MUSIK Håkan Steen skriver om pop  
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
TISDAG 20 JUNI 2000
 
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
 

Tårtan som EU kan få i ansiktet

Österrikes utrikesminister Benita Ferrero-Waldner åt Sachertårta i går i protest mot EU:s sanktioner mot hemlandet. På kvällen röstade sedan Österrike nej till ett EU-beslut som kräver total enighet – det lär inte vara sista gången.
Foto: REUTERS
Österrike hotar att blockera alla beslut
Lena Mellin
Lena
Mellin

PORTO. Benita Ferrero-Waldners mumsande på chokladtårta kan inte dölja att EU hamnat i en återvändsgränd.
  Antingen hävs sanktionerna mot Österrike. Eller också blockerar Benita och hennes kolleger viktiga EU-beslut.
   Det två dagar långa EU-toppmötet har inga kontroversiella frågor på dagordningen. Desto mer dramatiskt är det som händer i kulisserna.
  I går inledde Österrike en offensiv för att få övriga medlemmar att häva de sanktioner som infördes i vintras när det konservativa partiet under ledning av kansler Wolfgang Schüssel bildade koalition med Jörg Haiders högerpopulister.
  I en korsning serverade ungdomliga aktivister från Österrikes ja-kampanj kakor och vin under mottot ”Rättvisa för Österrike”. Utrikesminister Benita Ferrero-Waldner, som tillhör det konservativa partiet, mumsade tårta och log. Studiematerial delades ut i presscentret.
  Under kvällen trappades offensiven upp. 14 länder blev efter år av diskussioner till sist överens om att om nio år (!) införa en gemensam miniskatt på ränteinkomster. Men inte ens detta luddiga beslut kunde Österrike ställa upp på. De sa nej – i en fråga som kräver total enighet för att förverkligas.
För första gången sedan sanktionerna infördes visade alltså Österrike på allvar klorna. Och om landet inte behandlas mildare kommer de att fällas ut igen.
Sanktionerna var förhastade
   Ställningskriget ser ut så här:
På ena sidan står en vittrande front av alla EU-medlemmar utom Österrike. Vissa, bland dem Sverige, anser att sanktionerna är bra och inte ska avvecklas. Andra, exempelvis ordförandelandet Portugal, tycker att det är dags att ta nästa steg.
På andra sidan står Österrike som med viss rätt hävdar att väljarna i deras land inte respekteras. De vill att sanktionerna avvecklas, helst så snabbt som möjligt.
  Skyttegravskriget visar att sanktionerna var förhastade. EU är en organisation för alla medlemmar, en princip som tas fram i varenda högtidstal.
  När andra länder bannats, exempelvis Storbritannien för ”galna ko-sjukan”, har det alltid varit utsagt när brännmärkningen ska upphöra.
  Men för Österrike finns inget sådant mål.

EU i en återvändsgränd
  De kan knappast göra om riksdagsvalet bara för att övriga EU inte gillar utfallet. Och de kan inte bilda en annan regering. Det misslyckades man med efter fyra månaders förhandlingar.
  Alltså har EU hamnat i en återvändsgränd. Som Österrike försöker ta sig från med tårta och tigerklor och som övriga EU inte vet hur de ska kunna smita ur. På sikt hotar blockering av viktiga beslut.
  Sanktionerna går ut på att inga medlemsländer har några som helst kontakter på politisk nivå med Österrike utöver nödvändiga EU-möten. Och att ingen lobbar för att österrikare ska få toppjobb på internationell nivå.

Bara Sverige, Danmark och Storbritannien utan euro
PORTO. ... och så var de bara tre. Grekland fick i går grönt ljus av EU:s finansministrar att byta sin valuta drakma mot den nya EU-valutan euro.
  
Det innebär att det bara är tre av EU:s länder som fortfarande inte har någon tidtabell för när de ska byta valuta. Sverige, Storbritannien samt Danmark som i en folkomröstning i höst avgör om, och i så fall när, de ska skrota sin krona.
  Grekland har länge velat gå över till euro. Men EU:s ekonomiansvariga har hävdat att landets ekonomi varit alltför instabil. Hög statsskuld, höga räntor och stora prisökningar.
  Men efter ett stålbad lett av premiärminister Kostas Simitis är ekonomin nu i ordning. Vid årsskiftet låses drakman till euron.
  – Därefter byter vi sedlar och mynt samtidigt som alla andra länder. Det vill säga den 1 januari 2002, säger Greklands utrikesminister Giorgios Papandreou till Aftonbladet.
  Utöver Grekland byter följande länder sedlar och mynt: Finland, Tyskland, Luxemburg, Belgien, Holland, Frankrike, Irland, Italien, Spanien, Österrike och Portugal.



Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER
De unga svartjobbarna har hittat nya ”säkra” vägar Har egna företag – och internet är deras redskap
Svartjobbaren tjänar bra – men riskerar mycket Blir du sjuk eller skadar dig står du utan ersättning
TYCK TILL Om svartjobben

 NÖJE
Lena Ph gör comeback

 KVINNA

Han är EM:s snyggaste kille – enligt kvinnas läsare

 BOSTAD
Midsommarfest på tv-torpet Pynta, sy, snickra - så ordnar de festen

Så mycket fick grannen för huset! Kolla priserna på alla sålda hus i Sverige

 BIL

Allt inför sommarens bilsemester
15-åring misstänkt för våldtäkt på 11-årig flicka - i husvagn utanför Skövde
Föräldralös pojke i Farsta nekades vård Stadsdelsnämnden får skarp kritik av länsstyrelsen

IT – det nya sättet att jobba svart
Har du jobbat svart – och/eller utnyttjat svart arbetskraft?
Ja Nej
Se resultat
De unga svartjobbarna har hittat nya ”säkra” vägar Har egna företag – och internet är deras redskap
Svartjobbaren tjänar bra – men riskerar mycket Blir du sjuk eller skadar dig står du utan ersättning
TYCK TILL om svartjobben
  SENASTE NYTT/TELEGRAM
Sverige | Världen | Sport | Ekonomi
Nyhetsbevakaren - med automatisk uppdatering
20-miljonerskupp på Thielska galleriet i Stockholm Tjuvar stal Zorn-tavlor – och försvann i väntande båt
Sverige marknadsför svensk IT på internet Handelsminister Leif Pagrotsky: ”Sidan ska fungera som en introduktion till den svenska IT-världen”
Nu ska Jesper Parnevik slå sig in i modevärlden - blir en av huvudägarna i företag som säljer golfkläder
MÄNNISKOSMUGGLINGEN
Ingen hörde flyktingarnas skrik på hjälp De två överlevande i engelska Dover berättar om skräckdygnet i containern
Polisjakt på dödscontainerns ägare Kinesiska triader tros bakom tragedin i Dover
36 insmugglade nordafrikaner i minibuss i Spanien Utsvultna och medtagna - hade bara en flaska vatten att dela på

”Jag sjunger snapsvisor – om jag får” Hör tre kändisars bästa nubbelåtar
Polisen varnar för svartsprit i midsommar ”Den säljs i plastdunkar till ungdomar” Snabbfråga!

DOKUMENT/SEXKLUBBARNA
Klubbens ägare dömd för våldtäkt 47-åringen: ”Tjejerna slutar om de får reda på det här”
47-åringens kompanjon – en porrskådespelare
Prostituerad: Jag har sålt sex på klubben flera gånger
TYCK TILL Fyller porren någon funktion i samhället?

EU-TOPPMÖTET
Tårtan som EU kan få i ansiktet Lena Mellin: Österrike hotar att blockera alla beslut
Österrike bryter låsning om skatter - häver blockaden men fortsätter kampen för att stoppa sanktionerna
LEDARE: Nu kan EU ta sig an skattesmitarna - men Österrikes vilja till utpressning är oroväckande

Stages – nytt virus som kan förstöra din pc ”Vi vet inte hur farligt det är men misstänker att det kan förstöra datorn”
Prins William släpper in pressen i köket Unika bilder på Aftonbladet tv
Rasist gick till attack mot Nicholas som är i Sverige för att provspela för Hammarby ”Han skrek negerjävel när han högg”
Upplopp i Los Angeles efter basketfinalen Segerfesten slutade i massförstörelse och våld
Skulle du vilja åka ut i rymden?
Ja Nej
Se resultat
Miljardär ska turista i rymden Betalar 20 miljoner dollar för resa och rum på ”Mir”
Så här ska du skriva e-post Nu kommer Svenska språknämnden med regler

EKONOMI
Löneklyftan i Sverige ökar Kartläggning: glappet mellan arbetare och maktelit blir större
Politikernas löneökningar under 90-talet Statsministerlönen har höjts med 43 procent på sex år

Biogas i bilen – en ren vinst Billigare än bensin – bättre för miljön
Badringarna är dödsfällor Små barn riskerar att rulla runt och drunkna
Peter fick oväntat besök ...av en älg Djuret hoppade in genom fönster – och upp på diskbänken
Margareta Winberg fick gehör för bättre djurtransporter Lämnade över 8 000 svenska namnunderskrifter
Anföll polis med kniv – skar sig själv efteråt Misstänkt rattfyllerist högg sig själv i bröstet
Arlanda-liga plundrade resväskor 13 anställda greps och anhölls i går

Ny undersökning: Italienare sämst i sängen Fransmännen fortfarande överst i ”sextoppen”
Tio års fängelse för mord och misshandel Sköt ihjäl 34-åring inför ögonen på dennes hustru
Grattis Maj-Britt Jarl - som i helgen vann damklassen i inoffficiella SM i hästskokastning
Prins hotade redaktör efter kissbilder Ställde sig och pinkade på turkiska paviljongen under Expo-2000
Var femte högstadieelev i Malmö får för dåliga betyg för att gå vidare till gymnasiet Klarar inte svenskan, matten eller engelskan
Premiäråk Öresundsbron på aftonbladet.se Redan nu kan du känna på hur det är att åka över till Danmark
”Jag har en yxmördare i släkten” Läs ett sammandrag av gårdagens chatt med Malin Berghagen-Nilsson
Yrsa Stenius
Yrsa Stenius, kolumnist: Statsministrar behöver inte vara dygdemönster

TYCK TILL OM TV Håller Thor Modéens humor i dag?
RÖSTA Sätt ditt eget betyg på partiledarna
TÄVLING Tävla med Vuxna Människor – Vinn en fjällresa och Vuxna Människor på DVD
  MIDSOMMAR-EXTRA
Stora midsommarguiden
Allt för dig som vill fira midsommarafton enligt konstens alla regler Bästa nubben, snapsvisorna – och så blir vädret!
”Jag sjunger snapsvisor – om jag får” Tre kändisars bästa nubbelåtar
Midsommarfest på tv-torpet Pynta, sy, snickra - så ordnar Gila, Ernst och Mathias festen