|
|
Enig domstol:
stick ut hans öga
40 år sedan sist i Saudiarabien
DUBAI En 37-årig egyptier har fått ett öga utstucket i Saudiarabien på order av domstol sedan han kastat syra på en annan man, rapporterar pressen i grannstaten Dubai.
Det är första gången på 40 år som detta straff i enlighet med muslimsk lag, sharia, verkställts i kungadömet.
Enligt tidningarna fick mannen sitt vänstra öga avlägsnat i förra veckan på ett sjukhus i den heliga staden Medina. Domstolen hade då funnit honom skyldig till att ha slängt syran mot en annan egyptier för sex år sedan varvid dennes vänsteröga blev skadat.
Den dömde försökte undvika stympningsstraffet genom att erbjuda syraoffret ekonomisk ersättning motsvarande två miljoner kronor. Men den skadade mannen sade nej.
Slapp halshuggning
Saudiarabien tillämpar sharia strikt med dödsstraff - inte sällan genom halshuggning - för bland annat mord, våldtäkt och knarksmuggling. Stöld bestraffas med amputering av höger hand. Hittills i år har minst 83 människor avrättats i landet.
TT-Reuters
Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00
|
|