|
MUSIK Håkan Steen skriver om pop
|
|
||||
|
|
|
|
Så undvek Leif
operationskön
För några veckor sedan fick Leif Levin ont i bröstet och gick till sin husläkare. I torsdags genomgick Leif en kranskärls-operation. Det berodde på min sjukvårdsförsäkring att det gick så fort. Hade jag inte haft den hade jag fått vänta längre, säger han. Leif Levin är 60 år och vd för ett mindre företag i Kristianstad. Under en promenad i början av juni fick han ont i bröstet och hjärtat hade svårt att pumpa blod. Hans husläkare remitterade honom till Kristianstads sjukhus för provtagning och EKG. Han fick vänta i drygt fyra veckor på att få ta proverna. Proverna var inte bra och för att veta hur illa däran det var krävdes en kontraströntgen. Hans husläkare informerade honom om att det kunde ta upp emot tre månader innan han skulle få göra det på grund av de långa väntetiderna.
Tittade närmare på försäkringen Jag tittade närmare på den sjukvårdsförsäkring som jag fick genom företaget för länge sedan och insåg att jag kanske kunde använda mig av den, säger han. Han kontaktade sitt försäkringsbolag och dagen efter fick han besked om att det fanns en plats på Sophiahemmet. Allt gick snabbt. På två veckor gjordes nödvändiga prover, röntgen på Sophiahemmet och bypass- operationen här på Karolinska sjukhuset i Solna. Utan försäkringen hade jag fått vänta 1214 veckor, säger Leif Levin. Allt fler svenskar tar privata sjukvårdsförsäkringar. Uppskattningsvis har 110 000 personer en i dag. Omkring hälften av dem har tecknats de senaste två åren, säger Sune Lennstrand, affärsutvecklare på SEB Tryggliv. Köerna påverkar Både socialdepartementet och försäkringsbolagen har gjort liknande beräkningar. Intresset stiger i takt med att vård- och operationsköerna blir längre. I mitten på 80-talet, när de här försäkringarna kom, fanns det inte så långa köer och då var intresset heller inte så stort, säger Sune Lennstrand. De säljer en vrångbild Socialminister Lars Engqvist är på semester och har inte varit möjlig att nå för en kommentar. Men till Sydsvenska Dagbladet säger han:
Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se tips: 08-411 11 11 fax: 08-600 01 77 växeln: 08-725 20 00 |
|
AFTONBLADET DOKUMENT
Jan Guillou, kolumnist: Sverige byggdes av bönder inte vikingar BRÄNDERNA I SYDEUROPA EKONOMI Sommarfynda till din aktieportfölj Fyra experter ger tips TEST/ BOSTAD Vilken inredningstyp är du? Tyck till!
TYCK TILL OM TV Skulle du vilja släppa en ung dotter utomlands för att jobba som fotomodell? RÖSTA Sätt ditt eget betyg på partiledarna |