MUSIK Håkan Steen skriver om pop
Lars Johan Hierta På internet sedan 1994  
AftonbladetSenaste nytt. Dygnet runt.
MÅNDAG 15 MAJ 2000
NYHETER
Sök
Tidningens förstasida
Tyck till
Wap och handdatorer
Kolumnister
Kändis-chattar
Tipsa Aftonbladet
TELEGRAM
E-POST
INNEHÅLL
SÖK
SPORT
TIPS & TRAV
NÖJE
SMS & RING-
SIGNALER
WAP &
HANDDATOR
WEBBRADIO
WEBB-TV
KVINNA
PULS
IT
EKONOMI
BÖRS
FONDER
NYA RESOR
BIL
HÄLSA
TV
VÄDER
BOSTAD
STOCKHOLM
TYCK TILL
CHATT
LEDARE
KULTUR
BOKBANKEN
WEBB-
KYRKAN
DEBATT
NYA
HOROSKOP
MAT&VIN
E-KORT
UNG
JOBBA HÄR
ANNONSERA
MEDIE-
CENTER
KONCERN-
INFO

KÖP&SÄLJ








Förnamn

Efternamn
Jag vill läsa
e-posten

Funplanet
  

Text: Jan Guillou
Tyck till om Jan Guillous kolumn

Utan massor med blåsta torskar inga rika direktörer

Att läsa ekonomijournalistik kan vara både intressant och tilltalande för den som har sinne för svart humor. Däremot kan det bli mycket dyrbart att tro på vad texten säger.

  Läsare Hillevi A har försett mig med ett talande exempel. I Finanstidningen 4:e februari läste hon ett hyllningsreportage till företaget HIQ i den så kallade IT-branschen. Texten berättade att HIQ hade rankats bland de högsta av 30 företag som tidningen granskat. Där påstods att företaget skulle växa med 50 procent de kommande åren. Direktörerna såg strålande nöjda ut och besvarade frågor med mycket gott humör och kraftfulla floskler av sedvanlig typ: ”Unik profil... vår framtoning betyder mycket. Vi är kanske inte lika macho som andra konsulter... orädda konsulter som är bäst i världen... ser på företaget som en familj...”
  Carl Bildt skulle in i styrelsen och aktien var värderad till 1 200 kronor och förväntades efter detta reportage stiga ytterligare. Denna information litade alltså läsaren Hillevi A på.

Det skulle hon inte ha gjort. För vad som inte stod i tidningen var att nu förberedde direktören och några av hans kompisar sitt klipp. Plötsligt sålde de en miljon av sina aktier och fick således ungefär hundra millar, som de säger, per skalle i riktiga pengar. Deras egna aktier är ju internt gratisutdelade och inte betalade ute på marknaden. Det är bara sådana som läsare Hillevi A som betalar, vilket behövs för att de påhittade aktiepengarna ska kunna förvandlas till riktiga. Efter dessa räknenissars smarta kupp var Hillevi A:s aktier bara värda en fjärdedel av vad hon betalat. Alla som liksom hon betalat med riktiga pengar blev alltså blåsta. Utan massor med blåsta torskar inga rika direktörer. Om journalisterna på Finanstidningen visste om den kommande aktiekuppen är de kriminella. Men de har, med eller utan ont uppsåt, lurat av många människor deras besparingsmedel.

Direktörerna i IT-branschen eller den ”nya ekonomin” (där man inte gör något, som i den ”gamla ekonomin”) har ett märkligt medflyt i medierna. De framstår som snillrika och Sveriges framtida hopp och när de yttrar sig som idioter framställs det bara som personlig charm.

  En liten gök i branschen som heter Staël von Holstein säger gång på gång ting som förr i världen skulle ha fått honom att framstå som lätt rubbad. Han äger mer eller mindre av ett företag som heter Icon Medialab och där en viss Ulf Dahlsten, känd från Posten, en gång statssekreterare hos Olof Palme och dessförinnan morgonbönsvakt i Norra Real, nyligen gick in i ledningen. Genast fick han påhittade pengar och tjänade hundra millar, på en omsättning av bara trehundra millar. Och då steg aktiekursen genast med 22 procent.
  Ett dårhus alltså? Eller var det ekonomijournalisterna som trodde på Dahlsten när han förklarade att detta var lysande siffror?

Hursomhelst uttalar sig denna Staël von Holstein då och då. I senaste numret av tidningen ETC hittar vi följande: ”Sedan är det så att jag öppet berättat om min flytt till Holland, precis som allt annat intellektuellt kapital kommer att göra om inte sossarna vaknar. Problemet med Göransson och de här... vad heter han nu... inte Göransson, jo Gunnarsson... herregud... jo, Göran Persson!”.
  Det intellektuella kapitalet Staël von Holstein har vidare utmärkt sig med att låna pengar ur företagets kassa, där det finns riktiga pengar som torskarna levererat. Det är brottsligt och en sorts grundregel 1 A i aktiebolagslagen. Förvisso har Staël von Holstein redan cashat in påhittade och gjort dem riktiga, varför han som intellektuellt kapital måste fly utomlands till Holland eftersom han tror att någon Göransson i Sverige beskattar kapital hårdare än i Holland.

Vi har alltså att göra med ett snille inom den ”nya ekonomin” som inte kan prata rent, som inte vet vad landets statsminister heter, som aningslöst, får vi anta, bryter mot aktiebolagslagen och som anser sig behöva gå i landsflykt till ett land med högre skatt efter ett lyckat klipp.

