Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
FREDAG 9 JUNI 2000
 
 

Underkänt i jämlikhet

Gunnar Lund är Sveriges ambassadör i EU. Han är en av åtta höga chefer – alla manliga – på kontoret som ska representera Sverige.
Foto: OLIVIER POLLET
Toppkvinna i EU är besviken på Sverige
BRYSSEL. Jämställdhet i Europa vill regeringen verka för som ordförande i EU.
  Frågan är hur trovärdigt det är när Sveriges representation i Bryssel styrs enbart av män.
  
Den svenska EU-representationen i Bryssel är helt mansstyrd, trots att hälften av de drygt 100 anställda är kvinnor. Det finns inga kvinnor i toppen. De åtta högsta cheferna är samtliga män.
  – Det är en besvikelse, säger Anna Diamantopoulou, EU:s jämställdhetskommissionär, som hoppats mycket på det svenska ordförandeskapet.
  Hennes svenska kollega, miljökommissionär Margot Wallström:

Som på 1950-talet
  
– Det är viktigt för vår trovärdighet att vi kan vara föregångsland.
De högsta cheferna, samtliga män, tjänar cirka 40 000 kronor månaden. Representationens chef ambassadör Gunnar Lund har en månadslön på 55 000 kronor.
På mellannivå, ambassadråden, är 22 män och sju kvinnor. Medellönen för dem är 28 500 kronor.
På assistentnivå är kvinnorna däremot väl representerade. 35 av knappt 40 assistenter är kvinnor. De har sekreterarlöner på 16 500 kronor.
  Allt följer gamla invanda könsrollsmönster på representationen, inte bara på chefsnivå, utan mönstret går igen i hela personalen. Assistenterna, receptionisterna och telefonisterna är kvinnor. Chaufförerna och vaktmästarna är män, ungefär som i Sverige på 1950-talet.

Hoppas på Sverige
  
Enligt lag måste varje större myndighet ha en jämställdhetsplan. Det gäller också för svenska EU-representationen. Samtliga i chefsposition som har rekryterats inför det svenska ordförandeskapet har varit män.
Vad beror det på?
  – Det är inte vi som rekryterar. Du får fråga regeringen varför det ser ut som det gör, säger Lars Olov Lindgren, andreman och personalansvarig.
Hur ska ni ändra på den här tendensen?
  – Vi påtalar det hemåt. Men jämfört med andra representationer är det inte så illa. Det är bara Österrike som har klart fler kvinnliga chefer. Bara Österrike och Portugal har kvinnliga kolleger till mig.
Skadar det Sveriges trovärdighet som jämställt land att inte kunna visa fram fler kvinnliga chefer?
  – Skadar är ett starkt ord, men det vore bättre om vi hade jämnare fördelning. Vi hade skev rekrytering när jag kom in på UD. Det är det som händer igen.
  I veckan antog EU-kommissionen ett långtgående förslag för jämställdhet i EU. Anna Diamantopoulou, ansvarig kommissionär, hoppas mycket på att Sverige under sin tid som ordförande första halvåret nästa år ska driva jämställdhetsfrågorna:
  – Det är första gången ett ordförandeland prioriterar jämställdheten, säger hon.

Chefen i Bryssel – en man
Så här ser könsfördelningen ut bland anställda på olika poster inom den svenska representationen i Bryssel.
Ambassadörer 2 män
Ställföreträdande chef 1 man
Ministrar 5 män
Ambassadråd 22 män 7 kvinnor
Förste ambassadsekr 4 män 3 kvinnor
Andre ambassadsekr 3 män 3 kvinnor
Tredje ambassadsekr 1 man
Assistenter 6 män 35 kvinnor
Reception, växel 3 kvinnor
Chaufför 3 män
Vaktmästare 2 män

Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER