|
|
Partiet kan falla på självgodhet
VÄXJÖ.
Kan ett parti spricka av självgodhet?
I så fall är vänsterpartiet snubblande nära.
De sitter praktiskt taget redan i regeringen. Och har nästan avgjort vad den ska ägna sig åt.
Det är inget fel att visa gott självförtroende. Men frågan är om inte vänsterpartiet har lämnat det stadiet och gått över till att bli övermodiga.
När partiets 32:a kongress inleddes i går i konserthuset i Växjö, en kommun där partiet sedan länge samlar mer än var tionde väljare, riktigt pyste övermodet ur porerna.
Exempelvis meddelade Ung vänsters ordförande Jenny Lindahl från talarstolen att hon inte ville läsa upp vad hennes motsvarighet i SSU skrivit i sitt senaste uttalande eftersom vänsterpartiet värnar om de svaga. Tala om hög tuppkam.
Regeringen
är målet
Diskussionen om kongressens viktigaste fråga, ett uttalade om vad partiet ska jobba med fram till valet 2002, pågick långt inpå natten och fortsätter i dag.
Enligt partistyrelsens förslag gäller följande:
Partiet ska ingå i regeringen efter nästa val. Målet är att gå till val på en gemensam valplattform med socialdemokraterna.
Partiet ska öka från knappt 14 000 medlemmar i dag till 20 000 under valåret. De nya medlemmarna behövs för alla nya uppdrag som partiet hoppas få.
Bakom dessa deklarationer ligger bedömningen att vänsterpartiet kan fördubbla sin andel av väljarkåren till minst 20 men kanske upp till 25 procent. Siffran står försiktigtvis inte i kongresshandlingarna men ligger inom räckhåll enligt valforskarna vid Göteborgs universitet.
Övermodiga
ombud
Detta är alltså ett mål som partistyrelsen vill uppnå. Det märkliga är att det redan tycks ha hänt. I alla fall om man lyssnar på de övermodiga kongressombuden.
Marianne Eriksson, ledamot av Europaparlamentet, ville exempelvis redan nu slå fast att vänsterpartiet inte kan ingå i en regering som inskränker de fackliga rättigheterna eller låter bli att förkorta arbetstiden.
Iris Birath från Stockholm var något mindre anspråksfull och nöjde sig med att kräva en skriftlig överenskommelse med socialdemokraterna före valet eftersom det behövs i samarbetet med det partiet.
Nästa riksdagsval äger rum om 28 månader. Men i påfallande många vänsterpartisters huvuden har partiet redan samlat minst en femtedel av väljarna bakom sig. Det man håller på med nu är att mejsla ut den politik som Sveriges första regering med vänsterpartister ska föra.
Dålig
taktik
Det goda självförtroendet kan spela vänsterpartiet ett spratt. Det är en ingen bra taktik att redan nu lägga fast detaljerade krav i de regeringsförhandlingar som partiet eventuellt kommer att föra med socialdemokraterna om drygt två år.
För det första vet ingen vilka frågor som är aktuella då. För det andra kräver socialdemokraternas redan sargade självförtroende en annan attityd om man vill bli framgångsrik. För det tredje tvingas bakbundna förhandlare ofta att återvända med oförrättat ärende.
Det senare ingår inte Gudrun Schymans planer. För henne och några till hägrar ministerposterna.
Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00
|
|