  Förr i världen skulle en sådan figur ha behandlats tämligen omilt i medierna. Gamla stötar, pensionärer eller urtidsödlor som jag själv (tack för alla vänliga omdömen på ”nätet”) skulle ha betraktat en man som Staël von Holstein som i bästa fall mindre mindre vetande. I dag är stollen ifråga hjälteförklarad i medierna, eftersom han blev så rik på påhittade aktier. Vilket således tycks ursäkta vad som helst.

För att sådana män ska bli rika behövs mycket torsk. För att få ihop så mycket torsk krävs ekonomijournalistik.


Tipsa Aftonbladets nyhetsredaktion: ettan@aftonbladet.se
tips: 08-411 11 11
fax: 08-600 01 77
växeln: 08-725 20 00


   

   
  FLER NYHETER
Norske gisslantagaren gav upp på måndagskvällen Tog först 25 barn och tio vuxna på dagis som gisslan och hotade döda dem

 NÖJE
Bob Dylan tog emot Polarpriset i dag
Dylan i unik intervju

 SPORT

”Svennis” mirakel i Italien


Ta ut ditt EM-lag – start i dag!

 NÖJE
Tuva – Sveriges sexigaste

TUNNELMORDET
Misstänkta flickans pojkvän gripen idag Gävle-fallet tog ny dramatisk vändning
BRANDRÄTTEGÅNGEN
Nyckelvittnet: ”Ali sa att djävulen är här ikväll” Hör utdrag ur rättegången.
DALAI LAMA-CHATT
Stor intervju med Dalai lama Världens religiöse superstar talar ut om våldsfilmer, rikedom, nazister – och om sina hudproblem. Chatta tisdag 15.45

Johan, 18, var med i den jagade bilen ”Jag hoppas den skyldige åker dit, men poliserna håller väl varandra om ryggen”
Hans liv var på väg att ordnas upp 19-åringen hade just fått jobb - och på söndag skulle han rest på semester
Leif GW Persson: ”Polisen har kanske blivit skrajare”
FN tror att hela gisslan i Sierra Leone släpps – men situationen är oerhört kaotisk
  SENASTE NYTT/TELEGRAM
Sverige | Världen | Sport | Ekonomi
Nyhetsbevakaren - med automatisk uppdatering

”Låt homosexuella par adoptera” Alla ungdomsförbund – utom kd:s – vill ha ”adoptionsvänlig” linje
Enschede – en stad i chock och vrede ”Varför placeras 100 ton explosiva ämnen mitt i ett bostadsområde?”
Ska vi snacka framtid, Jonas? Kamprad och Birgersson startar investmentbolag
Bildextra: Sommaren är här – i går var det hattparad på Skansen
Imse Vimse – överallt... Spindelinvasion i södra Sverige
Snille och miljonär satsar på datorsäkerhet Förre TV4-chefen startar företag med 19-årig virusjägare

Så lätt får unga köpa cigaretter Butikerna struntar i tobakslagen
Focus håller stilen Robert Collin testar Ford Focus: En härlig formgivning – säker och kul att köra
USA ville bomba på månen ”Flygvapnet ville ha ett så stort svampmoln att det skulle ses från jorden”
Inlåst i hissen – får skadestånd Kvinna fick tillbringa valborgsmässoafton i hissen på sitt arbete
Mystisk kängurudöd i Furuviks djurpark Sex djur har dött på kort tid

MISSAT AFTONBLADET I HELGEN?
Läs tidningarna i dag i stället!

Prins Haakon: Jag har ett förhållande med en 26-årig ensamstående mor Talade ut i norsk tv
Konkurshotat boo.com saknar kapital E-handelssajten har på kort tid spenderat en halv miljard på marknadsföring
Nu får världen veta påvens hemlighet ”En vitklädd biskop ska falla till marken som en död efter att ha träffats av en kula från ett skjutvapen”
Fyllefärd slutade på kajkanten Först fick 20-åringen stryk på krogen – sedan voltade han sin bil
Så länge är du onykter Aftonbladet lät en testpanel blåsa – dagen efter festen
Jan Guillou
Jan Guillou, kolumnist: Utan massor med blåsta torskar inga rika direktörer

VANN DU? | Stryktips | Måltips | Lotto 1 | Lotto 2 | Joker | V 75

ARTIKELSERIE: NAZISMENS ORSAKER
Så kan skolan stoppa nazismen I höst kommer medkänsla och främlingsfientlighet på schemat
Läs tidigare artiklar i serien
TYCK TILL om nazismens orsaker
BOSTAD
Dagens glada bostadsnyhet: Lättare att pruta på villan Allt fler bostäder till salu Tyck till!

TÄVLINGAR:
Tävla med Austin Powers – Vinn en fjällresa och Vuxna Människor på DVD
Vinn flygresa, hotell och biljetter till fotbolls-EM
Var med i Aftonbladets Sverige-tävling Vinn helikopteräventyr, fjällsemester, campingnätter, stugveckor m m

TYCK TILL OM TV ”Summerat”, SVT 21.15 Kan vikarier få låna?
  SCHLAGER-EM
Grattis Danmark!
Danska ”Olsen Brothers” otippad segrare med låten ”Fly on the wings of love” Se framförandet!
Gamla och nya schlagerstjärnor möttes Se efterfesten!

Livliga diskussioner på Aftonbladets Tyck till efter finalen.
”Vi ville rösta, men kom inte fram på telefon” Telia: Vår växel fungerade bra
TYCK TILL om finalen!
CHATTA med andra fantaster
Läs Pontares dagbok Så har hans vecka varit