|
|
Domarna blev mer rättvisa
Börje Söderberg grät av lättnad över domen mot nazisterna i går.
Men saknaden efter den mördade sonen blir allt värre.
Jag hjälpte till att förlösa Björn när han föddes, och jag tvingades stoppa hans aska i en urna. Sådant är jobbigt att leva med.
Under de stundtals olidliga rättegångsdagarna har de tvingats se bilder på Björns illa tilltygade kropp. De har lyssnat till åklagarens torra och sakliga rabblande om hans skottskador.
I går, när Svea hovrätt skärpte domen mot Björn Söderbergs mördare, omfamnade hans far och yngre bror varandra länge utanför rätten.
Det här kanske kan underlätta sorgearbetet lite. Det går inte att vara glad, men tillfredsställd över att domarna blev mer rättvisa, säger Börje Söderberg.
Senare under dagen träffade vi Börje Söderberg hemma i hans trädgård i Stockholm. Han hoppas att allt är över nu, att målet inte ska tas upp för prövning ännu en gång.
Saknaden blir
bara värre
Jag tänker på grabben hela tiden. På sätt och vis blir saknaden bara värre och värre. Ibland undrar jag hur rädd han var när han jagades uppför trapphuset med de där galningarna efter sig. Om han hade dödsångest? Om han var vid medvetande efter att han träffats av skotten?
Men det gäller att slå bort de där tankarna, de är för jobbiga.
Börje Söderberg har valt bort psykologhjälp. Han vill försöka klara sig själv. Men han tänker mycket på meningslösheten.
Björn var en kille med mycket civilkurage och det blev hans öde. Att han fick en nazist avstängd från fackstyrelsen är inget man ska bli skjuten för. Det här var en ren avrättning.
Ingen ilska mot
mördarna
Att förlora och överleva sitt barn, det är en stor tragedi, att förlora sitt barn genom ett skändligt mord, det är fruktansvärt.
Så sa han till tingsrätten i ett kort tal under rättegången.
En gång i veckan åker han till kyrkogården för att sköta om både sin mors och sin sons gravplats.
Jag är inte religiös, men det känns bättre när jag får vara där, säger han.
Inför sonens mördare, Hampus Hellekant och Björn Lindberg Hernlund, och deras kompis Jimmy Niklasson, känner han inte hat, inte ilska. Men han känner sig kallsinnig. Också det är en stark känsla.
förkrossad
över domen
Under dagen har Hampus Hellekants advokat i flera intervjuer förklarat att Hampus är förkrossad över domen.
Det är klart att han är förkrossad, det ska han vara säger Börje Söderberg.
Hans föräldrar kan komma till cellen och besöka honom när som helst. Jag har bara en gravsten. Det är jag som fått livstid.
Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00
|
|