoner nya tvångsspekulanter är förstås en himmelsk fröjd för de människor som yrkesmässigt sysslar med spekulation, ett fåtal rika privatpersoner men också institutioner och företag med högt uppdriven specialkompetens. De kommer att kunna göra lysande vinster på alla på marknaden utfösta torskar. Spekulationsspelet går ju ut på att ett fåtal specialister tar hand om torskstimmens pengar, allt under applåder och fanfarer från ekonomijournalister och högerpartister.
Se bara på hur det gick med Telia-aktien. Ut på marknaden till skallande trumpetfanfarer. Alla ”analytiker” talade om folkaktie och klipp. Massor med torsk strömmade till. Ekonomijournalisterna rådde torsken att ha is i magen. Följaktligen kunde de professionella spekulanterna snabbt klösa åt sig vinsten på de första dagarnas optimism. Därefter föll aktien så klart som en sten och torsken fick fortfarande rådet att ha is i magen. Än i dag ska de bedragna småspararna ha is i magen läser jag på ekonomisidorna.
Så ska alltså ske från och med nästa år med våra pensioner. En väldig förmögenhet ska flyttas över från småsparare till de professionella spekulanterna.
  Något ideologiskt socialdemokratiskt motiv för denna överföring av förmögenhet från de många fattiga till de få rika kan jag inte se. Dock ett praktiskt skäl: politikerna slipper undan ansvaret för vår tryggade ålderdom, eftersom det blir vars och ens eget fel när han spekulerar bort sig.
Det här med att göra mig till postkassörska är dock ännu svårare att förstå ideologiskt. Bankerna och postkontoren ska läggas ned och alla förväntas vi då betala våra räkningar via datanätet. På så vis kan kassörskorna sparkas och direktörslönerna höjas. Dessutom kommer vi alla i vår nya funktion som amatörkassörskor att få betala för det arbete vi utför. Som ren affärsidé är denna reform begriplig. Bankdirektörerna måtte skratta sig fördärvade åt tanken.
Men ideologiskt är förändringen mer svårtolkad. Jag utgår från att jag själv kan hyra privat kassörska eller lösa problemet på annat sätt, liksom alla andra höginkomsttagare. Men hur landets pensionärer och den datorlösa underklassen ska klara förändringen är omöjligt att föreställa sig. Det är ju deras statliga Posten som saboteras, liksom det var deras Telia som såldes till dem själva. Att affärsbankerna vill sparka folk och höja direktörslönerna är fullt begripligt. Men den statliga Posten?
På detta ideologiska problem finns bara en lösning. Privatisera Posten! Lansera den nya folkaktien! Fös ihop torskstimmen en gång till! Och förklara sedan att marknaden krävt dessa förändringar. Många skribenter lär hjälpa till med de förklaringarna.
Jag skulle ge bra mycket för att höra någon Sahlin, Ringholm eller HSB förklara ideologin bakom allt detta.


Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER
Ingen överlevande från ryska ubåten Räddningsoperationen avblåst – atomubåten Kursk vattenfylld Nu begär Ryssland hjälp från Norge att bärga de döda

 WEBB-TV

Kristin Kaspersen och Ana Barata om sina tv-program i höst

 RESOR
Ny resguide att skriva ut:55 bästa skärgårdsöarna

 BIL

Test: Renault Kangoo
Mona Sahlin fick kronofogden efter sig för obetald kvarskatt ”Det är ett idiotiskt missförstånd och misstag. Det är betalt och utklarat. Vad ska jag säga mer?”
  SENASTE NYTT/TELEGRAM
Sverige | Världen | Sport | Ekonomi
Nyhetsbevakaren – med automatisk uppdatering
Vilken är din viktigaste informations-
källa?

Böcker
Dagstidningar
Internet
Radio
Tv
Annan
Se resultat
Internet slår radio och tv som källa för information visar ny studie
Aftonbladets Robert Collin i bilolycka Fick sin ögonsten, en gammal Citroën, totalkvaddad

Folkets förlust på Telia-aktien - 3,9 miljarder Vinnarna - de som sålde snabbt
Jan Guillou Jan Guillou, kolumnist: Jag tvingas bli aktiespekulant.

SMHI erkänner missar i väderprognoserna. Sommarens lågtryck lurade meteorologerna
Räkna ut själv: Har du råd att bo kvar i villan?. Aftonbladet hjälper dig räkna ut din nya fastighetsskatt
Aktie-SM: Satsa 50 kronor - du kan vinna en miljon. Anmäl dig på nätet till Sveriges största aktietävling.

KRISEN I SKOLAN
Aftonbladet granskar bristyrkena - antingen saknas studenter eller platser. Här är yrkena du ska satsa på - och undvika
NO-lärarlinjen - här gapar stolarna tomma
”Ingenjör? Nej, hellre jobb med människor”
Fler artiklar: Högskolan | Lärarbristen | Gymnasieskolan | Grundskolan
TYCK TILL om krisen i skolan
Bild-extra: Prinsessan Madeleines hemliga 18-årsfest. Victorias pojkvän kom klädd i kilt
”Surströmmings- premiär en av årets höjdpunkter” Aftonbladets testpanel sätter plus på olika sorter

TYCK TILL OM TV Är det för mycket matlagning i tv-rutan?
TÄVLA Tävla med ”Eva & Adam” – vinn videor och en Stockholms-weekend